Meduňka a náš mozek

Meduňka má pověst léčivé a osvěžující bylinky. V jižní Evropě se nazývá potěšení srdce nebo elixír života. Traduje se, že pravidelné pití meduňkového čaje prodlouží život.

Meduňka se již dříve používala na ner­vové potíže, v 16. století se doporučovala studentům k pročištění mys­li, pro bystřejší chápání a zlepšení paměti. Po baldriánu a heřmánku je meduňka nejdůležitější rostlinou k všeobecnému uklidnění. Použí­vá se při srdečních neurózách, nespavosti a zlepšuje mozkové a ner­vové funkce. Je účinnější u žen než u mužů.

Meduňka uklidňuje a zlepšuje trávení, působí proti plynatosti, zvyšuje tvorbu žluči. Má vliv na snížení krev­ního tlaku a používá se k léčbě bolestí spojených s menstruací.

Meduňkové tipy a triky Meduňka je oblíbená přísada do bylin­ných čajů, aromatických vín a letních ledových osvěžujících nápojů.

Přidávat ji můžete k omeletám, palačinkám, do ovocných polévek, pudinků či zmrzlinových pohárů.

Meduňkový čaj - nápoj pro chytré hlavy

2 lžičky sušené natě, 250 ml vody

Meduňku zalijte vroucí vodou, po 15 minutách slijte a sceďte. Může­te čaj dochutit medem a pijte ho vlažný.

Domácí meduňkový jogurtový nápoj

750 ml mléka, 1 kelímek kvalitního jogurtu, meduňka Mléko svařte a ochlaďte na teplotu 37 °C. Rozšlehejte s bílým jogur­tem, nalijte do skleniček, přikryjte alobalem a nechte do druhého dne stát při pokojové teplotě. Druhý den dejte do skleničky část domácího jogurtu, našlehejte, podle potřeby přidejte ještě mléko a nakonec doplň­te pokrájenou meduňkou.

Zdroj: Jarmila Mandžuková - Kniha pro váš mozek, nakladatelství Start

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Alenita
  Alenita (anonym)

  Ano, s medunkou mame vynikajici vysledky u pacientu se zacinajicimi naznaky Alzheimeru. Je to dalsi dukaz, ze bylinky leci.

  Čer 15, 2013
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Podle čeho ty "vynikající výsledky" posuzujete?

  Čer 15, 2013
 • Obrázek uživatele b.
  b. (anonym)

  Já jí užívám na spaní. A vůbec na zklidnění. Jsem máma, které zemřelo dítě. Nechci užívat antidepresiva či léky na spaní, takže jsem se vrátila k bylinkám.

  Led 17, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama