Len setý pro zdraví

LEN SETÝ je až 120 cm vysoká jednoletá rostlina s jemnými listy a blankytně modrými květy, ze kterých po odkvětu vyrostou tobolky s olejnatými semeny. Je to jedna z nejužitečnějších a nejstarších pěstovaných kulturních rostlin. Používala se už v době kamenné a ve starém Egyptě.

CO OBSAHUJE A JAK PŮSOBÍ

Pro léčení se používá SEMENO LNU (Semen Hni) které obsahuje asi 30 % lněného oleje a velmi účinný sliz, kyseliny linolenovou, linolovou a ole­jovou a vitamín E, F a jód, vápník, hořčík, fosfor, niacin, zinek, vlákninu a další látky. Lněné seme­no je především šetrné projímadlo, používá se při zácpě, zánětu žaludku a střev a dvanácter- níku. Léčí sliznici a má podobné účinky jako živočišné uhlí. Dospělý člověk by neměl sníst více než 30 g denně. Zevně se používá na obklady při spáleninách a na vysušenou pokožku. LNĚNÝ OLEJ lisovaný za studena má regenerační, zvláčňu- jící a zjemňující účinky. Podporuje léčbu ekzé­mů, lupénky a popálenin. Je vhodný k ošetření ztvrdlé a popraskané kůže. K léčebným masážím se používá společně s jinými oleji. Jeho pravidelné používání činí pokožku vláčnou a jemnou. Může se užívat vnitřně jako zdroj nenasycených mastných kyselin (tzv. vitamín F), které snižují hladinu chole­sterolu. Jako obklad na záněty se používá placka z prášku ze lněných semen smíchaného s vodou. Pravidelná konzumace lněných semínek může chránit před rakovinou prsů a střev. Len má za­hřívající, změkčující a zvlhčující působení.

PRO ZDRAVÍ TĚLA

1.   Výluh ze lněného semene zastudena pro léčení žaludku: Čerstvě namleté semeno namočí­me do studené vody asi na 1 hodinu až vytvoří sliz, vypijeme 1-4 šálky denně. Namleté semeno rychle žlukne, nedá se proto skladovat.
2.   Čaj (odvar) ze lněného semene jako šetr­né projímadlo pro děti a pro těhotné matky: 2 lžičky rozdrcených semen povaříme krátce v hrn­ku vody a necháme stát 10 minut. Pijeme vlažný 2-3 šálky denně, nebo lze přidat do obilné kaše či do jogurtu pro lepší chuť. Pomáhá také při průjmu -žvýkáme celá semínka Inu, vážou na sebe vodu, a tak jí odnímají stolici.
3.   Čaj (odvar) ze lněného semene a slézu na zmírnění dráždivého kašle: 1 lžička rozdrcených semen Inu + 1 lžička sušených květů slézu či pros- kurníku povaříme krátce v hrnku vody a necháme stát 10 minut. Pijeme vlažný 2-3 šálky denně.

4. Odvar ze lněného semene pro budoucí ma­minky pro úspěšný průběh těhotenství a po­rodu: 2 lžíce opraného lněného semene povaříme v 1/2 litru vody 5-10 minut. Přecedíme a pijeme 1 šálek ráno a 1 večer od druhé půlky těhotenství až do porodu i po něm pro úspěšné kojení.

PRO ZDRAVÍ DUŠE

Pevný buď jako plátno, ohebný jako rostlina ve větru, uč se přizpůsobivosti, orientaci ve spleti na­stalých situací a příběhů i úctě. Podle Matthioliho: „Len posluhuje všem, na moři i na zemi, propůjčuje se každému, chudému i bohatému, jak kdo chce, k zisku i ke ztrátě. Velicí užitkové a téměř nevy­pravitelní jsou Inu, té tak maličké od pána boha stvořené a lidskému pokolení vydané bylinky.“

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama