Reklama

MĚSÍČEK ZAHRADNÍ - pro zdravou kůži, trávicí systém i pro zdravou zahradu

Latinský název - Calendula officinalis. Jiné názvy - bradavičné koření, nechtík, nepravý šafrán, umrlčí květ, slunovrat, pampalík. Patří mezi hvězdnicovité - Asteraceae.

Měsíček pochází z jižní Evropy, u nás se pěstuje v zahradách, především jako okrasná letnička, půvabná je odrůda 'Plamen'. Pevné, silné a rozvětvené rostliny měsíčků dorůstají dorůstají do výšky 50 až 70 cm. Listy jsou přisedlé, bez řapíku. Kvete od června do září velkými oranžovými a žlutými květy. Plody jsou nažky.

Měsíčku se daří nejlépe na slunci, v alkalické půdě s dostatkem vláhy. Pěstuje se z přímého výsevu na stanoviště od března do dubna. Při postupném výsevu kvete celé léto. Květy sklízíme hned, jak rozkvetou. Sušíme je rychle, jinak ztrácejí barvu.

Již staří Římané používali měsíček jako levnou náhražku drahého šafránu k přibarvování polévek, sýrů, omáček, másla a těsta, protože obsahuje žluté barvivo kalendulin. Chceme-li obarvit těsto, musíme měsíček krátce povařit v mléce, protože kalendulin je rozpustný pouze v tucích.

Květy měsíčku se používají i do čerstvých zeleninových salátů, které ochutí a vzhledově zpestří.

Reklama

V lidovém léčitelství se používají již odedávna hlavně okrajové, jazykovité květy z úboru především k přípravě hojivé masti . Do rozpuštěného (ne horkého) sádla zamícháme dvě hrstě květů měsíčku lékařského a směs necháme odstát do druhého dne. Pak ji znovu rozehřejeme, scedíme a přefiltrujeme přes kapesník. Nakonec vmícháme trochu rozehřátého včelího vosku. mast je třeba uchovávat v chladu.

Čaj se připravuje buď samostatně z květů měsíčku, nebo ve směsi s jinými bylinkami (heřmánkem, jitrocelem). Pije se třikrát denně zejména při bolestech žlučníku, vředových onemocněních žaludku a dvanáctníku.

Tento čaj se dá také používat zevně, především po nadměrném slunění. Zevně se rovněž používá šťáva vymačkaná z čerstvých květů na kuří oka a bradavice. Na záněty kůže se užívá odvar nebo lihový extrakt z květů měsíčku. Odvar z květů měsíčku lze i využít v kosmetice, protože zjemňuje pleť. Používá se zejména na obličej, krk a dekolt. Měsíčkový olej zjemňuje rozpraskanou kůži na rukou.

Biopěstování: Měsíček ozdravuje půdu a je jednou z nejcennějších, všestranně užitečných rostlin. Zákvas z měsíčku se používá k celkovému posílení všech pěstovaných rostlin.

Zdroj: Gabriela Kliková, Zuzana Pavelková - Pěstujeme bylinky, nakladatelství Grada

Reklama

Komentáře

Katka (Út, 23. 6. 2009 - 10:06)
Já mám měsíček ráda, je to krásná nenáročná kytka, která nja zahradě září celé léto.
Ivana (Út, 18. 8. 2009 - 22:08)
Gemoterapie z měsíčku lékařského mi zmenšila rakovinný nádor za 2měs.o jeden centimetr! Je to skvělá bylinka.
dagmar (So, 20. 2. 2010 - 11:02)
Já měsíček používám ve směsi jiných bylinek,které mi pomáhají na zánět tlustého střeva.Nicméně,je to opravdu krásná květinka.
karolinkaaa:::.. (Po, 14. 6. 2010 - 11:06)
Supr článek moc mi pomohl :)
Linda (St, 9. 4. 2014 - 21:04)
Měsíček je prý všelék, ale mně vůbec nechutná...((
Klára (Út, 13. 12. 2022 - 09:12)
čaj je lahodný
Reklama