Netřesk střešní - léčivá skalnička první pomoci

Netřesk střešní, latinsky Sempervivum tectorum je velmi častá ozdoba suchých zídek, skalniček i květináčů na terasách. Málokdo však ví, že tato skalnička obsahuje podobné látky s hojivým účinkem jako Aloe vera. K léčení se používá list nebo vylisovaná šťáva.

 

Čerstvá netřesková šťáva jako lék při nemocech uší: Netřeskové listy rozdrtíme v porcelánovém lékárenském hmoždíři a do šťávy namočíme vatový tampon, který vložíme do ucha při nedoslýchavosti, zvonění v uších. Při ušních zánětech u dětí nakapeme 2-3x denně do ucha několik kapek čerstvé šťávy.

Čerstvá netřesková šťáva pro zevní použití
bradavice, kuří oka, záněty v ústní dutině ústní a krku a na spáleniny:
Bradavice a kuří oka potíráme podle potřeby, pro kloktání použijeme kloktadlo z šalvěje či řepíku a přidáme do něj 2-3 lžičky
řerstvé netřeskové šťávy, používáme vychlazené podle potřeby.

Chladivá netřesková mast na pohmožděniny, modřiny a drobné rány: Pomačkané listy netřesku vaříme s čistým vepřovým sádlem tak dlouho, až se šťáva vypaří. Pak přefiltrujeme, plníme do kelímků od krému a necháme vychladnout a zatuhnout. Použít lze i jiný tuk - kokosový nebo bambucké máslo, který se dá zakoupit v čisté podobě. Hotovou mast uchováváme v chladničce.

4. Rychlá první pomoc venku v přírodě při požahání kopřivou, poštípání hmyzem, na popáleniny, modřiny a drobné rány: Z netřeskových listů sloupneme tenkou slupku, aby se uvolnila šťáva, a použijeme jako obklad na postižené místo.


5. Chladivý nápoj z netřesku při horečce a zahlenění horních cest dýchacích:
Do sklenice čisté vody vložíme několik omytých čerstvých lístků netřesku a necháme louhovat nejméně 1 hodinu, přidat lze i oloupanou salátovou okurku. Scedíme a pijeme vychlazené podle potřeby, nejvíce 3 sklenice denně, ne však v těhotenství, při kojení a pro malé děti.

6. Osvěžující chladivá pleťová voda s netřeskem a okurkou po spálení pokožky sluncem:
Stejným postupem jako nápoj připravíme vylouhováním netřesku a salátové okurky i pleťovou vodu a obklad na pokožku spálenou od slunce.

Zdroj: Magdaléna Staňková - Krohnová - Bylinky pro děti a maminky, nakladatelství Grada

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele ddd
    ddd (anonym)

    [url="http://www.cf8.com.cn/adgpfxrj.html"]??????[/url] [url="http://www.cf8.com.cn/addzh.html"]???[/url] [url="http://www.cf8.com.cn/adths.html"]???[/url] [url="http://www.cf8.com.cn/adgphq.html"]??????[/url] [url="http://www.cf8.com.cn/adgprj.html"]????[/url] [url="http://www.cf8.com.cn/adcgrj.html"]????[/url] [url="http://www.cf8.com.cn/adtdx.html"]???[/url] [url="http://www.cf8.com.cn/adql.html"]??[/url] [url="http://www.cf8.com.cn/adzqzx.html"]????[/url] [url="http://www.cf8.com.cn/adznz.html"]???[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn"]????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/]????[/url] [url="http://bbs.cf8.com.cn"]??????[/url] [url="http://blog.cf8.com.cn/]??????[/url] ???? ??? ??? ???? ??? ?? ???? ??? [url="http://soso.cf8.com.cn"]????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/dde.shtml"]DDE ??[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/dxdp.shtml"]????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/jzpg.shtml"]????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/tpnm.shtml"]????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/zsdp.shtml"]????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/zsdp.shtml"]????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/jspc.shtml"]????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/mmckd.shtml"]?????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/zjlx.shtml"]????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/zjlx.php"]????????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/zijinliuxiang.php"]????????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/cf8zjlx/dian1.php"]???????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/cf8zjlx/dian2.php"]??????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/cf8zjlx/dian3.php"]?????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/cf8zjlx/dian4.php"]?????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/cf8zjlx/dian5.php"]????????[/url] [url="http://soso.cf8.com.cn/cf8zjlx/dian6.php"]??????[/url] ?????? ??????? ??????? ??????? ??????? ??????? ??????? ???????? ????????

    Čer 13, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama