Reklama

Karotenoidy - dary přírody pro zdraví

Celá skupina karotenoidů má vysokou schopnost vychytávat volné kyslíkové radikály. Pomáhá uchovávat zdravou kůži, sliznice, imunitu, prostatu, ženské reprodukční orgány, srdce, cévy a oči. Chrání před škodlivým vlivem UV záření a napomáhá zhnědnutí pokožky. Mezi nejvýznamnější karotenoidy patří alfa a beta karoten, lutein, lykopen a zeaxanthin.

Účinky:

1) Antioxidant

Celá skupina karotenoidů má vysokou schopnost vychytávat volné kyslíkové radikály. Například beta karoten dokáže inhibovat oxidaci cholesterolu ( a tím redukovat riziko vzniku onemocnění srdce a cév) a ochraňovat brzlík (hlavní imunitní žlázu) před poškozením volnými radikály. Karotenoidy lutein a zeaxanthin jsou silnými antioxidanty uvnitř oční tkáně a jejich vysoký příjem chrání oči před degenerací žluté skvrny (makulární degenerace sítnice). Určité karotenoidy neutralizují toxické formy volného kyslíku (které se často vyskytují v cigaretovém kouři, znečištěném ovzduší, UV záření a ozonu). Ačkoliv beta karoten je dobrý neutralizátor těchto toxických molekul, studie prokázaly, že capsanthin (z papriky a červeného pepře), lykopen, gama karoten a alfa karoten jsou značně silnější než beta karoten.

2) Ochrana buněk

Reklama

Mnoho studií prokázalo, že čím vyšší hladina karotenoidů v krvi, tím je nižší náchylnost k buněčným abnormalitám. Ačkoliv se vědci zaměřily na statistické měření určitých karotenoiů (speciálně alfa a beta karotenu, lycopenu a cryptoxanthinu), může být zavádějící, že lidé v těchto studiích získávali karotenoidy spíše z potravy než ze suplementů. Karotenoidy v potravě se nikdy nenacházejí jednotlivě (vždy je společně více karotenoidů a ochranných složek). Ochrana buněk, která byla prezentována těmito studiemi, byla dána synergistickým efektem karotenoidů a dalších antioxidantů nalézajících se v potravě. Nicméně testy in vitro (ve zkumavce) a na zvířatech prokázaly ochranný účinek jednotlivých karotenoidů. Několik málo in vivo studií na lidech (zahrnujících suplementaci syntetickým beta karotenem) neprokázalo ochranný efekt diety s vysokým obsahem karotenoidů na buňky. Bylo to díky tomu, že byl používán syntetický beta karoten.

3) Mezibuněčná komunikace

Bylo prokázáno, že karotenoidy značně zvyšují komunikaci mezi buňkami v tkáních. Selhání mezibuněčné komunikace vede k poškození buněčných funkcí, diferenciace a dělení buněk. Zdá se, že největší vliv na mezibuněčnou komunikaci má beta karoten, následován lykopenem a luteinem.

4) Zvýšení imunity

Vysoký příjem karotenoidů je silně spojen se zmírněním rizika infekce. Například beta karoten ochraňuje největší žlázu imunitního sytému - brzlík- před působením volných radikálů a jeho suplementace značně povzbuzuje aktivitu bílých krvinek.

5) Zdroj vitamínu A

Pouze 10% v přírodě se vyskytujících karotenoidů spadá do kategorie provitamínu A (tzn. že mohou být v těle přeměněny na vitamín A). Produkce vitamínu A z karotenoidů vyžaduje adekvátní hladinu hormonů štítné žlázy, proteiny, zinek a vitamín C. Za předpokladu, že tato přeměny probíhá efektivně, jsou karotenoidy dobrým zdrojem vitamínu A (retinolu) bez rizika předávkování vitamínem A. provitamín A karotenoidy však nedokáží poskytnout terapeutické megadávky vitamínu A. Nejdůležitějším provitamínem A je beta karoten.

Karotenoidy s provitamín A aktivitou:
Beta karoten- 100% aktivity vitamínu A
Cryptoxanthin - 50-60% aktivity vitamínu A
Alfa karoten - 50-54% aktivity vitamínu A
Gamma karoten - 42-50% aktivity vitamínu A

Karotenoidy, které nejsou provitamínem A: Lykopen
Zeaxanthin
Lutein
Capsanthin

Vhodné aplikace:

 

  • Antioxidan - (všechny karotenoidy - obzvlášť alfa a beta karoten a lykopen)
  • Ochrana buněk (všechny karotenoidy - hlavně lykopen a alfa karoten)
  • Prekurzor vitamínu A (alfa, beta a gama karotenoidy, cryptoxanthin)
  • Zdravá kůže (zejména beta karoten a směs karotenoidů)
  • Zdraví dýchacího systému včetně plic (hlavně lycopen, alfa karoten, luteiny a beta karoten přírodního původu - ne syntetická forma!)
  • Zdravé oči (lutein, zeaxanthin a astaxanthin)
  • Zdravá prostata (lykopen)
  • Zdravé srdce a cévy (hlavně beta karoten a směs karotenoidů)
  • Zdraví ženských reprodukčních orgánů (obzvlášť alfa, beta karoten a cryptoxanthin)
  • Imunitní systém (hlavně beta a alfa karoten)

Typické dávkování suplementů:
Beta karoten: 5-15 mg za den
Alfa karoten: 500mikrogramů až 10 mg denně
Lutein: 100mikrogramů až 5 mg denně
Lykopen: 50 mikrogramů až 15 mg denně
Zeaxanthin: 100-300 mikrogramů denně.

Přírodní versus syntetický beta karoten:
Syntetické doplňky s beta karotenem obsahují pouze samotný beta karoten, zatímco přírodní potravinové doplňky a potravinové zdroje obsahují další přirozeně se vyskytující karotenoidy - některé z nich mají ještě větší pozitivní účinek a ochranný efekt než beta karoten. Vzhledem k tomu je velmi důležitá informace, že syntetický beta karoten blokuje vstřebávání ostatních karotenoidů. Též přírodní beta karoten obsahuje 9-cis a trans formy, kdežto syntetický pouze trans formy. Je významné, že 9- cis forma má větší biologickou dostupnost než všechny trans formy (přírodní beta karoten získaný z palmového oleje má 4x -10x větší vstřebatelnost než syntetický beta karoten). Dále bylo vyzkoumáno, že 9- cis forma má mnohem větší antioxidační aktivitu než syntetický beta karoten. Trans formy samy o sobě jsou náchylné k poškození, což vede ke vzniku toxických látek. Ačkoliv je možné, že příjem dalších antioxydantů (vitamínu C a E) může pomoci chránit tělo proti takovému poškození, doporučuje se neužívat doplňky obsahující syntetický beta karoten, zejména pokud je člověk kuřák či silný konzumenta alkoholu.

Kontraindikace a vedlejší účinky:
Není známa toxická hladina pro tyto suplementy.
Syntetická forma beta karotenu by neměla být užívána těžkými kuřáky.
Opakovaný příjem vysokých dávek jistých karotenoidů, jako např. beta karotenu, může vést k žlutooranžovému zbarvení kůže. Není to známka toxicity a pigmentace postupně mizí, pokud se sníží dávky nebo se karotenoidy přestanou užívat.
Vysoký příjem karotky, může způsobit intoxikaci, avšak ne kvůli obsahu beta karotenu.

Faktory, které snižují hladinu, zhoršují absorpci či inhibují aktivitu karotenoidů:
Látky zabraňující absorpci tuků
Antacida
Alkohol
Vysoké dávky syntetického beta karotenu (který blokuje absorpci ostatních karotenoidů)

Možné známky nedostatku karotenoidů:
Suchá, drsná a předčasně stárnoucí kůže
Kožní problémy
Suché oči
Suchá ústa
Ztráta chuti k jídlu
Zvýšená náchylnost k infekcím
Poškození zraku (např. šeroslepost)
Ucpané vlasové folikuly
Onemocnění srdce a cév
Buněčné abnormality, poškození buněk

. Více informací naleznete zde nebo přímo v obchodě s vitamíny a přírodní kosmetikou 001shop.cz Krakovská 22, Praha 1, tel. 296230202, Po-Pá od 9 do 17.00

 

Reklama

Komentáře

Reklama