
Po tisíce let lidé hledají prostředky k upevnění svého zdraví a k vyléčení různých nemocí v přírodě, pomocí léčivých rostlin. Celý ten čas se lidstvo snaží nalézt všelék, a tato snaha prolíná všemi civilizacemi. Za celou tu dobu byly vyzkoušeny stovky látek, ovšem pouze málo z nich obstálo při moderním vědeckém zkoumání.
Nejspíše žádná jiná rostlina se více nepřiblížila definici všeléku, než nimba ? tropický jehličnan původem z Indie.
Každá část této úžasné rostliny je využívána k ošetření stovek nejrůznějších chorob od starověku do současnosti. V Indii je tato rostlina dodnes uctívána pro své léčivé vlastnosti a ve světě o ni velmi rychle narůstá obrovský zájem, k čemuž přispěly výzkumy z nedávné doby. Zároveň je z ní vyráběno mnoho produktů.
Přestože existují léčivé rostliny, které jsou zatím mnohem známější, např. žen-šen, všeobecný průzkum již dokázal, že nimba má daleko širší působnost, než kterákoliv jiná léčivá bylina.
První záznamy o použití nimby je možno nalézt již ve starobylé východoindické kultuře Harrapa, kde byla tato rostlina přidávána do mnoha léčivých a krášlících prostředků, tedy již před 4 500 lety. Stovky let starý léčebný systém, Ajurvedická medicína, používá nimbu jako jednu z hlavních složek své lékárny. Léčivé vlastnosti nimby jsou velebeny i v nejstarších písemnostech psaných sanskrtem. O nimbě se hovoří jako o venkovské lékárně, vzhledem k široké škále jejích léčivých vlastností. Je známá také jako přírodní netoxický repelent.
Západní lékaři dříve nepovažovali nimbu za nic jiného, nežli za ?národní folklór?, dnes ovšem k ní mnozí z nich začínají obracet svou pozornost jako k silnému a bezpečnému prostředku při léčbě mnoha zdravotních potíží. Atraktivnost, přitažlivost nimby zvyšuje i absence vedlejších účinků. Probíhající vědecké výzkumy oceňují to, co léčitelé ajurvédy znají už po celá staletí, totiž, že nimba je velmi užitečná rostlina, která dokáže vyřešit řadu zdravotních problémů.
MODERNÍ VĚDA OCEŇUJE NIMBU
Nejrůznější použití nimby - pro léčení chorob, zlepšování imunity a upevňování lidského zdraví, je téměř bez hranic. Nimba je jednou z nejsilnějších krev čistících a detoxikačních látek, jaké byly kdy známy. Řada zdravotních potíží může být velmi úspěšně ošetřena nimbou. Kromě toho má nimba ovšem i účinky kosmetické a repelentní.
Kůra, semena, listí, plody, smola a olej nimbového stromu obsahují látky úžasné rostliny. Tyto látky nabízejí terapeutické využití svými účinky:
- antivirovými
- antibakteriálními
- protinádorovými
- antimikrobiálními
- antipyretickými (proti horečce)
- analgetickými (tlumící bolest)
- protiklíšťovými
- protiplísňovými
- protizánětlivými
- protiúzkostnými
- stimulujícími imunitu.
Nejužitečnější vlastností nimby je její schopnost podporovat imunitní systém a pomáhat tělu bojovat s infekcí, a to ještě předtím, než je zmobilizován samotný imunitní systém. Dokáže také stimulovat tvorbu T-lymfocytů, které zabraňují infekcím. Narozdíl od uměle vytvořených antibiotických léků, nimba neničí užitečné bakterie a další mikroorganismy, které jsou lidskému zdraví prospěšné. Někteří lékaři a vědci v oboru medicíny jsou přesvědčeni, že nadužívání antibiotických léků přispívá ke zhroucená imunitního systému. Nimba je netoxickou alternativou k silným a někdy i škodlivým syntetickým lékům.
Z nimby se podařilo izolovat mnoho aktivních látek. K nejprostudovanějším z nich patří nimbin, azadirachtin, nimbidol, quercetin a nimbidin. Listy nimby obsahují vlákninu, karbohydráty (uhlovodany) a nejméně 10 druhů aminokyselinových proteinů (bílkovin). Obsahují též kalcium (vápník) a další minerály. Analýza (rozbor) také odhalila v těchto listech přítomnost karotenoidů, které působí jako ochrana před mnoha druhy rakoviny.
Nimbový olej má vysoký obsah mastných kyselin a dalších užitečných látek. Vědci se domnívají, že právě díky vysokému obsahu mastných kyselin jsou nimba a olej z ní účinné při léčbě onemocnění kůže.
Zdroj: John Conrick: Nimba - zázračná léčivá rostlina
Komentáře (8)
- odpovědět
Dub 27, 2009- odpovědět
Kvě 03, 2009- odpovědět
Kvě 03, 2009- odpovědět
Kvě 04, 2009- odpovědět
Čer 17, 2009- odpovědět
Črv 26, 2009- odpovědět
Srp 25, 2009- odpovědět
Kvě 23, 2013Přidat komentář