Léčivé síly smrku

V lidovém léčitelství byly známé léčivé síly mladých větviček, šišek a pryskyřice, které obsahují terpentýnovou silici. Ta rozpouští hleny, čímž uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání, zmírňuje revma, tiší bolesti končetin a svalů, stejně jako záněty šlachové pochvy. Pryskyřice se nanáší na kůži, čímž podporuje prokrvení.

Mladé smrkové výhonky obsahují velké množství vitaminu C, jenž odvádí z těla toxiny a posiluje imunitu. Mladé smrkové výhonky a šišky sbíráme v dubnu až květnu.

Čaj ze smrkového jehličí léčí záněty dásní.

Smrkové větvičky a šišky se užívají též při léčebných koupelích - pomáhají při katarech dýchacích cest, bolestech kloubů a končetin, poruchách prokrvení, nervozitě, nespavosti a celkové vyčerpanosti.

Uhlí ze smrkového dřeva pohlcuje jedy ve střevech a má dezinfekční účinky.

V aromaterapii má široké využití silice ze smrkového jehličí - aplikuje se formou inhalací, koupelí a masáží. Při revmatismu, vyčerpanosti a onemocněních dýchacích cest lze tento siličný olej užívat rovněž vnitřně, avšak výhradně ředěný, například medem, smetanou, vlažným čajem nebo vodou.

Předávkování siličným olejem ze smrkového jehličí může vyvolat alergickou reakci, bolesti hlavy, zvracení, a dokonce závažné poškození centrální nervové soustavy!

Smrkový med
Mladé smrkové či jedlové výhonky nasypeme do sklenice, zalijeme vodou a necháme 4 dny stát na slunci. Pak tekutinu přelijeme do hrnce, přidáme listy lesních či zahradních jahod a na mírném ohni vaříme asi 20 minut. Nakonec scedíme, smícháme v poměru 1:1 s cukrem a vaříme do zhoustnutí. Plníme do sklenic a ihned uzavřeme. Jíme několik čajových lžiček denně. Smrkový med usnadňuje vykašlávání při silném kašli, kataru hltanu, bronchitidě a chřipce. Obzvlášť vhodný je pro děti.

Inhalační odvar z mladých výhonků
Necháme vzkypět 2 až 3 polévkové lžíce sušených větviček v 1l vody a ihned stáhneme z plotny, abychom neznehodnotili siličný olej. Inhalujeme několikrát denně vždy 10 až 15 minut. Odvar pomáhá při astmatu, bronchitidě, onemocnění plic a kataru vedlejších dutin.

Sirup ze smrkových jehliček
V 500 ml vody krátce povaříme 1 kg čerstvých jehliček, odstavíme, zakryjeme a 1 až 2 hodiny vyluhujeme. Přecedíme a doplníme vodou do objemu 1l. Přidáme 1 kg želírovacího cukru, znovu povaříme a plníme do sklenic. Užíváme jako sladidlo, mažeme na chleba, přidáváme do čajů proti kašli a nachlazení. K celkovému posílení organismu se užívá 1 čajová lžička denně.

Čaj ze smrkových jehliček
Zalijeme 10 g sušených jehliček 200 ml studené vody a necháme asi 12 hodin stát. Přivedeme k varu a 10 minut zakryté vyluhujeme. Pijí se 2 šálky denně, čaj je možné osladit medem. Po týdnu léčby týden vynecháme. Čaj pomáhá při kataru dýchacích cest, chrapotu, kašli, revmatismu a nervozitě, lze ho použít i jako močopudný prostředek.

Tinktura ze smrkového jehličí
Smícháme 1 ml siličného oleje ze smrkového jehličí s 5 ml 90% alkoholu. Užíváme až 3x denně po 10 kapkách.

Smrková "voda" Zalijeme 2 díly čerstvých smrkových větviček, 1 díl plodů jalovce a 1 díl květů levandule 70% alkoholem a necháme 3 týdny stát na slunném místě, občas protřepeme. Potom "vodu" scedíme a skladujeme v temnu. Hojí bolesti svalů a kloubů, zmírňuje revma, artritidu a odstraňuje nádory vzniklé městnáním. Smrkovou "vodu" neužíváme vnitřně!

Smrková koupel
Povaříme 1 kg jehličí a mladých šišek v dostatečně velkém množství vody a asi 30 minut vyluhujeme v zakryté nádobě. Po vyluhování slijeme a přidáme do připravené koupele. Užívá se při nervozitě, nespavosti, nachlazení a bolestech svalů a kloubů.

Zdroj: Pavel Váńa - Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla, nakladatelství Eminent

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (22)

 • Obrázek uživatele jana33
  jana33 (anonym)

  Doporučuji navštívit http://www.reneta.eu malý eshop s výběrem kvalitních rostlinných přípravků !

  Zář 27, 2009
 • Obrázek uživatele jim
  jim (anonym)

  Vynikající téma a odkaz.Děkuji.Nejen smrky léčí.Všechny stromy léčí.Jen si dávejte lidičky pozor na to,aby jste si vybírali k léčbě pouze a jen zdravé a nezmrzačené olámaně poškozené stromy.Možná se budete divit,ale každý druh stromu Pán Bůh obdařil tak,že nám dávají nejen sílu,nejen energii ale hlavně každý odlišný druh stromů léčí i uzdravuje jinou nemoc...

  Zář 27, 2009
 • Obrázek uživatele Jaroslava
  Jaroslava (anonym)

  Chci se zeptat,zda někdo z Vás nemá recept na léčivý likér z mladých smrkových větviček(nových oddenků).Babička ho dělávala,krásně voněl a léčil.Nestihla jsem si napsat recept....

  Kvě 24, 2011
 • Obrázek uživatele Radek
  Radek (anonym)

  Zdravím, svépomocí jsem přišel na recept na smrkové víno. Mladé smrkové větvičky natrhám do kvasné nádoby skoro až nahoru, přidám trochu medu, jalovec, hřebíček a sliju vychladlým cukerným roztokem. Pak přidám živnou sůl a kvasinky a nechám 6 týdnů kvasit, pak stáčím ještě do kvasné nádoby a nechám 2 tejdny uležet a až pak je konečné stáčení do lahví. Takto připravené víno už ochutnalo hodně mých spolustudentů mediků a pochvalovali si to :)

  Říj 24, 2011
 • Obrázek uživatele d
  d (anonym)

  Muj dedecek dával zjara cerstve smrkove vyhonku do salatu

  Říj 24, 2011
 • Obrázek uživatele Jaroslava
  Jaroslava (anonym)

  Zdravím, svépomocí jsem...Děkuji za receptík a určitě vyzkouším.

  Lis 09, 2011
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Zdravím, svépomocí jsem...Tak jsem to tak udělal.Pít se to nedá.Ale vynikající je dát trochu do odpařovače a jste jak v lese.

  Pro 11, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Vynikající je také kompot ze smrkových šišek.

  Pro 11, 2013
 • Obrázek uživatele Venca
  Venca (anonym)

  Vynikající je také kompot...Vynikající je taky šiškou do šišky.

  Pro 11, 2013
 • Obrázek uživatele Blackie
  Blackie (anonym)

  Vynikající téma a...Přesně tak. Všechny stromy léčí.

  Pro 12, 2013
 • Obrázek uživatele Jaroslava
  Jaroslava (anonym)

  Vynikající je také kompot...Tady bych reagovala a zeptala se. Kompot ze šišek?

  Led 30, 2014
 • Obrázek uživatele Dasa
  Dasa (anonym)

  A neni ten kompot moc tvrdy?

  Led 30, 2014
 • Obrázek uživatele Pepík
  Pepík (anonym)

  Zdravím, svépomocí jsem...Pít se to nedá ale krásně voní v odpařovači.

  Srp 25, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Miloš Zeman, než byl "zvolen" presidentem, také na Vysočině objímal stromy (asi kvůli stabilitě), a hle kam to s ním došlo.

  Srp 25, 2014
 • Obrázek uživatele sanitak
  sanitak (anonym)

  Vynikající je také kompot...My se na Vás podíváme.S pozdravem CHocholoušek

  Feb 14, 2015
 • Obrázek uživatele Klasika
  Klasika (anonym)

  Miloš Zeman, než byl...Tady se ukazuje demence těchto pravdoláskařů. Všude řvou "volte karla" jak vygumovaný, a jak je zvolen někdo jiný, hned je to neplatný. Pak chodí po portálech a vyřvávaj off-topic politický příspěvky.

  Feb 15, 2015
 • Obrázek uživatele dement jsi sám
  dement jsi sám (anonym)

  Tady se ukazuje demence...Co to meleš za blbosti, já nevolil ani jednoho z těch volotrků, je to prašť jako uhoď.

  Feb 15, 2015
 • Obrázek uživatele miluju přírodu
  miluju přírodu (anonym)

  a nejvíc nabíjí dub a lípa.

  Feb 15, 2015
 • Obrázek uživatele carodej
  carodej (anonym)

  Vynikající téma a...Respektuju Tvuj nazor na zdrave stromy Bohyne s Bohem Te provazeji

  Kvě 06, 2015
 • Obrázek uživatele Druid
  Druid (anonym)

  Respektuju Tvuj nazor na...Stromy jsou inspirací a silou,láskou, pochopením, a trpělivostí. Kdo porozumí stromům, je šťastný a moudrý.

  Kvě 07, 2015
 • Obrázek uživatele notor
  notor (anonym)

  a nejvíc nabíjí dub a...Nejlíp nabíjí slivoň.

  Kvě 08, 2015
 • Obrázek uživatele Ich
  Ich (anonym)

  Stromy jsou inspirací a...To na prosto souhlasím, díky za pěkný příspěvek.

  Kvě 08, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama