Kurkuma jako lék

Kurkuma (sanskrtsky Haridra) neboli indický šafrán byla v ajurvédské medicíně pokládána za hlavní prostředek k nastolení dobré funkce jater. Později bylo zjištěno, že ještě lepších účinků je dosahováno při kombinaci kurkumy s jiným kořením, a tak po pečlivém experimentování vznikla skupina koření nazývaná kari koření, které obsahuje kromě kurkumy černý pepř, kajanský pepř, kmín, koriandr, pískavici a další koření.

 

Oblíbenou kombinací k léčbě jaterních potíží byla v tradičním indickém léčebném systému též kombinace zázvoru a kurkumy. Zázvor zrychluje krevní oběh a tím zajišťuje urychlenou dodávku kurkumy do jater.

Kurkumu ajurvédští léčitelé používají i jako prostředek posilující žaludek.

K neutralizaci otravy po uštknutí hadem či pavoukem se v Indii pije tento nápoj: 3 polévkové lžíce hrubě nasekaného kořene kurkumy se vloží do mixéru s půl šálkem vody a dvě minuty se mixuje. Pro zlepšení chuti se může smíchat se sklenicí mrkvové či rajčatové šťávy. Po přidání mouky se vytvoří pasta, která se přikládá na místo kousnutí.

Silný čaj z kurkumy, kdy se kořen vaří 15 minut, lze využít jako prostředek při občasných teplotách nebo otocích způsobených požitím nevhodné vody či jídla. Pokud se tímto roztokem omývá kůže, pomůže to odstranit parazity.

Ženy a dívky si v některých částech Indie oplachují tvář ve vodě s kurkumou. Kurkuma zanechává zlatavou zář a chrání pleť před akné a podobnými kožními problémy, reguluje totiž činnost mazových žláz, zlepšuje prokrvení, podporuje tvorbu kolagenu a tím přispívá k regeneraci kůže.

V dnešní době je kurkuma pro své účinky využívána v Asii i v kosmetické průmyslu.

Kurkuma má své působení i na psychiku člověka. Údajně pomáhá proti snílkovství, dennímu snění a nedostatku vztahu k přítomnosti.

Kurkuminoidy - látky zodpovědné za žluté zbarvení kurkumy jsou uznávanými antioxidanty, které pomáhají chránit náš organismus před negativním účinkem volných kyslíkových radikálů. Mají být 5x účinnější než vitamín E.

Kurkuma patří mezi přírodní antibiotika s protibakteriálním a protivirovým účinkem.

Použité zdroje: Dr. John Heinerman - 7 báječných přírodních léků, internetové zdroje, Shahnaz Husain - The book of absolute beauty

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele Andreas
  Andreas (anonym)

  Dobrý večer, slyšel jsem, že je kurkuma velmi léčivá nevíte, jak je to s tou prevencí proti infarktu? Mohla by pomáhat? To nějak pročišťuje krev? A neznáte Senzycol? Byl mi doporučen, jako produkt, který obsahuje právě i výtažky z kurkumy.

  Zář 23, 2014
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  Kurkuma je vážně proti infarktu dobrá prevence. Senzycol byl doporučen i nám. Koupila jsem ho teprv nedávno, ale věřím,že je to dobrý přípravek. Jsme moc spokojeni.

  Říj 15, 2014
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Kurkuma je vážně proti...Dealerko, ty jsi všude.

  Říj 15, 2014
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  Kurkuma je obsažena v Senzycolu přípravku, co jsem začala užívat. To jestli má prevence proti rakovině to se dá zatím těžko říct, ale rozhodně Senzycol léčí lupénku ať už je to kurkumou obsaženou v něm nebo jinou látkou.

  Říj 31, 2014
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Vyvážená strava bez cukru je taky zázrak.

  Říj 31, 2014
 • Obrázek uživatele Denisa
  Denisa (anonym)

  My jsme Senzycol koupili otci k Vánocům, právě z důvodu, že obsahuje výtažky z kurkumy a nějaký ještě prospěšný enzym, tak uvidíme na jaře, jaké to na něj bude mít účinky. Máme v rodině dědičné onemocnění srdce:(

  Lis 22, 2014
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Proč mu nekoupíš kurkumu?...No jo, ale koukl ste se na slozeni Senzygolu? Tam neni jen kurkuma a nic vic. Obsahuje nejakou spoustu dalsich veci, tak asi na tom neco, ze ma byt tak dobry? Anebo se pletu? Tak sacek za 30 kacek asi takovy ucinek mit nebude...

  Lis 30, 2014
 • Obrázek uživatele jo
  jo (anonym)

  No obsahuje to, co je výše...Reklamu na Senzycol sem dává furt dokola jedna blbka z reklamní společnosti, které za tuhle pseudoreklamu zaplatila firma těžnký prachy.

  Lis 30, 2014
 • Obrázek uživatele Olda
  Olda (anonym)

  No tak třeba mi děti teď na Vánoce právě na základě reklamy na internetu koupili balení Senzycolu. Takže sám si obrázek udělám. Mám to na necelé 3měsíce.

  Pro 28, 2014
 • Obrázek uživatele ú
  ú (anonym)

  No tak třeba mi děti teď...A ještě nám řekni, kolik jsi vysolil za to, že ti budou dělat reklamu. Nebo že by obchodníček sám?

  Pro 28, 2014
 • Obrázek uživatele Patricie
  Patricie (anonym)

  Já jsem našla hezký článek o kurkumě - http://zdravi-hubnuti.cz/kurkuma-nejen-jako-zaklad-indicke-kuchyne/

  Lis 29, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama