Sběr léčivých bylin

Předpokladem sběru léčivých bylin je jejich znalost. Jestliže byliny známe, záleží na tom, abychom je sbírali ve správný čas, na správném místě a správným způsobem.

 

Zkušenost ukazuje, že nejlepší léčeb­né účinky mají čerstvě natrhané byliny, které jsou u těžkých onemocnění také nezbytně nutné pro úspěšnou léčbu. Čerstvé byliny si můžeme sami natrhat od časného jara, někdy již od konce úno­ra, až do listopadu. Některé najdeme dokonce i během zimy pod sněhovou po­krývkou, pokud si zapamatujeme jejich stanoviště (např. vlaštovičník).

Na zimu si vytvoříme nepříliš velkou zásobu sušených bylin. Nasbíráme je přitom v době, kdy mají největší obsah účinných látek.

U květů je to na začátku kvetení - u listů před květem a během květu. Ko­řeny vykopáváme brzy na jaře nebo na podzim. Plody sbíráme v době zralosti.

Přitom dodržujeme následující poky­ny: Sbíráme jen zdravé a čisté rostliny, které nejsou napadeny hmyzem! Byliny trháme za slunných dní, až jsou oschlé od rosy.

Místem vhodným ke sběru jistě nejsou chemicky hnojená pole, louky, břehy špinavých, zamořených vod, že­lezniční náspy a plochy v blízkosti frek­ventovaných silnic, dálnic a průmyslo­vých podniků.

Chraňte přírodu! (Netrhejte rostli­ny s kořeny, nedělejte škody!) Některé rostliny jsou chráněné. Je dost stejně 

účinných léčivých rostlin, které chráně­né nejsou.

Květy a listy při sběru nemačkejte a nepoužívejte plastové sáčky a tašky! Byliny se začnou potit a později při su­šení zčernají.

Zdroj: Maria Treben - Moje léčivé ostliny, nakladatelství Eminent

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele krakonose.cz@seznam.cz
  krakonose.cz@se... (anonym)

  Vhodně načasovaný článek :)

  Feb 14, 2011
 • Obrázek uživatele Bylinkář
  Bylinkář (anonym)

  Tak co se ted sbírá?

  Feb 15, 2011
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Loňské opadané listí.

  Feb 15, 2011
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Tak co se ted sbírá?V únoru sbíráme: Kůra černý bez jasan ztepilý modřín opadavý vrba bílá Dřevo: jalovec obecný modřín opadavý Konce větviček: modřín opadavý Kořen: juka vláknitá křen selský prvosenka jarní devětsil lékařský vlaštovičník větší Listy Pokud nepotřebujeme jmelí bílé na snížení krevního tlaku, ale na jiné potíže, můžeme sbírat jmelí. Hlízy: topinambur hlíznatý Houby: penízovka sametonohá. Pupeny Na konci února mohou být ke sběru vhodné už i pupeny topolu bílého a topolu osiky, které se mají sbírat před rozvitím. Se sníženou kvalitou (mimo obvyklé doby sběru) se v případě potřeby dají sbírat listy netřesku střešního, pupeny borovice lesní a kosodřeviny, stélky lišejníků pukléřka islandská a větvičník slívový a oddenek totenu většího. Pokud je mírná zima, můžeme sbírat i květy a listy sedmikrásky obecné a nať ptačince žabince. I v únoru je čas na přípravu na letní sezónu a studium, ale od března už začne být práce více. Podle L. Thurzové, D. Pamukova a Ch. Achtardžieva, J. Korbeláře a Z. Endrise, J.A. Zentricha a J. Janči, Klíče ke květeně ČR Zdroj: www.paukertova.cz

  Feb 15, 2011
 • Obrázek uživatele Dežo
  Dežo (anonym)

  Já teď sbírám poklopy od kanálů a měděné kabely.

  Feb 15, 2011
 • Obrázek uživatele Magina
  Magina (anonym)

  Tady mají bylinné přípravky vyráběné z ručně sbíraných divoce a volně rostoucích rostlin Broumovského výběžku a Orlických hor. Více zde: http://bio-gely.webnode.cz/

  Feb 13, 2012
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Bylinkám věřím, ale proč je mám pracně někde sbírat, sušit atd., když si mohu koupit špičkové přírodní koncentráty s větším účinkem. www.zdravi-a-uspech.cz

  Feb 13, 2012
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  Jindro, sama si bylinky sbírám za prvé proto, že jde o přirozený pohyb na čerstvém vzduchu, že se naučím poznávat spoustu bylin a rostlin, že sama si nasbírám tu úplně nejlepší kvalitu. A že mi domov krásně voní sušenými bylinami. A za druhé proto, že nemusím své peníze cpát do předražených koupí typu Alveo.

  Feb 13, 2012
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Jindro, sama si bylinky...Nemám nic proti důvodům které uvadíš. Ale jsou lidé, kteří třeba nemohou chodit a rádi si pak koupí to předražené Alveo, které opravdu pomáhá. O čerstvém vzduchu nemluvě,kdepak ho máme.

  Feb 13, 2012
 • Obrázek uživatele Gabriela
  Gabriela (anonym)

  Nemám nic proti důvodům...Na šumavě :)

  Črv 01, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama