Reklama

Speleoterapie - léčba v jeskyni může pomoci i po černém kašli

Léčebný pobyt v jeskyních je v Česku stále populárnější. Jeskyně teď mohou pomoci i dětem, které prodělaly černý kašel.

V Česku od začátku roku onemocnělo přes 3 400 dětí, což je více než polovina ze všech nakažených. Nejvyšší nemocnost je ve věkové skupině 15 až 19 let. Dlouhodobý pobyt v jeskyni, tzv. speleoterapie, dětem uleví od dráždivého kašle a pomůže s doléčením. 

Letos se kromě běžných respiračních onemocnění setkáváme i s černým kašlem, který jsme v předchozích letech řešit nemuseli. V první fázi má onemocnění projevy jako typický respirační infekt – rýma, kašel nebo bolesti v krku. V druhém stadiu jedinec trpí suchým dráždivým kašlem, který může trvat týdny až měsíce. V momentě, kdy už pacient není infekční, je vhodná právě speleoterapie, která přispěje k lepší rekonvalescenci,“ říká MUDr. Mgr. Hana Zmrzlá, dětská lékařka a primářka Dětské léčebny se speleoterapií Ostrov u Macochy. U této léčebny je jediná krasová vodní jeskyně, která se v Česku využívá pro léčebné účely.

 „Jeskynní prostředí se vyznačuje téměř stoprocentní vlhkostí vzduchu a vysokou čistotou. To snižuje podráždění dýchacích cest, které způsobil akutní zánět, jako je třeba právě černý kašel,“ doplňuje MUDr. Zmrzlá. Léčba „jeskyní“ je vhodná i pro děti po těžším zápalu plic nebo jiných akutních respiračních infektech. 

Speleoterapii dlouhodobě navštěvují také dětští pacienti s chronickým onemocněním, jako je astma, alergie nebo atopický ekzém. Jedinečné prostředí jeskyně posiluje jejich imunitu, díky čemuž pak lépe čelí své nemoci nebo opakovaným infektům dýchacích cest. V jeskyni je značný podíl lehkých iontů – 6× vyšší než v malých a 20× vyšší než ve velkých městech. Tyto ionty napomáhají lepšímu prokrvení orgánů a zrychlení evakuace hlenu z dýchacích cest. Hrají také významnou roli v procesu vedoucímu k lepší imunitě. V jeskyni je i lehce zvýšená koncentrace radonu, který ničí bakterie a viry,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Bednaříková, dětská lékařka a primářka Dětské léčebny Křetín.  

Reklama

Od loňského otevření nové a větší léčebny v Ostrově u Macochy se zájem o tento typ terapie zvýšil. Přispělo k tomu především výrazné rozšíření kapacity léčebny, kterým vzniklo zázemí pro doprovod malých pacientů. Rodiče nyní mohou pobyt absolvovat spolu s dětmi po celou dobu tří- nebo čtyřtýdenní terapie. Pacienti tak nejsou v léčebně sami, což předtím řadu rodin od speleoterapie odrazovalo. Poptávka v současné době výrazně převyšuje nabídku. Když spustíme rezervační systém, tak je za několik minut zcela plno,“ popisuje MUDr. Zmrzlá. Za rok fungování v nové budově hospitalizovali 624 dětí a 194 doprovodů. 

Děti v jeskyni tráví tři hodiny denně a pod dohledem lékařů, fyzioterapeutů a dalších odborníků zde cvičí, sportují, hrají si a relaxují. Od minulého roku léčebna rozšířila nabídku terapeutických procedur. „Dětští pacienti využívají například saunu nebo bazén se slanou vodu,“ přibližuje MUDr. Bednaříková. Součástí léčebného pobytu je i školní výuka, přičemž děti navazují na učivo, u kterého skončily ve své škole, aby nezameškávaly.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama