Reklama

Vitamínová strategie proti bolesti hlavy

Když jsou vitamíny C a B-komplex užívány současně, předpokládá se, že vzájemně působí tak, aby bylo dosaženo svalové relaxace; tento předpoklad pomohl mnohým ženám snížit frekvenci i intenzitu klasických migrénových záchvatů.

Někteří kliničtí ekologové uvádějí, že zjistili trvalou nízkou hladinu B-vitamínů u lidí, kteří trpí chronickými migrénami, zvláště pak u žen. Ačkoli nízká hladina každého z vitamínů B1 B2 a B5 může mít svůj podíl na vzniku bolesti hlavy, klíčovou výživu poskytuje vitamín B3 - niacin.

Niacin se objevuje ve dvou formách: někdy je nazýván kyselina nikotinová (nicotin acid), jindy niacinamid. Základní rozdíl je v tom, že niacin způsobuje zčervenání kůže do 15 minut po požití, zatímco niacinamid tyto účinky obvykle nemá. Oba typy jsou volně prodejné v lékárnách (V USA - pozn. překl.) v 50mg tabletách. Při léčení bolestí hlavy se obvykle doporučuje užívat niacin amid.

Ačkoli žádný výzkum nepotvrdil účinek niacinamidu, najdeme v literatuře spoustu historek, kdy byl niacinamid použit s úspěchem, a to jak dlouhodobě jako preventivní prostředek, tak jako prostředek zastavující klasický migrénový záchvat. Tato svědectví zřejmě potvrzují skutečnosti, že vitamínová terapie aplikovaná u žen, které trpí migrénou, je nejefektivnější.

Preventivně můžete brát denně 1000 mg vitamínu C společně s dávkováním B-komplexu( Super B+C-komplex obsahuje i 1000 mg vitamínu C - pozn. red.) podle toho, jak ho výrobce doporučuje. B-komplex obsahuje všechny základní vitamíny B včetně niacinu a niacinamidu. Ještě lepších výsledků však můžete dosáhnout, když si každé ráno přidáte 2 vrchovaté polévkové lžíce pivovarských kvasnic do obilné kaše nebo když je vmícháte do sklenice pomerančové šťávy. Jíte-li navíc každý den řadu jiných celozrnných potravin, čerstvé ovoce a zeleninu, neměli byste nikdy pocítit nedostatek vitamínu C ani B-vitamínů.

Reklama

Pivovarské kvasnice jsou levnou a snadno dostupnou zdravou výživou. Je to bohatý zdroj B-vitamínů, včetně niacinu. Pokud je však droždí právě tou potravinou, která způsobuje vaši migrénu, dáte přirozeně přednost nějakému jinému doplňku před pivovarskými kvasnicemi.

Začnou-li se denně užívat pivovarské kvasnice nebo jiný doplněk B-komplexu, bude trvat nejméně 15 dní, než průměrný pacient s migrénou začne doplňovat své vyčerpané zásoby vitamínů B. Proto lze výsledky očekávat až za několik týdnů.

Některé ženy tvrdily, že kromě užívání vitamínů B a C jako prevence užívaly 50miligramovou tabletu niacinamidu při prvním příznaku blížící se aury, čímž zastavily klasickou migrénu.

V několika článcích jsme se také dočetli, že ženy dokázaly zastavit klasické migrénové záchvaty tím, že si pravidelně braly B-komplex při prvních symptomech aury.

Niacinamid účinkuje tak, že během 15 minut po požití rozšíří kapiláry v mozkové kůře. To by tedy mohlo zastavit postup migrény ve 2. stadiu.

Mnohé osvědčené předpisy proti stresu doporučují mimo jiné i denní 100 mg dávku niacinamidu. V denních dávkách, které uvádíme, tj. 500 mg vitamínu C a 50 mg niacinamidu, jsou oba vitamíny považovány za zcela bezpečné. Nicméně obecně se předpokládá, že by nikdo ne měl brát více než 100 mg niacinamidu denně bez lékařského dohledu.

Jestliže máte nějaké zdravotní potíže nebo užíváte nějaké léky, měli byste - dříve než začnete brát vitamíny či měnit svůj jídelníček - navštívit lékaře. Pokud by se u vás projevily jakékoli vedlejší účinky, například svědění kůže, nevolnost nebo rudé skvrny na pokožce, měli byste okamžitě přestat užívat niacinamid či jiné vitamíny.

Protože B vitamíny účinkují lépe všechny pohromadě, je výhodnější brát B-komplex než jednotlivé dávky různých B-vitamínů.

Je samozřejmé, že vitamínová terapie nemůže zastavit migrénu u každého. Ale ani drahé a toxické léky ne jsou vždycky úspěšné. Preventivní užívání vitamínů, zejména ve formě potravy, je poměrně málo nákladná, přirozená terapie dostupná každému bez rizika nebo větších problémů.

Zdroj: Norman D. Ford - Osmnáct přirozených způsobů jak se zbavit bolesti hlavy, nakladatelství Pragma

Reklama

Komentáře

Lukinda (St, 25. 8. 2004 - 21:08)
Tak nevim kdo vymyslel ten niacinamid. Já mám státnici z farmaceutické chemie a farmakologie, ale podobnou blbost jsem neslyšel. Ten kdo to překládal asi neví, že vitamín B3 je to stejný jako NIKOTINAMID a to je to stejný jako NIACIN a KYSELINA NIKOTINOVÁ (jsou to různé mezistupně biotransformace v těle).
Lenka (St, 17. 2. 2021 - 16:02)
Asi znáte jen jedno nazvosloví - Niacinamid, kterému se také říká nikotinamid, je forma vitaminu B3. Niacinamic se dnes s oblibou používá jako ingredience do kosmetiky.
Default User Image
Sísa (So, 25. 5. 2024 - 20:05)

Mě dost často bolela hlava z hormonální nerovnováhy. Takže jsem musela z domácnosti hlavně dostat pryč toxické vůně, kosmetiku a čističe do domácnosti. Proto jsem i vyzkoušela šalvějové vykuřovadlo a jsem nadšená. Kamrádka mi to doporučila. Vyčistí to prostor a nechápu proč, ale mě to i celkem uleví když na měě jde migréna. 

Default User Image
Ida (Ne, 26. 5. 2024 - 18:05)

Ano, toxické čističe jsou zlo - hlavně pro hormony, které pak ženám mohou způsobovat migrénu. A mě se v souvislosti s častou migrénou osvědčil i hořčík. :)

Default User Image
Pavla (Ne, 26. 5. 2024 - 20:05)

Taky jsem si oblíbila přírodní vykuřovadla místo toxický vonných svíček. Objednávám tady https://jungleway.cz/kategorie/vune a velmi jsme si doma oblíbili tu šalvěj s dračí krví, protože ulevuje při nachlazení. :)

Default User Image
Lenka (Po, 27. 5. 2024 - 20:05)

To je pravda. Šalvěj je skvělá a hlavně netoxická vůně do domácnosti. Výborná na respirační onemocnění. 

Default User Image
Dita (Út, 25. 6. 2024 - 22:06)

Na eshopu Jungle Way objednávám už dlouho pravidelně vykuřovací směsy a sušenou šalvěj ve svazku jako vykuřovadlo. Je skvělá právě na zmíněné migrény a i na očistu mysli a zklidnění. 

Default User Image
Martina (St, 26. 6. 2024 - 08:06)

Páni, to mě ani nenapadlo, ačkoli jsem o vykuřování šalvějí slyšela vlastně mě nikdy nenapadlo ji použít i jako prevenci na migrénu nebo rýmu. Skvělý tip. Děkuji. :)

Default User Image
Jitka (Út, 4. 6. 2024 - 21:06)

Dá se vykuřovat i šalvějí lékařskou? Všude se pro vykuřování uvádí šalvěj bílá. Dá se též pěstovat na zahradě?

Reklama