Léčebné koupele
- Teplá koupel utišuje bolest, uvolňuje stažené svalové skupiny. Příĺiš teplá koupel dráždí a znervózňuje. Teplota má být 37,5-38,2 °C.
- Chladná koupel osvěžuje, bystří pozornost, zpevňuje svalstvo. Může však vyvolávat svalové křeče. Její teplota je 32,0-36,0 °C.
- Vlažná (indiferentní) koupel uklidňuje. Působí psychicky sedativi odebírá starosti, navozuje spánek. Její teplota je 36,5-37,5 °C. Do koupelí je vhodné přidávat přísady, které jsou ve formě solí:
- NaCI (kuchyňská sůl) podporuje svalové uvolnění,
- KI - jodid draselný (aktivovaný stejným dílem chloraminu, na 1 vanu 7,5 g KI a 7,5 g chloraminu) má výrazný protirevmatický účinek,
- Solfatan (sirná sůl) má léčivý účinek na artrotické klouby.
Všechny tyto soli je možné koupit v lékárně. Koupelové přísady mohou být i aromatické, tady využíváme vůní k docílení účinku. Vůně citronu tonizuje a vyvolává aktivitu, vůně levandule uklidňuje, vůně jehličí osvěžuje a uvolňuje napětí, vůně hřebíčku a skořice odnímá bolest ze svalů.
Koupelové bylinné přísady jsou velice účinné a lze je snadno improvizovat. Z 10 dkg sušených bylin (směs) se vyrobí koncentrát pro vanovou koupel. Byliny se buď jen spaří 1 litrem vody, nebo se nechají přejít varem a odstaví se na 20 minut k vylouhování. Pak se scedí a koncentrovaný výluh se rozmíchá v připravené lázni, např.:
Částečné koupele jsou např. koupele horních či dolních končetin. částečné koupele použijeme u lidí dlouhodobě nemocných a vyčerpaných, kteří by celkovou koupel nesnesli, a u starých a velice slabých nemocných. Zvláštním typem částečné koupele je horká koupel dolních končetin (nohou a bérců) nebo předloktí. Tyto horké koupele (do snesitelnosti tepla) využíváme k vyprovokování pocení na začátku potní kúry.
Sprcha je rychlou formou celkové nebo částečné koupele. Používáme sprchy horké nebo studené k celkovému ohřátí nebo ochlazení. Krátká studená sprcha může být použita i ke snížení teploty při horečce za před pokladu, že po sprše (30 sekund sprchování studenou vodou) bude nemocný vytřen, vydrhnut do sucha froté osuškou a uložen do postele s te plou a lehkou přikrývkou. Střídavě studené a horké sprše říkáme skotská sprcha. Je velice osvěžující a uvolňuje psychické i svalové napětí. V podstatě platí, že po vodní proceduře zakončené studenou sprchou přichází rychle spánek. Po zakončení horkou sprchou se dostavuje podráždění, neklid a porucha usínání.
Zdroj: Jiří Marek a kolektiv - Akupresura a přírodní prostředky léčby
Komentáře
To zpomalení ja tak nepatrné až je zanedbatelné.
:o)
- Odpovědět
Pošli odkaz