Reklama

Rakytník řešetlákový - rostlina budoucnosti

Z rakytníku řešetlákového lze oproti jiným rostlinám použít všechny jeho části, tj. kořen, kůru, listy, květy, plody, semena i dřevo. Jednotlivé přípravky se většinou užívají formou čtyř- až šestitýdenních kůr.

V lidovém léčitelství Sibiře, Mongolska i některých oblastí Číny byl rakytník znám již v dávné minulosti. Užíval se při léčbě plicních, zažívacích, jaterních i kloubních onemocnění, ale také v místní kosmetice. Pomáhal při zahlenění i zánětech plic, hojil sliznice, vředy žaludku i dvanáctníku, reguloval krevní oběh. Urychloval proces hojení ran, stimuloval regenerační procesy, měl pozitivní vliv na choroby jater. V tibetské tradiční medicíně patří mezi vysoce efektivní regenerační prostředek, který se používá i při kardiovaskulárních chorobách a intoxikacích.

Ostatně klinické výzkumy z posledních let mimo jiné prokázaly, že plody, šťáva z nich i extrakt ovlivňují funkci žaludku, sleziny a dvanáctníku, ale také tvorbu krve a jsou antimikrobiálně aktivní. Olej má potom značné regenerační vlastnosti, hojí rány a podporuje sekreci trávicích šťáv.

PLODY A DUŽNINA

Plody (Hippophaë fructus) se používají při hypovitaminóze a avitaminóze, jsou vhodné ke zlepšení zdravotního stavu u pacientů po infekčních chorobách i po chirurgických zákrocích. Mají baktericidní účinek vůči stafylokokům, bakteriím břišního tyfu, dyzentérie, salmonelózy, stimulují zažívání, zlepšují vylučování trávicích enzymů a žluči, zvyšují rezistenci vůči infekci, mají biostimulační účinek, neboť zvyšují počet erytrocytů, zlepšují kvalitu hemoglobinu i fosfolipidů a vedou ke vzrůstu koeficientu albumin/globulin. Bylo prokázáno, že při infekční hepatitidě se vlivem šťávy zmenšuje intenzita dystrofických a nekrotických procesů v jaterních buňkách.

Reklama

Čerstvé plody a výrobky z nich se používají při všech druzích nachlazení, chřipkách, angínách, bolestech hlavy, při nemocích pohlavního ústrojí i zánětu močových cest, ale také při stresu, pracovní i sportovní zátěži, při nedostatku vitaminů a minerálů, hlavně na jaře a v zimě. Čaj z plodů se používá při léčení bolesti žaludku.

Šťáva se užívá spolu s dužninou jako podpůrný prostředek při snížené kyselosti žaludečních šťáv, hypokinezi žaludku a střev i při zácpě způsobené ochablostí zažívací soustavy. Používají se v prevenci při extrémních pracovních podmínkách jako polyvitaminózní prostředek. Sirupy a džusy jsou nedílnou součástí potravinových doplňků pro děti, řidiče, těžce pracující a sportovce, neboť zvyšují dlouhodobě výkonnost, při učení a řízení motorových vozidel zlepšují paměť a koncentraci myšlení.

V tibetské tradiční medicíně se používá k zastavení krvácení při poškození plic a k léčení narušených sliznic.

OLEJ

Rakytníkový olej (Hippophaë oleum) je unikátní přírodní látka, která z hlediska obsahu biologicky aktivních složek nemá sobě rovných mezi ostatními rostlinnými oleji, přitom nemá prakticky žádné vedlejší účinky. Zvyšuje odolnost organismu, doplňuje nedostatek vitaminů a minerálů v těle. Podle lékařské literatury olej snižuje bolest, regeneruje tkáně, sliznici trávicího a pohlavního ústrojí, léčí popáleniny, křečové žíly, žaludeční a střevní potíže.

unikátní skladbu vitaminů a biologicky aktivních látek pro léčbu kardiovaskulárních chorob, zvláště aterosklerózy i dystrofických procesů v myokardu. Celkově zlepšuje zdravotní stav, dochází k omezení stavů stenokardie i poruch vegetativně cévních, předchází zánětu žil, normalizuje se arteriální tlak.

Byl zjištěn baktericidní účinek na zlatého stafylokoka, hemolytického streptokoka a tyfu. Inhibuje sekreci žaludečních šťáv, léčí zánět jícnu, žaludeční a dvanáctníkové vředy i nemoci tlustého střeva. Zde se užívá čajová lžička oleje 3krát denně 30 minut před jídlem po dobu14-21 dnů. U nemocí konečníku, např. u hemoroidů nebo erozních jizev se užívají čípky z rakytníkového oleje, a to 2krát denně ráno po vyprázdnění a na noc, a to po dobu asi 14 dnů. Jinou možností je vkládání tamponů nasycených rakytníkovým olejem do konečníku. Pozitivně působí i při rakovině zažívací soustavy, chorobách slinivky a také při průjmech. Při ozařování u rakoviny jícnu a žaludku užívá se 1 lžíce 2-3krát denně po dobu této terapie.

Regeneruje tkáně epitelu po termických a chemických poškozeních kůže, popáleninách nebo omrzlinách, léčí proleženiny. Zevně se užívá na téměř 20 druhů kožních chorob, zvláště uhrovitosti, různých ekzémů a opruzenin. Chrání biologické membrány před poškozením vlivem chemických látek. Patří mezi výborné léčebné prostředky zlepšující granulaci a epitelizaci tkání. Velmi dobrých výsledků bylo dosaženo při léčbě bércových vředů. Ve všech případech se na poškozené místo nanese rakytníkový olej a zaváže obvazem, který se mění každý den, a to až do doby, kdy dochází ke granulaci pokožky, ale také v preventivním natírání okolní zdravé tkáně při ozařování rakoviny.

Je efektivní v oftalmologii u trachomu a poranění rohovky a její destrukci, slouží pro urychlení léčení zánětu očí. Užívá se 2-3krát denně ve formě 10-20 % masti, nebo perorálně 1 ml oleje na 10 kg hmotnosti nemocného, ne více než 10 ml denně.

Využívá se i při zánětech horních cest dýchacích a hltanu, kdy se nejdříve odstraní slizovitý obal vatovým tamponem namočeným v rakytníkovém oleji. Následně se provádí inhalace rakytníkovým olejem 15 minut každý den, a to po dobu 8-10 dnů. Jinou možností je pravidelný výplach dutin.

Význam má i v gynekologii, kde se při netypickém epitelu a erozi hrdla děložního do pochvy (po předchozím očištění a navlhčení) zavádí tampon namočený v rakytníkovém oleji, a to na 12-14 hodin po dobu 2-3 týdnů.

Působí jako biogenní stimulátor se schopností tlumit bolest stejně jako analgetika. Urychluje růst vlasů, zlepšuje stav organismu v jarním a zimním období, kdy je hypovitaminóza a avitaminóza velmi rozšířená. Semena slouží jako projímadlo, olej jako náhražka rybího tuku.

VĚTVE A LISTY

Droga (Hippophaë folium et stipites) se používá ve formě nálevu při rýmě. Novější výzkumy prokázaly u kůry, díky obsahu serotoninu, i protinádorovou aktivitu. Listy se v tradiční medicíně užívají při revmatismu a dně. Slouží rovněž k mytí vlasů pro jejich zpevnění a zpomalení procesu vypadávání.

HOMEOPATIE A GEMMOTERAPIE

Podle Janči se v homeopatii nejčastěji zpracovávají čerstvé plody v plné zralosti Základní potenci D0 připravujeme z 85 % etanolu a ředíme 40 % etanolem až na potenci D10. Z potence D2 se rovněž vyrábějí mast, která se užívá 3krát denně v co nejtenčí vrstvě k ošetření pokožky u spálenin, omrzlin a jiných poškozeních kůže, ale rovněž slouží k nanášení na reflexní plošky některých orgánů.

Pokud jde o gemmoterapii, tj. léčení pomocí výtažků z pupenů rostlin, má rakytník účinné imunostimulační účinky, podporuje regeneraci epitelu, léčí žaludeční a dvanáctníkové vředy, působí na zažívací a kloubní potíže, má určité antidepresívní a antisklerotické účinky.

KONTRAINDIKACE

U drog připravených z rakytníku řešetlákového nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky, ani není známa žádná kontraindikace. Přípravky z plodů mohou ve velkém množství způsobit tzv. pálení žáhy. Výjimečně se může projevit nesnášenlivost oleje při vnitřním užití, která se projevuje zvracením, tzv. falešnou nespavostí nebo zvýšenou bolestivostí, např. žaludku. Někdy se u rakytníkového oleje upravuje pH, a to podáním jedlé sody nebo hořčíku, což se týká hlavně léčby dvanáctníkového vředu.

Zdroj: Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc., Emil V. Havelka - RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ - rostlina budoucnosti, nakladatelství Start

Reklama

Komentáře

ferdinand-kohut (Pá, 29. 8. 2008 - 12:08)
kopil jsem rakytnik v olomouci naletni vystave prodavajici se mnou nehtel moc mluvit tak jsem usoudilze otom nema pary tak jsem zvedav co mi toprodal ahoj
Návštěvník (Pá, 29. 8. 2008 - 13:08)
Rakytník má hodně vitamínu C a to je celé.
Marie (Pá, 3. 10. 2008 - 22:10)
Zitra jdu koupit sirup memu diteti jelikoz ma neustale rymu tak pak napisu jakto zabralo.Doufam ze to zabere uz jsme zkousely hodne veci a zatim zadnej vysledek.
Marie (Po, 27. 4. 2009 - 12:04)
ještě jsem nikde neviděla květ rakytníku, může mi někdo napovědět, kde jej najdu zobrazený děkuji
Marie (Po, 27. 4. 2009 - 12:04)
ještě jsem nikde neviděla květ rakytníku, může mi někdo napovědět, kde jej najdu zobrazený děkuji
milena (Ne, 7. 6. 2009 - 18:06)
prosim o informaci.za jakou dobu po vysadbe zacne rakytnik plodit.dekuji
co.rine (Po, 8. 6. 2009 - 00:06)
Ahoj,moje rakytnice měla plody asi za 4-5 roků.Ale nevím kolik jí bylo ,když jsem ji koupila-velká byla asi 20 cm.Mrknu jak je na tom s kvetením,kdyžtak nafotím a pošlu,ale asi je to nenápadné,ještě nikdy jsem si nevšimla, kdy kvete(zas tak moc ji nepozoruju,ale kdyby kvetla nápadně,viděla bych to přes zahradu).Plody jsou hodně kyselé,ale když člověk nesladí,dá se to.Kdo není otrlý tak ´křiví hubu :)´
Marie (Po, 26. 10. 2009 - 22:10)
prosím,může mi někdo říci kdy se plody rakytníku trhají ?
Jindra (Ne, 6. 12. 2009 - 10:12)
prosím,může mi někdo říci kdy...Já jsem si zvykla stříhat je nůžkana, rukama to nemá cenu a čekat do zimy až bude mínus 10 stupňů Celsia, abych je setřásla, na to nemám trpělivost. Ale je to makačka, stromek 2m vysoký obírám po hodinách 5 i více hodin. Ale v teplém zářiovém sluníčku mi to nevadí.
HANA (Ne, 28. 2. 2010 - 15:02)
prosím,může mi někdo říci kdy...MY NA NĚJ JEZDÍME KONCEM ZÁŘÍ,KDYŽ PŘEJDE MRAZEM PRÝ JE SLADŠÍ.
Jana (Ne, 28. 2. 2010 - 15:02)
Dobrý den,poradí mi někdo prosím ? Kupuji si 100% rakytníkový sirup, jsem onkologická a cítím se po něm docela dobře, chtěla jsem si jej okusit pěstovat, dvakrát jsem si koupila v zahradnictví sazeničky a zatím co jedna roste , druhá vždy zahyne. Rozhodla jsem se sazeničky koupit ještě naposled, nevím, co dělám špatně, chtěla bych mít svou úrodu, kupované sirupy jsou moc drahé .Děkuji za info.
HANA (Ne, 28. 2. 2010 - 15:02)
Rakytník má hodně vitamínu C...VEDLE CÉČEK OBSAHUJÍ PLODY RAKYTNÍKU:PROVITAMÍN A,STEJNĚ JAKO VITAMÍNY B,E,A aPP.ŽELEZO,DRASLÍK,MANGAN,A DALŠÍCH 12 MINERÁLU I STOPOVÝHC PRVKŮ.KAROTENY,LYKOPEN,ZEAXANTIN A DALŠÍ LÁTKY S ANTIOXIDAČNÍMI ÚČINKY.FLAVONOIDY,NAPŘÍKLAD:KVERCETIN,KEMFEROL,A RUTIN,KTRERÉ JSOU UŽITEČNOU PREVENCÍ PROTI VZNIKU NÁDORŮ,ALE TAKÉ MAJÍ VELMI PRÍZNIVÝ VLIV NA STAV CÉV.TAK TA PANÍ CO PÍŠE ŽE MÁ JEN CÉČKO TAK TET AT PÍŠE O RAKYTNÍKU CO JE PRAVDA.ASI O TOM VÍ HODNĚ MÁLO??????
HERTA (Út, 13. 4. 2010 - 19:04)
DOBRÝ DEN,ZAJÍMALO BY MĚ KDE SE DÁ KOUPIT ROSTLINY RAKYTNÍKU, NA ZASAZENÍ DO ZAHRÁDKY
A. (St, 14. 4. 2010 - 15:04)
Pokud bude mít někdo zájem mohu levně prodat keře rakytníku.Uveďte na sebe spojení.
Jana (St, 14. 4. 2010 - 19:04)
A.- odkud jsi a jak staré keříky ? Uveď cenu, prosím.
luma kavan (Čt, 15. 4. 2010 - 10:04)
Pokud bude mít někdo zájem...mám zájem,kontakt [email protected],uvedťe prosím cenu rostlinek a výšku v cm,děkuji a zdravím
A. (Čt, 15. 4. 2010 - 14:04)
Ml.Boleslav, mohu dovést do Prahy, výška přes l metr,stáří 2-3 roky , cena 50kč/ks, už plodí
Milada (So, 24. 4. 2010 - 22:04)
Ml.Boleslav, mohu dovést do...Dovezete či pošlete Rakytník 2 keříčky(samičky)?Mámna zahradě jeden samčí.Jsem ze Vsetína.Jen 1-2roční.Děkuji.M.telef:603945114
Milada (So, 24. 4. 2010 - 22:04)
Ml.Boleslav, mohu dovést do...Dovezete či pošlete Rakytník 2 keříčky(samičky)?Mámna zahradě jeden samčí.Jsem ze Vsetína.Jen 1-2roční.Děkuji.M.telef:603945114
Livi (Pá, 7. 5. 2010 - 11:05)
Dobrý den, pořídila jsem si pár rakytníku ale potřebovala bych vědět jak ho pěstovat. Může mi někdo poradit?

Děkuji Livi
Petr (Pá, 7. 5. 2010 - 15:05)
Ml.Boleslav, mohu dovést do...Dobrý den mám zájem o pěstování rakytníku,
máte ještě nějaké rostliny? Přijedu si.
tel. 602200847
Miloš (Čt, 20. 5. 2010 - 08:05)
Ml.Boleslav, mohu dovést do...A. mám velice nemocného otce...chtěl bych Rakytník pěstovat. Potřeboval bych samečka i samičky...více kusů...děkuji moc...můj kontakt 606 117 627
Jarka. (St, 22. 9. 2010 - 17:09)
Dobrý den, pořídila jsem...Rakytník mám třetím rokem a už vloni jsem sklízela bobulky. Je to sice píchláč, ale s opatrností se sklidí dobře....V zahradě na docela slunném místě jsem vykopala díru a do ní jsem dala pár lopatek zahradního humusu a zasadila...Nijak zvlášť se o něho nestarám, roste si jak dříví v lese a později sbírám jen bobulky....Udělala jsem z něho šťávu, ale letos chci dělat i džem...
Zdenka (St, 6. 10. 2010 - 11:10)
Ml.Boleslav, mohu dovést do...Prosím bylo by možno vaše sazenice dodat do Uherského Brodu? Samčí i samičí a jak uvádíte přes metr vysoké, abych měla co nejdřív úrodu. Děkuji.
Anna (Pá, 29. 10. 2010 - 15:10)
Ml.Boleslav, mohu dovést do...Dobrý den, potřebovali bychom 4 až 6 keříků, samičky-samce, tak, aby plodily. Tel.: 605 21 86 56, děkuji, Praha-východ
Mlynářová Anna (Po, 31. 1. 2011 - 08:01)
Ml.Boleslav, mohu dovést do...Dobrý den. měla bych zájem o 4 rostlikny, dvě samčí 2 samičí. Odběr v Mladé Boleslavi. Děkuji Mlynářová tel.: 603938344, mail [email protected]
Milada Zemánková (Po, 14. 3. 2011 - 10:03)
Dovezete či pošlete...Opět prosím,má li někdo možnost dodat po jednom samičku rakytníku i samce.Stáří alespoń 2roky,kontakt jsem už psala loni.Vsetín,603945114 děkuji
rakytník (Ne, 27. 3. 2011 - 14:03)
Ml.Boleslav, mohu dovést do...Dobrý den, reaguji na Váš příspěvek a objednávám jednu samčí a jednu samičí rostlinu. Odběr v MB. Děkuji tel.603349709.
lenka (Čt, 14. 4. 2011 - 12:04)
Ml.Boleslav, mohu dovést do...dobrý den, máte ještě sazenice keře rakytníku na prodej? Jak velké a cena?
[email protected]
Ml.Bol. (Čt, 14. 4. 2011 - 19:04)
Potřebuji namnožit samčí keře.Keře jsou různé velikosti od 30cm do 2,5m.Dám se do toho až se zlepší počasí.Není to má živnost.
Zdeněk (St, 1. 6. 2011 - 19:06)
Dobrý den, mám na zahradě asi 8 keřů rakytníku, ale nevím, zda to opravdu je rakytník, neboť má plody červené. Jak poznám, že je to opravdu rakytník? Zrovna bíle kvete drobnými kvítky, které jsou jakoby v drobných trsech. S díky [email protected]
Alena (Út, 19. 7. 2011 - 14:07)
Ahojky našla jsem dobré stránky a ráda bych se s vámi o ně podělila zkuste se tam dodívat :-) http://www.prodejbylin.cz/rakytnik_plod/index.html
Rada (Ne, 2. 10. 2011 - 23:10)
prosim o informaci.za jakou...Tak to si počkáš. Mě to začalo plodit po třech letech a to jsem měl ještě štěstí. Jindy to je déle.
Rada (Ne, 2. 10. 2011 - 23:10)
MY NA NĚJ JEZDÍME KONCEM...Zmrzlý se sice lépe trhá, protože se nebable v rukách, ale zase jak přejde mrazem, tak ztrácí vitamíny. Já ho trhal tento víkend.
Rada (Ne, 2. 10. 2011 - 23:10)
Dobrý den, pořídila jsem...Žádnou péči nepotřebuje. Roste jak plevel. Vyžaduje jen slunné místo. Já ho zasadil k plotu do jižního koutu zahrady a vůbec se o něj nestarám.
Blanka (Po, 17. 10. 2011 - 17:10)
Ml.Boleslav, mohu dovést do...Obracím se na A.-M.Boleslav
Mam zájem o čtyři keříky rakytníku řešetlákového/2 samičky a 2 samečky/.Do Prahy si pro keříky mohu přijet,dle domluvy.Tel:732216715.Nevím kdy je vhodné keříky sázet.
Předem děkuji.
A.-Ml-Boleslav (Út, 18. 10. 2011 - 15:10)
Blanko, stačí Vám jeden samčí pokud budou vedle sebe. Já mám 2 samčí a přes 20 samičích a rodí, že to nestíhám sklízet.Namnožím samčí a na jaře zasadíte.
Majka (Ne, 30. 10. 2011 - 12:10)
Ml.Boleslav, mohu dovést do...Ráda bych také pěstovala rakytník. Mám zájem o 1 ks samčí + samičí.Kontakt [email protected]
jan Varga (Ne, 25. 12. 2011 - 17:12)
Pestujem vo svojej zahradke Rakytnik resetlakovy Oba urastene kriky vytvaraju korenove vyrastky.
Pre vaznychzaujemcov pre pestovanie tejto liecivej rastliny ich mozem poskytnut na jar pre dalsie rozmnozovanie.
Pestovatel musi byt trpezlivy v prvych 3 rokoch spravidla krik sa len vyvyja. Ide o obojpohlavnu rastlinu a preto sa nesmiete zabudnut i na samciu rastlinu/bez neho ani dospela samicia rastlina neposkytne urodu'
jan Varga (Ne, 25. 12. 2011 - 17:12)
Doma vo svojej z8hradke mam zarodene 2 kriky RAKYTNIKA. Krik kazdym rokom ma korenove vyrastky
z ktorich mozno dopestovat dalsiu liecivu rastlinu/krik.
Vacková Dana (Ne, 8. 1. 2012 - 17:01)
Pokud bude mít někdo zájem... Za kolik prodáváte keř rakytníku a kolik bych jich potřebovala aby plodily? četla jsem , že musí být samec a samice, V jakém poměru? Děkuji za odpověď. [email protected]
marko (Ne, 15. 4. 2012 - 13:04)
Pokud bude mít někdo zájem...sobry den
mam zajem o koupi kere rykytniku

dik za info

[email protected]
Zdenik (So, 21. 4. 2012 - 11:04)
Ml.Boleslav, mohu dovést do...mel bych zajem mail [email protected]
Pokud bude mít někdo zájem...Dobrý den měla bych zájem koupit sazenice.Děkuji Zámečníková
goji (St, 25. 4. 2012 - 11:04)
Podle popisu účinků mi připomíná kustovnici čínskou, která je levnější, lze ji podobně nenáročně pěstovat u nás (přežije mrazy) a nepotřebuje samčí a samičí keř, stačí jeden. Sazenice jsou k dostání v zahradnictvích nebo je lze vypěstovat ze semen, což ale zabere delší čas. Plodí po 3 letech.
Pavel (Po, 7. 5. 2012 - 15:05)
Ml.Boleslav, mohu dovést do...Ráda bych také pěstovala rakytník. Mám zájem o 1 ks samčí + samičí [email protected]
. (Út, 8. 5. 2012 - 06:05)
http://www.zahradnictvikruh.cz/rakytnik-resetlakovy-katskup48.php
Katka Maléřová (St, 9. 5. 2012 - 11:05)
Pokud bude mít někdo zájem...Mámzájem o koupi rostlin rakytníku asi tak 2 samčí a 6 samičích.děkuji
renata (Čt, 31. 5. 2012 - 15:05)
Pokud bude mít někdo zájem...mám zájem koupit keře rakytníku
Martin (Pá, 26. 10. 2012 - 14:10)
Zdravé to možná je ale počítejte s brutálně kyselou, k tomu nahořklou odpornou chutí,nutno fakt nějak upravit jinak je to nepoživatelné,keř je na zahradě nepříjemný má silné ostny při každé neopatrnosti jste dopíchaní,plazivé kořeny se rozrůstají do stran jak plevel(z nich pak rostou další keře) a špatně se přerývají.Letos jsem to zlikvidal je i jiné ovoce a zelenina...
Reklama