Reklama

Osobnost se sklonem k rakovině?

Na fakultě psychologie University of California v San Franciscu srovnávali Lydia Temoshoková, Ph.D., a Andrew Kneier, Ph.D., emocionální reakce pacientů s rakovinou a pacientů se srdečním onemocněním.

Vystavili je mírným elektrickým šokům a měřili jejich fyziologické reakce.

Pak požádali pacienty z obou skupin, aby popsali, jak se během experimentu cítili. Podle fyziologických ukazatelů reagovali pacienti s rakovinou na šoky silněji než ti se srdečním onemocněním. Přitom to však byli pacienti s rakovinou, kdo měl později sklon banalizovat své nepříjemné pocity při odpovídání na otázky výzkumníků. Temoshoková přišla s nápadem označit pacienty s rakovinou jako „osobnosti typu C“ (kontrastující s netrpělivostí a agresivními sklony „osobnosti typu A“, kterou často najdeme mezi kardiaky).

Většina psychoterapeutů, kteří pracovali s lidmi nemocnými rakovinou - jako doktoři O. Carl a Stephanie Simontonovi, dr. Lawrence LeShan a Ian Gawler - si všimla psychických charakteristik typických pro tento typ osobnosti. Osobnosti typu C jsou často lidé, kteří se v dětství nikdy necítili zcela přijímáni, ať už oprávněně či ne. Jejich rodiče byli násilníci či prchlivci nebo zkrátka jen chladní, odtažití a nároční. Jejich dětem se nedostalo povzbuzení a zrodil se v nich pocit zranitelnosti a slabosti.

Později, aby si zajistily, že budou milovány, rozhodly se co nejlépe přizpůsobit tomu, co se po nich požadovalo, a zapomenout na své vlastní touhy. Vyrostli z nich „skutečně milí“ lidé, kteří se málokdy zlobí (někteří vůbec nikdy!), jsou vždycky „ochotní pomáhat“, „hotoví světci“! Vyhýbají se konfliktům a potlačují své potřeby a touhy, někdy po zbytek svého života. Aby si zajistili emocionální bezpečí, kterého si tak cení, mohou vsadit v životě na jednu kartu: svou profesi, manželství nebo děti. Pokud je tato investice náhle ohrožena či o ni přijdou - nezdary v práci, rozvod či odchod do důchodu nebo děti vyletí z hnízda - vrátí se jim pocity smutku z dětství. A často to bývá devastující, protože mají pocit, že cokoli člověk udělá, citovému utrpení se nemůže vyhnout. Tento koncept osobnosti typu C se sice může zdát velmi zajímavý, ve skutečnosti však není vědecky podložený a dnes už byl opuštěn. Přesto jej tu uvádím, protože upozorňuje na význam jednoho faktoru, který hraje při vývoji rakoviny velmi významnou roli - jedná se o pocit bezmoci, který si od té doby získal velkou pozornost a stal se předmětem mnoha vědeckých studií.

Reklama

Bez ohledu na typ osobnosti jsou určité životní zkoušky vnímány jako „sekundární trauma“, které znovu otevírá nedokonale zhojené rány a vyvolává pocity bezmoci, zoufalství a opuštění. Dnes už víme, že tyto pocity - zvláště pocit bezmoci - mohou velmi narušit psychickou i biologickou rovnováhu.

Jeden z mých kolegů terapeutů tomu říká fenomén „zásah, potopeno“ podle dětské hry „lodě“. První zranění, to z dětství, je těžké, ale dá se zvládnout. Když však přijde druhý „zásah“ na stejné místo, může se celá psychická, a dokonce i fyzická struktura zhroutit.

Na Emory University v Atlantě vydala laboratoř MUDr. Charlese B. Nemeroffa studii, která do tohoto vzorce „zásah, potopeno“ zapadá. U deprimovaných pacientů, kteří v raném dětství zažili trauma, reagují zánětlivé faktory - ty, které přispívají k rozvoji rakoviny - zvláště silně na laboratorně navozený stres. Navíc podle výzkumu profesora Spiegela ze Stanford University ženy s rakovinou prsu, které udávaly, že se v jejich životě vyskytlo závažné trauma, vykazovaly menší odolnost vůči nemoci (po ukončení léčby se jejich rakovina vrátila dříve).

Ukázka z knihy Jak čelit rakovině (Portál 2010)

Reklama

Komentáře

Doplněk k článku (St, 5. 1. 2011 - 07:01)
Kromě uvedených výsledků bylo také zjištěno u všech pacientů silné spojení mezi okem a prdelí. Když pacienty píchli do prdele, tak zamrkali. Když je píchli do oka, tak se posrali.
Hana (Čt, 6. 1. 2011 - 20:01)
Kromě uvedených výsledků...:-)))))))))))))) no toto!!
M. (Pá, 14. 1. 2011 - 22:01)
Jedna moje kamarádka pronesla větu: "Všichni lidé s rakovinou, které jsem znala, byli moc dobří lidé, ale necítili se v té své dobrotě dobře".
Marie (Pá, 14. 1. 2011 - 23:01)
Kromě uvedených výsledků...Primitive ubohej
h (Ne, 13. 2. 2011 - 06:02)
Ano.
Irča (St, 16. 3. 2011 - 06:03)
Jedna moje kamarádka...Zajímavý článek a myslím, že je na něm hodně pravdy, ale někdy ten pocit bezmoci pramení právě z pocitu, že chceme žít správně a ikdyž jsem se tomuto zjištění hodně bránila...proti šmejdům(odpusťte mi to ošklivé slovo), kterým jde jen o peníze a potice nemá obyčejný člověk šanci...a v tomhle vychovávat děti je opravdu občas na pocit bezmoci...
Irča (St, 16. 3. 2011 - 06:03)
Zajímavý článek a...omlouvám se za překlep"pozice"
Radka (Čt, 11. 4. 2013 - 09:04)
Rakovina - jak se jí postavit?
11.04.2013 07:59

Podceňovaná prevence může vést k dignostice rakoviny. Když už se od doktora dozvíte, že ji máte a že se tvoří metastázy (je jedno kde), nepropadejte panice a totálně překopejte svůj dosavadní životní styl. Nabízím recept, vše v souladu s přírodou - což je velmi důležité!!

Pokud nebyla zahájena chemoterapie, okamžitě nasadit vnitřní užívání:

C-olway (přírodní C): 4 - 6x denně 1 tobolku
Přírodní C se v těle chová jinak než synteticky vyráběné. U C-olway známe výrobu, proto zde mohu garantovat, že jde skutečně o zdroj přírodního vitamínu C. Syntetické C je kyselina askorbová, E300. Přírodní C zamezuje delění rakovinotvorných buněk a snaží se je zpacifikovat, aby dál nenapadaly poškozené tkáně.

Colvita (kolagen, E, mořské řasy) 4-6 x denně 1 tobolku
Colvita obsahuje biologicky aktivní kolagen, kterým regeneruje pojivovou tkáň. Napravuje tedy škody, které napáchaly rakovinotvorné buňky. Dává dopořádku místa, kde se ty mrchy "prokousaly". poměrně rychle regeneruje orgány, které již byly napadeny.

Powerful Worker (colostrum): 4-6 x denně 1 tobolku
Obsahuje mimo jiné colostrum s imunoglobuliny, jenž velmi silně podpoří imunitní systém, který selhal. Díky tomu mohla rakovina propuknout.

V případě, že chmo již podstupujete, nasaďte užívání až po ní a přidejte navíc Euniké Green. Po chemoterpaii klesá hodnota bílých krvinek a tělo celkově velmi strádá. Kombinace chlorelly a betaglukanů je silnou vzpruhou pro takto oslabený organismus, kdy se z těla snaží dostat to špatné, co po chemoterapie v těle napáchala a betaglukany jsou silnou výživou pro oslabené buňky.

Může se brát vše najednou, pořádně pít - 3 litry NEPERLIVÉ vody denně, kombinovat s čajem z ostropestře marinánského, ovocnými a zeleninovými šťávami (bio - aby byly bez pesticidů)

Co jíst:

Ovesné a obilné kaše, ryby (losos, tuňák), rýže, ryby, drůběž a nejvíc
Zeleninu, ovoce: jahody, borůvky, maliny, hroznové víno, černý rybíz, červený rybíz, ostružiny, brusinky, jablka, broskve, meruňky, brokolice, zelí, artyčok, červené a žluté papriky, avokádo, chřest a lilek. Co se týká brusinek, zde doporučuji APO brusinky
Jídelníček vyvážit, viz: http://www.dietnicek.cz/dietnicek/11-JIDELNICEK

Rakovina lze porazit, jen je potřeba se na ni řádně vyzbrojiit. Každý ji v sobě máme, takže nelze podceňovat prevenci. V případě, že nemáte rakovinu diagnostikovánu a váš životní styl je různorodý, doporučuji se 2x ročně pročistit Euniké Silver a pravidelně užívat alespoň 1 tobolku GREEN. V případě kouření a jiných špatných zlozvyků GREEN 2x denně.

Více zde: http://www.pilna.cz/news/rakovina-jak-se-ji-postavit-/
Reklama