Strom noni se s úspěchem využívá i na Kubě

Strom noni, jehož listy, plody, kořeny i semena obsahují substance slibující zlepšení kvality života, se stal středem pozornosti i kubánských badatelů. Očekávání vzbudily zejména jeho revitalizující a antioxidační účinky, píše agentura EFE.

Výzkumník Isidoro Scull už několik let studuje možnosti terapeutického využití této rostliny. Noni, latinsky Morinda citrifolia, je havajský název stromu z rodu mořenovitých původem z Asie a Polynésie.

"Nemůžeme říci, že léčí vysoký tlak nebo cukrovku nebo že by mohl zastavit bujení zhoubných nádorů, protože takové výzkumy se zatím neuskutečnily, ale můžeme potvrdit, že osobám s těmito nemocemi pomáhá žít kvalitnější život," vysvětlil vedoucí vědeckého výzkumu zemědělské polytechniky v havanském okrese Santiago de las Vegas, kde má k dispozici čtyři hektary půdy osázené noni.

"Ovoce z ráje", jak se noni také přezdívá, zachovává určité aktivní zásady, které se odrážejí v regeneračním účinku na úrovni buněk. Scull se s nonim seznámil na Haiti, odkud přivezl semínka na Kubu a od roku 1999 je sází a pěstuje.

Strom sice pochází z Asie, ale na Kubě se s ním lze setkat v pobřežních částech, například ve východní oblasti Baracoa. Je běžný i v dalších oblastech tropů a subtropů.

Ovoci noni je připisováno nejméně 30 přírodních složek schopných působit s uspokojivými účinky na vysoký tlak, zanícení, jako antihistaminika, analgetika či proti horečkám.

Institut nyní ošetřuje na 4000 stromů, na čemž se podílejí i žáci školy například sběrem ovoce a výrobou džusu, kapslí a pilulek.

Výzkum zahrnuje i účinky džusu. Kapsle již byly registrovány jako doplněk výživy, nikoliv jako léčivo.

Ovoce má regenerativní dopad na úrovni buněk a stimuluje produkci oxidu dusičného v organismu, říká Scull. Ale "dosud nemůžeme říci, že léčí", upozorňuje, ač připouští, že dosavadní výzkum potvrzuje, že produkty z noni přispívají ke zlepšení kvality života nemocných.

V současné době jsou džus a tabletky poskytovány asi 2300 lidí trpících některou nemocí. Jsou mezi nimi pacienti s novotvary, vysokým tlakem i cukrovkáři. Příznivé zprávy přicházejí i od lidí s astmatem, migrénou, zažívacími potížemi, vaginálními záněty a revmatickými bolestmi.

Litr džusu vyjde na 45 až 60 dolarů, ovšem na Kubě se distribuuje zdarma.

Na ostrově tento strom zaznamenal boom v homeopatické medicíně a jeho pěstování se začíná rozšiřovat na celé území Kuby.

Jako odpověď na poptávku po produktech z noni byly zahájeny programy v městském zemědělství, takže se začíná vysazovat hromadně. Podle Sculla "se v krátké době objeví velká produkce na celém ostrově".

Zdroj: ČTK

Více informací o noni naleznete na http://www.001shop.cz/p/noni/-0

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama