Rakytník řešetlákový - rostlina budoucnosti

Z rakytníku řešetlákového lze oproti jiným rostlinám použít všechny jeho části, tj. kořen, kůru, listy, květy, plody, semena i dřevo. Jednotlivé přípravky se většinou užívají formou čtyř- až šestitýdenních kůr.

V lidovém léčitelství Sibiře, Mongolska i některých oblastí Číny byl rakytník znám již v dávné minulosti. Užíval se při léčbě plicních, zažívacích, jaterních i kloubních onemocnění, ale také v místní kosmetice. Pomáhal při zahlenění i zánětech plic, hojil sliznice, vředy žaludku i dvanáctníku, reguloval krevní oběh. Urychloval proces hojení ran, stimuloval regenerační procesy, měl pozitivní vliv na choroby jater. V tibetské tradiční medicíně patří mezi vysoce efektivní regenerační prostředek, který se používá i při kardiovaskulárních chorobách a intoxikacích.

Ostatně klinické výzkumy z posledních let mimo jiné prokázaly, že plody, šťáva z nich i extrakt ovlivňují funkci žaludku, sleziny a dvanáctníku, ale také tvorbu krve a jsou antimikrobiálně aktivní. Olej má potom značné regenerační vlastnosti, hojí rány a podporuje sekreci trávicích šťáv.

PLODY A DUŽNINA

Plody (Hippophaë fructus) se používají při hypovitaminóze a avitaminóze, jsou vhodné ke zlepšení zdravotního stavu u pacientů po infekčních chorobách i po chirurgických zákrocích. Mají baktericidní účinek vůči stafylokokům, bakteriím břišního tyfu, dyzentérie, salmonelózy, stimulují zažívání, zlepšují vylučování trávicích enzymů a žluči, zvyšují rezistenci vůči infekci, mají biostimulační účinek, neboť zvyšují počet erytrocytů, zlepšují kvalitu hemoglobinu i fosfolipidů a vedou ke vzrůstu koeficientu albumin/globulin. Bylo prokázáno, že při infekční hepatitidě se vlivem šťávy zmenšuje intenzita dystrofických a nekrotických procesů v jaterních buňkách.

Čerstvé plody a výrobky z nich se používají při všech druzích nachlazení, chřipkách, angínách, bolestech hlavy, při nemocích pohlavního ústrojí i zánětu močových cest, ale také při stresu, pracovní i sportovní zátěži, při nedostatku vitaminů a minerálů, hlavně na jaře a v zimě. Čaj z plodů se používá při léčení bolesti žaludku.

Šťáva se užívá spolu s dužninou jako podpůrný prostředek při snížené kyselosti žaludečních šťáv, hypokinezi žaludku a střev i při zácpě způsobené ochablostí zažívací soustavy. Používají se v prevenci při extrémních pracovních podmínkách jako polyvitaminózní prostředek. Sirupy a džusy jsou nedílnou součástí potravinových doplňků pro děti, řidiče, těžce pracující a sportovce, neboť zvyšují dlouhodobě výkonnost, při učení a řízení motorových vozidel zlepšují paměť a koncentraci myšlení.

V tibetské tradiční medicíně se používá k zastavení krvácení při poškození plic a k léčení narušených sliznic.

OLEJ

Rakytníkový olej (Hippophaë oleum) je unikátní přírodní látka, která z hlediska obsahu biologicky aktivních složek nemá sobě rovných mezi ostatními rostlinnými oleji, přitom nemá prakticky žádné vedlejší účinky. Zvyšuje odolnost organismu, doplňuje nedostatek vitaminů a minerálů v těle. Podle lékařské literatury olej snižuje bolest, regeneruje tkáně, sliznici trávicího a pohlavního ústrojí, léčí popáleniny, křečové žíly, žaludeční a střevní potíže.

unikátní skladbu vitaminů a biologicky aktivních látek pro léčbu kardiovaskulárních chorob, zvláště aterosklerózy i dystrofických procesů v myokardu. Celkově zlepšuje zdravotní stav, dochází k omezení stavů stenokardie i poruch vegetativně cévních, předchází zánětu žil, normalizuje se arteriální tlak.

Byl zjištěn baktericidní účinek na zlatého stafylokoka, hemolytického streptokoka a tyfu. Inhibuje sekreci žaludečních šťáv, léčí zánět jícnu, žaludeční a dvanáctníkové vředy i nemoci tlustého střeva. Zde se užívá čajová lžička oleje 3krát denně 30 minut před jídlem po dobu14-21 dnů. U nemocí konečníku, např. u hemoroidů nebo erozních jizev se užívají čípky z rakytníkového oleje, a to 2krát denně ráno po vyprázdnění a na noc, a to po dobu asi 14 dnů. Jinou možností je vkládání tamponů nasycených rakytníkovým olejem do konečníku. Pozitivně působí i při rakovině zažívací soustavy, chorobách slinivky a také při průjmech. Při ozařování u rakoviny jícnu a žaludku užívá se 1 lžíce 2-3krát denně po dobu této terapie.

Regeneruje tkáně epitelu po termických a chemických poškozeních kůže, popáleninách nebo omrzlinách, léčí proleženiny. Zevně se užívá na téměř 20 druhů kožních chorob, zvláště uhrovitosti, různých ekzémů a opruzenin. Chrání biologické membrány před poškozením vlivem chemických látek. Patří mezi výborné léčebné prostředky zlepšující granulaci a epitelizaci tkání. Velmi dobrých výsledků bylo dosaženo při léčbě bércových vředů. Ve všech případech se na poškozené místo nanese rakytníkový olej a zaváže obvazem, který se mění každý den, a to až do doby, kdy dochází ke granulaci pokožky, ale také v preventivním natírání okolní zdravé tkáně při ozařování rakoviny.

Je efektivní v oftalmologii u trachomu a poranění rohovky a její destrukci, slouží pro urychlení léčení zánětu očí. Užívá se 2-3krát denně ve formě 10-20 % masti, nebo perorálně 1 ml oleje na 10 kg hmotnosti nemocného, ne více než 10 ml denně.

Využívá se i při zánětech horních cest dýchacích a hltanu, kdy se nejdříve odstraní slizovitý obal vatovým tamponem namočeným v rakytníkovém oleji. Následně se provádí inhalace rakytníkovým olejem 15 minut každý den, a to po dobu 8-10 dnů. Jinou možností je pravidelný výplach dutin.

Význam má i v gynekologii, kde se při netypickém epitelu a erozi hrdla děložního do pochvy (po předchozím očištění a navlhčení) zavádí tampon namočený v rakytníkovém oleji, a to na 12-14 hodin po dobu 2-3 týdnů.

Působí jako biogenní stimulátor se schopností tlumit bolest stejně jako analgetika. Urychluje růst vlasů, zlepšuje stav organismu v jarním a zimním období, kdy je hypovitaminóza a avitaminóza velmi rozšířená. Semena slouží jako projímadlo, olej jako náhražka rybího tuku.

VĚTVE A LISTY

Droga (Hippophaë folium et stipites) se používá ve formě nálevu při rýmě. Novější výzkumy prokázaly u kůry, díky obsahu serotoninu, i protinádorovou aktivitu. Listy se v tradiční medicíně užívají při revmatismu a dně. Slouží rovněž k mytí vlasů pro jejich zpevnění a zpomalení procesu vypadávání.

HOMEOPATIE A GEMMOTERAPIE

Podle Janči se v homeopatii nejčastěji zpracovávají čerstvé plody v plné zralosti Základní potenci D0 připravujeme z 85 % etanolu a ředíme 40 % etanolem až na potenci D10. Z potence D2 se rovněž vyrábějí mast, která se užívá 3krát denně v co nejtenčí vrstvě k ošetření pokožky u spálenin, omrzlin a jiných poškozeních kůže, ale rovněž slouží k nanášení na reflexní plošky některých orgánů.

Pokud jde o gemmoterapii, tj. léčení pomocí výtažků z pupenů rostlin, má rakytník účinné imunostimulační účinky, podporuje regeneraci epitelu, léčí žaludeční a dvanáctníkové vředy, působí na zažívací a kloubní potíže, má určité antidepresívní a antisklerotické účinky.

KONTRAINDIKACE

U drog připravených z rakytníku řešetlákového nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky, ani není známa žádná kontraindikace. Přípravky z plodů mohou ve velkém množství způsobit tzv. pálení žáhy. Výjimečně se může projevit nesnášenlivost oleje při vnitřním užití, která se projevuje zvracením, tzv. falešnou nespavostí nebo zvýšenou bolestivostí, např. žaludku. Někdy se u rakytníkového oleje upravuje pH, a to podáním jedlé sody nebo hořčíku, což se týká hlavně léčby dvanáctníkového vředu.

Zdroj: Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc., Emil V. Havelka - RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ - rostlina budoucnosti, nakladatelství Start

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (56)

 • Obrázek uživatele ferdinand-kohut
  ferdinand-kohut (anonym)

  kopil jsem rakytnik v olomouci naletni vystave prodavajici se mnou nehtel moc mluvit tak jsem usoudilze otom nema pary tak jsem zvedav co mi toprodal ahoj

  Srp 29, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Rakytník má hodně vitamínu C a to je celé.

  Srp 29, 2008
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Zitra jdu koupit sirup memu diteti jelikoz ma neustale rymu tak pak napisu jakto zabralo.Doufam ze to zabere uz jsme zkousely hodne veci a zatim zadnej vysledek.

  Říj 03, 2008
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  ještě jsem nikde neviděla květ rakytníku, může mi někdo napovědět, kde jej najdu zobrazený děkuji

  Dub 27, 2009
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  ještě jsem nikde neviděla květ rakytníku, může mi někdo napovědět, kde jej najdu zobrazený děkuji

  Dub 27, 2009
 • Obrázek uživatele milena
  milena (anonym)

  prosim o informaci.za jakou dobu po vysadbe zacne rakytnik plodit.dekuji

  Čer 07, 2009
 • Obrázek uživatele co.rine
  co.rine (anonym)

  Ahoj,moje rakytnice měla plody asi za 4-5 roků.Ale nevím kolik jí bylo ,když jsem ji koupila-velká byla asi 20 cm.Mrknu jak je na tom s kvetením,kdyžtak nafotím a pošlu,ale asi je to nenápadné,ještě nikdy jsem si nevšimla, kdy kvete(zas tak moc ji nepozoruju,ale kdyby kvetla nápadně,viděla bych to přes zahradu).Plody jsou hodně kyselé,ale když člověk nesladí,dá se to.Kdo není otrlý tak ´křiví hubu :)´

  Čer 08, 2009
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  prosím,může mi někdo říci kdy se plody rakytníku trhají ?

  Říj 26, 2009
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  prosím,může mi někdo říci kdy...Já jsem si zvykla stříhat je nůžkana, rukama to nemá cenu a čekat do zimy až bude mínus 10 stupňů Celsia, abych je setřásla, na to nemám trpělivost. Ale je to makačka, stromek 2m vysoký obírám po hodinách 5 i více hodin. Ale v teplém zářiovém sluníčku mi to nevadí.

  Pro 06, 2009
 • Obrázek uživatele HANA
  HANA (anonym)

  prosím,může mi někdo říci kdy...MY NA NĚJ JEZDÍME KONCEM ZÁŘÍ,KDYŽ PŘEJDE MRAZEM PRÝ JE SLADŠÍ.

  Feb 28, 2010
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Dobrý den,poradí mi někdo prosím ? Kupuji si 100% rakytníkový sirup, jsem onkologická a cítím se po něm docela dobře, chtěla jsem si jej okusit pěstovat, dvakrát jsem si koupila v zahradnictví sazeničky a zatím co jedna roste , druhá vždy zahyne. Rozhodla jsem se sazeničky koupit ještě naposled, nevím, co dělám špatně, chtěla bych mít svou úrodu, kupované sirupy jsou moc drahé .Děkuji za info.

  Feb 28, 2010
 • Obrázek uživatele HANA
  HANA (anonym)

  Rakytník má hodně vitamínu C...VEDLE CÉČEK OBSAHUJÍ PLODY RAKYTNÍKU:PROVITAMÍN A,STEJNĚ JAKO VITAMÍNY B,E,A aPP.ŽELEZO,DRASLÍK,MANGAN,A DALŠÍCH 12 MINERÁLU I STOPOVÝHC PRVKŮ.KAROTENY,LYKOPEN,ZEAXANTIN A DALŠÍ LÁTKY S ANTIOXIDAČNÍMI ÚČINKY.FLAVONOIDY,NAPŘÍKLAD:KVERCETIN,KEMFEROL,A RUTIN,KTRERÉ JSOU UŽITEČNOU PREVENCÍ PROTI VZNIKU NÁDORŮ,ALE TAKÉ MAJÍ VELMI PRÍZNIVÝ VLIV NA STAV CÉV.TAK TA PANÍ CO PÍŠE ŽE MÁ JEN CÉČKO TAK TET AT PÍŠE O RAKYTNÍKU CO JE PRAVDA.ASI O TOM VÍ HODNĚ MÁLO??????

  Feb 28, 2010
 • Obrázek uživatele donny0007
  donny0007

  Zitra jdu koupit sirup memu...Dobrý den, ano rakytník vřele doporučuji, velmi mi posiluje imunitu, je dobrý na sliznice, na rýmu, nachlazení, kašel, je silným antioxidantem, příznivě ovlivňuje pokožku. Bohužel se dost složitě sbírá, aby byly zachovány všechny jeho hodnoty, a tak je výtažek z něj drahý. Já věřím na přírodní kvalitu a kupuji jej zde: http://www.fin-fm.cz/vyhledavani.html&sPhrase=mega7

  Feb 28, 2010
 • Obrázek uživatele HERTA
  HERTA (anonym)

  DOBRÝ DEN,ZAJÍMALO BY MĚ KDE SE DÁ KOUPIT ROSTLINY RAKYTNÍKU, NA ZASAZENÍ DO ZAHRÁDKY

  Dub 13, 2010
 • Obrázek uživatele A.
  A. (anonym)

  Pokud bude mít někdo zájem mohu levně prodat keře rakytníku.Uveďte na sebe spojení.

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  A.- odkud jsi a jak staré keříky ? Uveď cenu, prosím.

  Dub 14, 2010
 • Obrázek uživatele luma kavan
  luma kavan (anonym)

  Pokud bude mít někdo zájem...mám zájem,kontakt lumakavan@seznam.cz,uvedťe prosím cenu rostlinek a výšku v cm,děkuji a zdravím

  Dub 15, 2010
 • Obrázek uživatele A.
  A. (anonym)

  Ml.Boleslav, mohu dovést do Prahy, výška přes l metr,stáří 2-3 roky , cena 50kč/ks, už plodí

  Dub 15, 2010
 • Obrázek uživatele Milada
  Milada (anonym)

  Ml.Boleslav, mohu dovést do...Dovezete či pošlete Rakytník 2 keříčky(samičky)?Mámna zahradě jeden samčí.Jsem ze Vsetína.Jen 1-2roční.Děkuji.M.telef:603945114

  Dub 24, 2010
 • Obrázek uživatele Milada
  Milada (anonym)

  Ml.Boleslav, mohu dovést do...Dovezete či pošlete Rakytník 2 keříčky(samičky)?Mámna zahradě jeden samčí.Jsem ze Vsetína.Jen 1-2roční.Děkuji.M.telef:603945114

  Dub 24, 2010
 • Obrázek uživatele Livi
  Livi (anonym)

  Dobrý den, pořídila jsem si pár rakytníku ale potřebovala bych vědět jak ho pěstovat. Může mi někdo poradit? Děkuji Livi

  Kvě 07, 2010
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Ml.Boleslav, mohu dovést do...Dobrý den mám zájem o pěstování rakytníku, máte ještě nějaké rostliny? Přijedu si. tel. 602200847

  Kvě 07, 2010
 • Obrázek uživatele Miloš
  Miloš (anonym)

  Ml.Boleslav, mohu dovést do...A. mám velice nemocného otce...chtěl bych Rakytník pěstovat. Potřeboval bych samečka i samičky...více kusů...děkuji moc...můj kontakt 606 117 627

  Kvě 20, 2010
 • Obrázek uživatele Jarka.
  Jarka. (anonym)

  Dobrý den, pořídila jsem...Rakytník mám třetím rokem a už vloni jsem sklízela bobulky. Je to sice píchláč, ale s opatrností se sklidí dobře....V zahradě na docela slunném místě jsem vykopala díru a do ní jsem dala pár lopatek zahradního humusu a zasadila...Nijak zvlášť se o něho nestarám, roste si jak dříví v lese a později sbírám jen bobulky....Udělala jsem z něho šťávu, ale letos chci dělat i džem...

  Zář 22, 2010
 • Obrázek uživatele Zdenka
  Zdenka (anonym)

  Ml.Boleslav, mohu dovést do...Prosím bylo by možno vaše sazenice dodat do Uherského Brodu? Samčí i samičí a jak uvádíte přes metr vysoké, abych měla co nejdřív úrodu. Děkuji.

  Říj 06, 2010
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  Ml.Boleslav, mohu dovést do...Dobrý den, potřebovali bychom 4 až 6 keříků, samičky-samce, tak, aby plodily. Tel.: 605 21 86 56, děkuji, Praha-východ

  Říj 29, 2010
 • Obrázek uživatele Mlynářová Anna
  Mlynářová Anna (anonym)

  Ml.Boleslav, mohu dovést do...Dobrý den. měla bych zájem o 4 rostlikny, dvě samčí 2 samičí. Odběr v Mladé Boleslavi. Děkuji Mlynářová tel.: 603938344, mail mlynarova.a@szs5kvetna.cz

  Led 31, 2011
 • Obrázek uživatele Milada Zemánková
  Milada Zemánková (anonym)

  Dovezete či pošlete...Opět prosím,má li někdo možnost dodat po jednom samičku rakytníku i samce.Stáří alespoń 2roky,kontakt jsem už psala loni.Vsetín,603945114 děkuji

  Bře 14, 2011
 • Obrázek uživatele rakytník
  rakytník (anonym)

  Ml.Boleslav, mohu dovést do...Dobrý den, reaguji na Váš příspěvek a objednávám jednu samčí a jednu samičí rostlinu. Odběr v MB. Děkuji tel.603349709.

  Bře 27, 2011
 • Obrázek uživatele lenka
  lenka (anonym)

  Ml.Boleslav, mohu dovést do...dobrý den, máte ještě sazenice keře rakytníku na prodej? Jak velké a cena? lenikc1@centrum.cz

  Dub 14, 2011
 • Obrázek uživatele Ml.Bol.
  Ml.Bol. (anonym)

  Potřebuji namnožit samčí keře.Keře jsou různé velikosti od 30cm do 2,5m.Dám se do toho až se zlepší počasí.Není to má živnost.

  Dub 14, 2011
 • Obrázek uživatele Zdeněk
  Zdeněk (anonym)

  Dobrý den, mám na zahradě asi 8 keřů rakytníku, ale nevím, zda to opravdu je rakytník, neboť má plody červené. Jak poznám, že je to opravdu rakytník? Zrovna bíle kvete drobnými kvítky, které jsou jakoby v drobných trsech. S díky ZDETOMA@seznam.cz

  Čer 01, 2011
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Ahojky našla jsem dobré stránky a ráda bych se s vámi o ně podělila zkuste se tam dodívat :-) http://www.prodejbylin.cz/rakytnik_plod/index.html

  Črv 19, 2011
 • Obrázek uživatele Rada
  Rada (anonym)

  prosim o informaci.za jakou...Tak to si počkáš. Mě to začalo plodit po třech letech a to jsem měl ještě štěstí. Jindy to je déle.

  Říj 02, 2011
 • Obrázek uživatele Rada
  Rada (anonym)

  MY NA NĚJ JEZDÍME KONCEM...Zmrzlý se sice lépe trhá, protože se nebable v rukách, ale zase jak přejde mrazem, tak ztrácí vitamíny. Já ho trhal tento víkend.

  Říj 02, 2011
 • Obrázek uživatele Rada
  Rada (anonym)

  Dobrý den, pořídila jsem...Žádnou péči nepotřebuje. Roste jak plevel. Vyžaduje jen slunné místo. Já ho zasadil k plotu do jižního koutu zahrady a vůbec se o něj nestarám.

  Říj 02, 2011
 • Obrázek uživatele Blanka
  Blanka (anonym)

  Ml.Boleslav, mohu dovést do...Obracím se na A.-M.Boleslav Mam zájem o čtyři keříky rakytníku řešetlákového/2 samičky a 2 samečky/.Do Prahy si pro keříky mohu přijet,dle domluvy.Tel:732216715.Nevím kdy je vhodné keříky sázet. Předem děkuji.

  Říj 17, 2011
 • Obrázek uživatele A.-Ml-Boleslav
  A.-Ml-Boleslav (anonym)

  Blanko, stačí Vám jeden samčí pokud budou vedle sebe. Já mám 2 samčí a přes 20 samičích a rodí, že to nestíhám sklízet.Namnožím samčí a na jaře zasadíte.

  Říj 18, 2011
 • Obrázek uživatele Majka
  Majka (anonym)

  Ml.Boleslav, mohu dovést do...Ráda bych také pěstovala rakytník. Mám zájem o 1 ks samčí + samičí.Kontakt m.kresnicerova@seznam.cz

  Říj 30, 2011
 • Obrázek uživatele jan Varga
  jan Varga (anonym)

  Pestujem vo svojej zahradke Rakytnik resetlakovy Oba urastene kriky vytvaraju korenove vyrastky. Pre vaznychzaujemcov pre pestovanie tejto liecivej rastliny ich mozem poskytnut na jar pre dalsie rozmnozovanie. Pestovatel musi byt trpezlivy v prvych 3 rokoch spravidla krik sa len vyvyja. Ide o obojpohlavnu rastlinu a preto sa nesmiete zabudnut i na samciu rastlinu/bez neho ani dospela samicia rastlina neposkytne urodu'

  Pro 25, 2011
 • Obrázek uživatele jan Varga
  jan Varga (anonym)

  Doma vo svojej z8hradke mam zarodene 2 kriky RAKYTNIKA. Krik kazdym rokom ma korenove vyrastky z ktorich mozno dopestovat dalsiu liecivu rastlinu/krik.

  Pro 25, 2011
 • Obrázek uživatele Vacková Dana
  Vacková Dana (anonym)

  Pokud bude mít někdo zájem... Za kolik prodáváte keř rakytníku a kolik bych jich potřebovala aby plodily? četla jsem , že musí být samec a samice, V jakém poměru? Děkuji za odpověď. DanaBerta@seznam.cz

  Led 08, 2012
 • Obrázek uživatele marko
  marko (anonym)

  Pokud bude mít někdo zájem...sobry den mam zajem o koupi kere rykytniku dik za info servis.site@email.cz

  Dub 15, 2012
 • Obrázek uživatele Zdenik
  Zdenik (anonym)

  Ml.Boleslav, mohu dovést do...mel bych zajem mail ratkaj@seznam.cz

  Dub 21, 2012
 • Obrázek uživatele lenkalucka@seznam.cz
  lenkalucka@seznam.cz (anonym)

  Pokud bude mít někdo zájem...Dobrý den měla bych zájem koupit sazenice.Děkuji Zámečníková

  Dub 22, 2012
 • Obrázek uživatele goji
  goji (anonym)

  Podle popisu účinků mi připomíná kustovnici čínskou, která je levnější, lze ji podobně nenáročně pěstovat u nás (přežije mrazy) a nepotřebuje samčí a samičí keř, stačí jeden. Sazenice jsou k dostání v zahradnictvích nebo je lze vypěstovat ze semen, což ale zabere delší čas. Plodí po 3 letech.

  Dub 25, 2012
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Ml.Boleslav, mohu dovést do...Ráda bych také pěstovala rakytník. Mám zájem o 1 ks samčí + samičí foto12345@seznam.cz

  Kvě 07, 2012
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  http://www.zahradnictvikruh.cz/rakytnik-resetlakovy-katskup48.php

  Kvě 08, 2012
 • Obrázek uživatele Katka Maléřová
  Katka Maléřová (anonym)

  Pokud bude mít někdo zájem...Mámzájem o koupi rostlin rakytníku asi tak 2 samčí a 6 samičích.děkuji

  Kvě 09, 2012
 • Obrázek uživatele renata
  renata (anonym)

  Pokud bude mít někdo zájem...mám zájem koupit keře rakytníku

  Kvě 31, 2012

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama