Reklama

Alternativní léčba pálení žáhy pomocí fyzioterapie

Každý někdy zažil pálení žáhy, ale pokud se vyskytuje častěji nebo se přidružují další potíže, může to být způsobeno gastroezofageálním refluxem (GERD), což je porucha trávení. GERD způsobuje, že se žaludeční šťávy vrací zpět do jícnu a způsobuje mnoho nepříjemností.

Řešením jsou pro většinu pacientů léky, málokdo ovšem ví, že reflux lze řešit i pomocí fyzioterapie.

Časté nebo závažné pálení žáhy je důležité nepřehlížet a svěřit se vždy do péče lékaře. Pravidelné dráždění sliznice jícnu totiž může mít vážné následky. Mezi varovné signály patří pálivý pocit v krku, tlak za hrudní kostí, někdy obtížné dýchání, nechutenství, žaludeční křeče, kožní vyrážky či pocit nespolknutého sousta v krku.

Standardní léčba refluxu spočívá v užívání léků na snížení kyselosti žaludeční kyseliny. Ty ale neřeší samotné příčiny, na rozdíl od správně vedené fyzioterapie. „Podstatou terapie při léčbě refluxu je posílení funkce dolního svěrače jícnu. K tomuto se využívají techniky správného bráničního dýchání. Bránice je příčně pruhovaný sval, který se dá vhodnou metodou posílit natolik, aby opět plnil svou funkci bezpečného uzavření,“ vysvětluje primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice MUDr. Jana Štveráková.

Speciálně problematice terapie refluxu se na rehabilitačním oddělení nemocnice věnuje fyzioterapeutka Karla Sloniowská, Dis., která má s pacienty trpícími tímto onemocněním značné zkušenosti. „Fyzioterapie v případě refluxu je neinvazivní metodou, neprovádí se tedy žádný zásah do těla pacienta. Důležité je posílit a hlavně naučit správné brániční dýchání, a tím celkově zlepšit postavení a sílu bránice. Používáme i techniky jako viscerální manipulace, mobilizace nebo reflexní podpora peristaltiky. Podstatné je rovněž držení těla, které výrazně ovlivňuje postavení bránice. A v neposlední řadě musíme pamatovat i na jizvy, které se vyskytují v oblasti břicha. Ty je nutné také manuálně ošetřit,“ dodává Karla Sloniowská, Dis., s tím, že pacient trpící GERD musí přizpůsobit také své stravovací návyky a aktivně pracovat na psychické pohodě. Dlouhodobý stres či úzkost totiž vytváří tlak na žaludek, a tím dochází typicky ke zhoršení refluxu.

Reklama

„Z lékařského hlediska může za GERD několik faktorů, jako jsou porucha funkce bránice, peristaltiky orgánů, nebo zvýšení intragastrického nebo intraabdominálního tlaku. Samozřejmě ale hrají roli i stravovací návyky, tělesná konstituce nebo psychický stav. Touto chorobou trpí převážně lidé s nadváhou, avšak není to vždy pravidlem,“ říká primářka Jana Štveráková s tím, že pacienti trpící pálením žáhy by se obecně měli vyvarovat konzumaci mastných, smažených jídel, pálivému koření, česneku, cibuli, syceným a slazeným nápojům, čokoládě, alkoholu, kyselému ovoci, kávě a také kouření. Je vhodné jíst častěji v menších porcích, neboť přejídání vyvíjí tlak na jícnový svěrač a dochází tak ke zhoršení symptomů. Úpravou stravy a životního stylu v kombinaci s vhodnou rehabilitací lze pak docílit i úplného odstranění obtíží.

„Je důležité přistupovat k léčbě komplexně. Pokud pacient zodpovědně provádí všechna doporučení a cvičení, pak farmakologická léčba již obvykle není nutná. Samotné výsledky naší dosavadní terapie jsou víc než dobré,“ uzavírá primářka MUDr. Jana Štveráková s tím, že tuto novou metodu léčby si již v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice mohli vyzkoušet první pacienti. Další zájemci se pak mohou hlásit osobně na základě doporučení od lékaře.

 

 

Reklama

Komentáře

Reklama