Složení a vlastnosti Aloe vera gelu

Gel z Aloe vera je účinný díky bohatému koktejlu výživných látek, jejichž kombinované spolupůsobení a vzájemný poměr poskytují mnohem účinnější výsledný efekt, než by se dalo očekávat při samostatném působení jednotlivých komponentů. Gel má rovněž adaptogenní vlastnosti, což znamená, že každý jedinec z něj využívá právě ty látky, které potřebuje. Proto se i účinky přípravků liší z osoby na osobu. Čistý přírodní gel z listů rostliny aloe vera (aloe barbadensis Miller) obsahuje více než 75 známých složek, které můžeme rozdělit do následujících skupin:

Vitaminy: Aloe vera obsahuje velmi mnoho vitamínů, nejdůležitější z nich jsou antioxidační vitaminy C, E a betakaroten (provitamin A). Gel představuje rovněž jeden z mála rostlinných zdrojů vitaminu B12 potřebného pro vegetariány a vegany.

Minerály: hořčík, mangan, zinek, měď, chrom, vápník, sodík a draslík.

Aminokyseliny: Lidské tělo potřebuje 22 aminokyselin - stavebních prvků proteinů a gel z Aloe vera poskytuje 18 z nich. Co je však ještě důležitější, zajišťuje nám i sedm z osmi esenciálních aminokyselin, které si tělo samo nedokáže vytvořit a které musí být dodávány ve formě potravy.

Cukry: Aloe vera obsahuje mono i polysacharidy, ale nejdůležitější jsou cukry s dlouhým řetězcem, mezi něž patří glukóza a manóza nebo glukomanany. Tyto cukry jsou vstřebávány celé přímo ze střeva (nerozložené jako ostatní cukry) a objevují se v krevním oběhu v té samé formě. V krevním oběhu jsou potom schopny uplatnit imunoregulační účinek. Některé z těchto polysacharidů nejsou absorbovány, ale ulpí na jistých buňkách lemujících střevo a formují bariéru, která zabraňuje absorbci nechtěného materiálu. Tím vlastně zamezují možnosti vzniku syndromu průsaku střev (Leaking gut syndrome). V přípravcích k zevnímu použití patří cukry mezi nejdůležitější zvlhčovače. Jedním z nejvýznamnějších polysacharidů obsažených v Aloe vera je Acemannon, nositel pozoruhodných antivirových kvalit. Vědecké výzkumy ukázaly, že posiluje přirozený obranný systém organizmu, a tím zastavuje postup HIV viru.

Enzymy: Lipázy a proteázy, které pomáhají rozkládat potravu a podporují trávení. Bradykináza, pomáhá při zevní aplikaci Aloe vera snižovat nadměrnou zánětlivost, a tím i bolest, zatímco další enzymy pomáhají strávit veškerou mrtvou tkáň na různých zraněních.

Mastné kyseliny: jsou důležitými protizánětlivými faktory.

Lignin: Tato dřevitá substance dodává aloe vera schopnost proniknout hluboko do pokožky.

Saponiny: Mýdlovité substance se silným účinkem proti bakteriím, virům, plísním a infekcím vyvolaným kvasinkami jako jsou například kandidóza nebo afty.

Antrachinony: Nejdůležitější z nich jsou aloin a emodin, ale všechny dohromady pracují jako účinné látky na tišení bolesti a jsou známé i svými antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Ve své čisté formě působí jako velmi silné projímadlo.

Kyselina salycilová: Složka podobná aspirinu, která má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.

STABILIZAČNÍ PŘÍSADY:
K zachování výživné síly musí být čerstvý aloe vera gel stabilizován, přičemž tento proces nevyhnutelně zahrnuje přidání malého množství dalších přísad.

Sorbitol: Je skvělým stabilizačním činidlem, které napomáhá absorpci vitaminů a minerálů. V přírodní formě se objevuje v několikah druzích ovoce. Má mírně sladicí schopnosti, které pomáhají zlepšit chuť. Sorbitol je často používán jako sladidlo u výrobků určených pro diabetiky. V praxi se používají dva druhy sorbitolu: pevná forma v podobě krystalů, které neobsahují žádnou vodu, a forma tekutá, vodnatý sorbitol získaný speciálním technologickým postupem z kukuřice.

Kyselina askorbová (vitamin C): Vitamin C (kyselina askorbová) je nezbytný k prevenci skorbutu (kurděje) nemoci z jeho nedostatku. Základní surovinou na výrobu kyseliny askorbové je sorbitol. Vitamin C je nepostradatelný pro tvorbu mezibuněčného kolagenu stejně jako pro stavbu zubů, základní hmotu kostí a stěn kapilár. Jeho přítomnost je nutná při hojení ran, napomáhá vstřebávání železa a v široké míře je používán při prevenci nachlazení. Vitamin C se nachází ve všech rostlinných a živočišných buňkách.

Kyselina citronová: Je široce používána v potravinářském průmyslu a může být využita k regulování pH i jako antioxidant. Dokáže rovněž zpomalovat reakce kovů. Je zahrnuta i v Krebsově energetickém cyklu probíhajícím ve všech tělesných buňkách. Používá se i k rozpouštění kamínků vytvářených v močovém měchýři a působí také jako mírně stahující prvek.

Benzoan sodný: Přírodně se vyskytující příchuť získávaná z ostružin a jiných lesních plodů. Pomáhá stabilizovat a chránit výrobek během používání před bakteriálním množením. Proti případnému zkažení gelu po otevření lahve je přimíchán v množství menším než 0,1 %.

Papain: Přírodní enzym z papáji, zlepšující stravitelnost proteinů. Enzymy vykazují široké spektrum vnitřních léčivých vlastností a je o nich rovněž známo, že zmírňují traumatické stavy v celé řadě zdravotních problémů.

Xantanová guma: Derivovaná z hnědých mořských řas (kelpu). Jedná se o přírodní stabilizátor a emulgátor.

Tokoferol (vitamin E): Pro člověka velmi důležitý vitamin známý příznivými zdravotními účinky. Je to přírodní antioxidant získaný z oleje pšeničných klíčků, rýžových zrn a dalších zeleninových olejů.

Sorbát draselný: Draslíková sůl kyseliny sorbové (přírodně se vyskytující v čerstvých plodech horského jasanu) je přírodně tlumící i dochucovací složkou, která pomáhá zachovávat čerstvost aloe vera.

 • Mezinárodní vědecké studie ukazují jako největšího pomocníka v léčbě ALOE VERA šťávu z celého listu. Aby ALOE VERA šťáva z celého listu byla efektivní - musí mít minimálně 5000 mg aktivních přírodních polysacharidů aloe na litr.

  Zpracováno podle materiálů firmy FLP

 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Komentáře (9)

  • Obrázek uživatele ALOE VERA ZA JEDINEČNOU CENU 230 KČ 1.litr
   ALOE VERA ZA JE... (anonym)

   AKCE!!! Objednáte-li si naše produkty s ALOE VERA na rok, druhý rok dostanete všechny zdarma. Jeden drink Aloe Vera vyjde ve finále na cca 230,- Kč klikni zde http://czech.nwa-life.eu/novinky/jak-objednavat-abo

   Zář 24, 2010
  • Obrázek uživatele aloe vera
   aloe vera (anonym)

   nezneužívej tyto stránky a nedělej si z diskuze obchod.Není to dovoleno.

   Zář 24, 2010
  • Obrázek uživatele tomik9898
   tomik9898 (anonym)

   no nevim kde je to zdrave kdyz je dokazane ze kombinace kyselina askorbova a benzoan draselný a benzoan sodný tvoří reakcí benzen, který je znám jako karcinogen. Celý proces můžou urychlit podmínky skladování potravin jako teplo a světlo.

   Kvě 23, 2013
  • Obrázek uživatele Chemik
   Chemik (anonym)

   tomik9898, co je to za blábol?

   Kvě 23, 2013
  • Obrázek uživatele tomik9898
   tomik9898 (anonym)

   no za prve by jste meli opravit zpusob vyroby Pro KOMERCNI vyuziti (coz je tento pripad - ne kde se prirozene vyskytuje to jsou 2 rozdilne veci vim ze se to hodi do letaku ale... neni to pravda ) - Benzoan sodneny to oprvadu neni zadna stavicka z ostruzin ale extrakt z toluenu - Pro komerční účely se benzoát sodný vyrábí chemický procesem - neutralizací kyseliny benzoové ( ta se vyrábí oxidací toluenu ) hydroxidem sodným. V roce 1997 byla celosvětová produkce odhadována na 60 000 tun, největšími výrobci je pak Holandsko, Estonsko, USA a Čína. co se tyka rekace pise se to dokonce i na tomto webu http://ecka-databaze.doktorka.cz/konzervanty/benzoat-sodny-e-211/ a to ze nektere latky chemicky reagujou je proste fakt muzete jim napsat kde maji chybu http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E211

   Kvě 24, 2013
  • Obrázek uživatele tomik9898
   tomik9898 (anonym)

   no za prve by jste meli...oprava co se tyka vyroby pise se to dokonce i na tomto webu http://ecka-databaze.doktorka.cz/konzervanty/benzoat-sodny-e-211/

   Kvě 24, 2013
  • Obrázek uživatele tomik9898
   tomik9898 (anonym)

   oprava co se tyka vyroby...pokud by to nekomu nechtelo cist cele Nežádoucí účinky V kombinaci s kyselinou askorbovou a benzoanem draselným a benzoanem sodným se může tvořit benzen, který je znám jako karcinogen. Celý proces můžou urychlit podmínky skladování potravin jako teplo a světlo. Existuje silné podezření na způsobování dětské hyperaktivity, obzvlášť v kombinaci s umělými barvivy. U citlivých lidí nebo lidí s chronickým astmatem či kopřivkou může vyvolávat nebo zhoršit jejich příznaky. Reakce bývá silnější v případě kombinace s jinými látkami, např. tartrazinem, aj. Dle některých zdrojů může benzoan poškozovat strukturu DNA a tím tak vyvolávat některé dědičné choroby ( např. Parkinsonova choroba )

   Kvě 24, 2013
  • Obrázek uživatele tomik9898
   tomik9898 (anonym)

   pokud by to nekomu nechtelo...dale E202 - Sorban draselný(Sorbát draselný) Výroba Pro potravinářské účely se vyrábí syntetickou cestou, přidáním hydroxidu draselného do kyseliny sorbové. Většinou se získává z ropných derivátů. myslim ze v tom zadne plody jasanu nejsou :-D

   Kvě 24, 2013
  • Obrázek uživatele tomik9898
   tomik9898 (anonym)

   dale E202 - Sorban...E420 - Sorbitol ( Sorbit, Sorbol ) tady je to celekm asi ok akorat se vyroba je Výroba Průmyslově se vyrábí hydrogenací glukózy, odpadního produktu při výrobě škrobů. bohuzel to bude skoro 100% z GMO roslin

   Kvě 24, 2013

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama