Reklama

Nedostatek jódu u kojenců snižuje jejich IQ

Třetina těhotných a kojících žen v Česku má nedostatek jódu, což může mít negativní vliv na duševní i tělesný vývoj dítěte. Děti s deficitem této důležité látky mohou mít nižší IQ. 

Na nedávné konferenci Jód 21 to řekla lékařka Marie Nejedlá z Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Ústav pořádal v těchto dnech několik akcí, které se problematikou nedostatku jódu zabývaly.

Podle lékařky může nedostatek jódu u těhotných či kojících žen vést ke snížení IQ u dětí o sedm až deset bodů. Navíc hrozí těhotným kvůli tomu předčasné porody a potraty.

Jód se podle Nejedlé podílí na růstu a vývoji organismu, má vliv rovněž na hladinu krevního cukru a cholesterolu. "Jeho nedostatek je naprosto zásadní pro vývoj člověka," řekla. Podle ní na světě trpí 900 milionů lidí vážnou poruchou štítné žlázy způsobenou nedostatkem jódu. Snížená funkce štítné žlázy se projevuje mimo jiné únavou, padáním vlasů, objevují se i otoky, zimomřivost a nesoustředěnost. Děti mohou mít kvůli tomu hyperaktivní projevy.

Česká republika je přitom od roku 2004 na seznamu zemí s vyřešeným jódovým deficitem, což jsou státy, které evidují nedostatek jódu maximálně u tří procent novorozenců. V ČR však tento počet podle informací z konference Jód 21 dosáhl předloni 3,8 procenta a podle aktuálních vyjádření lékařů z kliniky dětí a dorostu vinohradské nemocnice stoupl na 4,8 procenta. V některých oblastech ČR evidují lékaři až 12 procent novorozenců, kteří mají málo jódu.

Reklama

Státní zdravotní ústav proto kvůli tomu připravil informační leták, který uvádí, které potraviny a v jakém množství jód obsahují. Tato důležitá látka je především v mořských rybách a řasách, mléku a mléčných výrobcích, vejcích, vařené košťálové zelenině či soli.

Doporučený denní příjem jódu je u dětí podle věku od 90 do 120 mikrogramů, u dospělých 150 a u těhotných a kojících žen 250 mikrogramů. Například 200 ml mléka obsahuje 50 mikrogramů jódu.

Jód je i v některých doplňcích stravy, ne všechny jsou ale vhodné. Podle odborníků existují na trhu i takové, které v jedné tabletě obsahují trojnásobek doporučeného denního příjmu a nadměrná konzumace jódu může být škodlivá.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama