Patní ostruha - bylinná pomoc

Patní ostruha se může objevit znenadání a znepříjemnit každý krok. Bolí jako šlápnutí na hřebík. Patní ostruhou trpí více než desetina Čechů. Léčba může být táhlá, ale bolesti se dá zbavit i natrvalo. Operace není vždy nutná, dobré účinky přináší i přírodní terapie.

Při vzniku ostruhy můžou být na vině nepadnoucí či jinak nevhodné boty, které staví nohu do špatné polohy. Nebezpečná je také velká zátěž nohy, ale výjimkou není ani vznik ostruhy po úrazu paty.

Na patní kosti vznikne výrůstek, který se podobá kohoutí ostruze, odkud také název tohoto onemocnění vznikl. Tato zánětlivá nemoc oproti očekávání více než starší lidi trápí muže a ženy kolem třicítky. S bolestivým došlapem zaviněným patní ostruhou se na vlastní kůži setkalo dokonce 15 procent populace.

Výrůstek tvoří kostěné zpevnění úponů vazů a svalů paty nebo výjimečně také Achillovy šlachy. V první fázi je kromě výměny bot vhodné nasadit obklady. „Abychom mohli řešit problémy s Achillovou šlachou přírodní cestou, musíme volit prostředky protizánětlivé, ale také prostředky, které uvolňují vazivovou tkáň.  Zvenčí je vhodné na postižené místo pokládat obklady. Tújový olej uvolňuje otoky, a navíc pomáhá při odstraňování nežádoucích ložisek. Třezalkový olej či olšová mast se uplatňují při regeneraci pokožky, zlepšují zánětlivé stavy, a proto jsou vhodnými pomocníky při těchto problémech,“ upozorňuje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

V nejtěžších případech se patní ostruha řeší operací či rázovou vlnou. Častější je však mírnější průběh, kdy můžeme nohám pomoci přírodní cestou. „Ve většině případů se doporučuje užívat přírodní látky také vnitřně. Ztuhlé tkáně nám mohou pomoci uvolnit byliny, které mají schopnost rozpouštět, například pýr, lopuch nebo přípravky z pupenů jasanu či buku. Protizánětlivě působí také olše a třezalka, k zacelení narušené tkáně potom využijeme svídu krvavou,“ dodává bylinkářka.

Dopřejte si masáž nohou

Základem prevence je v první řadě výběr vhodné obuvi. Před vzhledem dejte přednost pohodlí a rozhodně nevybírejte boty, které nohu vytáčí do nepřirozené polohy. Dobrou volbou může být ortopedická obuv. Pokud víte, že postavení vaší nohy není správné, zkuste se poohlédnout po ortopedických pomůckách, jako jsou vložky do bot či patěnky.

Vhodná pro patu a chodidlo není ani dlouhodobě strnulá pozice. Nebojte se proto pravidelně sundat boty a pořádně rozhýbat a procvičit prsty. Správnému oběhu pomůže také malá masáž, kterou si klidně můžete vyzkoušet sami. „Ke zlepšení krevního oběhu se místně uplatňují pelargonie, echinacea anebo jinan. Výborným doplňkem k bylinné léčbě jsou koupele zaměřené na lymfatický systém či svalovou tkáň. Tyto koupele mohou být užity klasicky v podobě koupelí nebo také ve formě obkladů,“ radí Podhorná.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Krásná dívčí nožka!

  Srp 28, 2020
 • Obrázek uživatele Ája
  Ája (anonym)

  Ale asi trochu smrdí,když byla v pevný sportovní obuvi jak je na obrázku.......

  Srp 28, 2020
 • Obrázek uživatele U2
  U2 (anonym)

  Boží nožka, já bych ji zlíbal,masíroval a mazlil se s ní...

  Srp 29, 2020
 • Obrázek uživatele Dája
  Dája (anonym)

  Teda vy máte starosti.

  Srp 29, 2020
 • Obrázek uživatele děda75
  děda75

  Na potíže uvedeného druhu mám jiný názor. Pro stabilizaci obsahu vápníku v krvi si tělo vápník podle okamžité potřeby odebírá z kostí a zase do kostí vrací. Protože často nemá dostatek živin potřebnýc pro zpětné správné zabudování vápníku zpět do kostí, tento se usazuje v měkkých tkáních. Kromě jiných míst, např. ve stěnách cév a tepen, je to také okolí kloubů, chrupavky, šlachy. A to je příčina ostruh, vbočených palců, atp. V poslední době přibývá upozornění, že pro zmíněný účel je nutno zvýšit příjem vitamínů D3 a K2. A ještě se málo upozorňje na to, že ani toto nemusí dostatečně fungovat bez zvýšení příjmu hořčíku. (Pokud tato rada někomu pomůže, budu rád když to sem napíšete.)

  Zář 02, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama