Lapačo - bylina s protinádorovou aktivitou

Tuto rostlinu znali a využívali již dávno před příchodem Evropanů domorodé národy žijící v tropických deštných pralesích Jižní Ameriky. Inkové používali lapačo jako léčivý prostředek před více než 1 500 lety. Léčebné účinky lapača znali odpradávna rovněž indiáni kmenů Guarani a Tupi, kteří tento strom nazývají "tajy", což znamená "mít moc a sílu". Slouží jim k léčbě nejrůznějších onemocnění, jako je chudokrevnost, dýchací potíže, nachlazení, chřipka, kašel, hadí uštknutí, revmatismus aj. Indiáni kmene Callawaya, kteří jsou údajně potomky inckých šamanů, používají lapačo hlavně k léčbě rakoviny.

Zájem o využití této rostliny v moderní medicíně je možno datovat do osmdesátých let 19. století; nejdůležitější obsahová látka - lapachol - byla izolována již v roce 1884. Léčebným účinkům lapača se věnoval především Theodoro Meyer z Argentiny, který dosahoval přesvědčivých úspěchů při léčbě více než deseti druhů rakoviny. I když jeho pokusy byly na současné podmínky vedeny a vyhodnocovány velmi primitivně, výsledky jasně ukazují na značné léčebné účinky lapača.

Brazilský lékař Orlando dei Santi v roce 1960 na základě pověsti o léčivých účincích lapača začal s léčbou svého bratra, který umíral na rakovinu v nemocnicí Santo André. Protože došlo k jeho téměř zázračnému uzdravení, započal s léčbou i u dalších pacientů. Následně v uvedené nemocnici sestavil tým lékařů a zpracoval standardní metody léčby některých forem rakoviny a infekčních nemocí pro celou Brazílii. Výrazné úspěchy v léčbě s využitím lapača měly za následek, že brazilská vláda zakázala zveřejňování výsledků výzkumu. To se změnilo až v roce 1981, kdy toto informační embargo porušil doktor Alec De Montmorency a publikoval rozsáhlou práci o výsledcích klinických studií, což vyvolalo ve světě velký zájem o tuto rostlinu.

Botanický popis a rozšíření o Lapačo (lapacho), Tabebuía impetiginosa, je až 20 m vysoký strom s kulovitou korunou z čeledi trubačovitých, Bignoniaceae. Kůra kmene i větví je hladká, poměrně slabá, zevně světle hnědá až světle šedá, uvnitř červenohnědá. Listy jsou vstřícné, pěti až sedmičetné, lístky eliptické nebo oválné, vroubkované. Trubkovité, pětičetné, oboupohlavné, růžové až nafialovělé květy jsou uspořádány ve vrcholových latách. Plod je lusk protáhlého tvaru, dlouhý až 30 cm.
Původní oblastí tohoto druhu jsou pravděpodobně tropické deštné lesy Střední Ameriky. Areál rozšíření začíná od Floridy a podél severovýchodního pobřeží Mexika dosahuje až k severním hranicím Argentiny.
Ve stejné oblasti roste i Tabebuia chrysotricha, kvetoucí žlutě.

Obsahové látky - Z farmakologického hlediska jsou nejdůležitějšími obsahovými látkami izolovanými z kůry (Tabebuiae cortex) a dřeva naftochinony, označované jako N-faktory, a antrachinony, tzv. A-faktory. Obě skupiny látek se vyskytují ve stejném rostlinném druhu jen zřídka, a proto se mimořádné léčebné účinky přičítají jejich synergickému působení.
Nejvýznamnější je naftochinon lapachol, neboť má cenné protirakovinné působení. Další významnou skupinou obsahových látek jsou flavonoidy, např. kvercetin, dehydro-a-lapachon, dehydroisolapachon a dehydrotectol. Jsou přítomny i některé vitaminy skupiny B a také vitamin C, provitamin A, z minerálních látek vápník, draslík, hořčík, fosfor, z mikroprvků potom hlavně křemík, cín a mangan.

Léčebné účinky - Lapačo se považuje za účinný prostředek při napadení organismu viry, bakteriemi, plísněmi a kvasinkami, např. Candida albicans. Mimořádný zájem však vyvolává jeho protinádorová aktivita. Protizánětlivých účinků se využívá při chřipce, bronchitidě a nachlazení, některých formách astmatu i zánětu žaludku. Užívá se k léčbě nejrůznějších druhů onemocnění, např. při doléčování borreliózy a mononukleózy, při alergiích a zánětech, ale rovněž u diabetů, některých onemocnění jater, i při Hodgkinově a Parkinsonově chorobě.
U některých typů ekzémů a u bércových vředů je vhodné kombinovat vnější i vnitřní aplikaci drogy. Při gynekologických potížích je možno využít jak sedacích koupelí, tak i výplachů nebo vaginálních tamponů.

Způsoby užití - Nejčastěji se užívá odvar z kůry, který připravíme tak, že 2 čajové lžičky drogy povaříme 5-8 minut v 1 l vody a následně necháme asi 15 minut louhovat. Takto připravený odvar se užívá ve 2-3 dávkách v průběhu dne. Velmi silně stimuluje aktivitu imunitního systému a mobilizuje obranné schopnosti organismu. U pacientů postižených různými formami rakoviny, např. jater, ledvin, prsu, prostaty a děložního krčku, se podává 250 mg čistého lapacholu s každým jídlem.
V tradiční medicíně se doporučuje kombinace drcené kůry z lapača se sušenými listy cesmíny paraguayské (llex paraguariensis), známé jako "yerba maté". Tato kombinace údajně zvyšuje léčebnou aktivitu lapača. V současnosti je na trhu řada různých přípravků, často pod názvy "červené lapačo" nebo "lnka Thé". Vaginální tampony se namočí do odvaru a ponechají zavedené přes noc.

Kontraindikace - Neužívejte při průjmových a horečnatých onemocněních a těžších infekcích!

Zdroj: Pavel Valíček - Rostliny pro zdravý život, nakladatelství Start

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Alena, Brno
  Alena, Brno (anonym)

  Ahoj, reaguji na tento článek a chci se zeptat, kde se Lapačo dá sehnat v Brně? A zajímají mě Vaše zkušenosti..... Děkuji za odpovědi Alena z Brna

  Srp 27, 2008
 • Obrázek uživatele aleno
  aleno (anonym)

  to nemyslíte vážně kde sehnat lapacho,to si děláte srandu???

  Srp 27, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Lapacho seženete v každé lékárně nebo zdravé výživě .Anonyme,ne každý zná uvedený čaj a Alena se slušně zeptala. Takových chytrolínů jako Vy je mně moc líto...

  Srp 27, 2008
 • Obrázek uživatele aleno
  aleno (anonym)

  pokud někdo užívá internet může si odpověď najít

  Srp 27, 2008
 • Obrázek uživatele Bobo
  Bobo (anonym)

  Když jsem nachlazen, tak si Lapacho vařím (má se začít vařit ve studené vodě). Ale nějaké výrazné výsledky jsem nezaznamenal, ale i tak to dělám, stejně potřebuji pít něco tepléno.

  Srp 27, 2008
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Ahoj našla jsem dobré stránky zkuste se tam kouknout jsou super :-) http://www.prodejbylin.cz/lapacho_kura/index.html

  Srp 25, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama