Využití kopřivy v lidovém léčitelství

Léčivý účinek kopřivy byl znám již ve středověku: "Člověk, který je proti své vůli zapomnětlivý, nechť vezme kopřivu, rozemele ji na kaši a přidá do ní kapku olivového oleje. Než se pak večer odebere na lože, nechť si touto mastí potře prsa a spánky a činí tak pravidelně. Zapomnětlivosti bude postupně ubývat. Pálivý účinek kopřivy a teplo vycházející z olivového oleje rozšiřují stažené cévy v hrudi a na spáncích, jež při bdělém vědomí poněkud spí." Tuto neobvyklou, ale účinnou léčebnou kúru propagovala u svých pacientů Hildegard von Bingenová (1098-1179). Podobně vyznívají četné další předpisy z pozdějších dob.

Švýcarského lékaře, přírodovědce, filozofa a alchymistu Paracelsa (1493-1541) svého času jedni (většinou urození pacienti z celé Evropy) velebili jako lékařského génia, a druzí (jeho kolegové) pomlouvali jako kverulanta. Také on si vážil skvělých vlastností kopřivy: "Když někdo vypije kopřivovou šťávu, krev se mu rozproudí a vyvolá silné pocení. Šťáva rovněž urychlí menstruaci, když se smíchá s myrhou a přiloží na dolní konec páteře. Kopřivový med se zhotoví tak, že se včelí med odpění a svaří s kopřivovými nažkami a kopřivovou šťávou nebo místo ní s dobrým vínem. Je to vynikající lék proti bolestem v krajině srdeční, zánětu pohrudnice a kašli."

Farář Sebastian Kneipp (1821-1897) napsal o kopřivě asi tři sta let poté: "Je to nejopovrhovanější rostlina mezi všemi. Mnohou křehkou, nervózní dušičku začne pálit, sotva zaslechne její jméno. A zdaliž snad právem? Kopřiva má pro znalce vskutku nejvyšší hodnotu. Kdo má nečistou krev, nechť o letním čase pojídá velmi často kopřivy uvařené jako špenát. Zvláště v Itálii se těší oblibě bylinné polévky. Knedlíčky z kopřiv jsou nejen výživné, ale také léčivé. Kdo trpí revmatismem a nenachází prostředek, kterým by ho vyhnal z těla, nechť si šlehá denně několik minut bolavé místo čerstvě natrhanými kopřivami! Strach z této nezvyklé metly velmi brzy vystřídá radost z jejích skvělých léčivých účinků." Kneippovy předpisy na povzbuzení látkové výměny, pročišťování krve a tělních tekutin, jakož i na hubnutí, proto nezapomínají ani na kopřivu.

Také rakouská bylinkářka Marie Trebenová ( 1908-1991 ) nedala na kopřivu dopustit. "Začněte s kopřivovou kúrou ještě dnes," doporučovala. "Sušenou bylinu dostanete v každé lékárně, v každém bylinářství. Naše léčivé rostliny nechť znovu vstoupí do vašich domácností! Na jaře si vezměte nůžky a rukavice a vyjděte si do volné Boží přírody! Přinese vám mnoho radosti, když si sami pod širým nebem natrháte vlastnoručně kopřivy. Čím čerstvější je použijete, tím silnější bude jejich účinek. Myslete při tom také na zimu. Nejlépe je natrhat si do zásoby kopřivy rostoucí v květnu. Bud'te rádi, že můžete sami udělat něco pro své zdraví!" Marie Trebenová doporučovala používat kopřivu a její kořínky proti ekzémům, ledvinovým potížím, bolestem hlavy, na pročištění krve, při onemocněních močových cest, jater, žlučníku a sleziny, při žaludečních a střevních vředech, stavech vyčerpání, vodnatelnosti, chudokrevnosti, alergiích, poruchách prokrvení, revmatických potížích (zevní použití) a k pročištění.

Zdroj: Alternativní cesty ke zdraví - léčivá síla kopřivy - Eva Hankeová, Ernst Wegner

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (34)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Moc dobré je dáz kopřivy taky do polévky (třeba do česnečky - to se pak tělíčko čístí jedna radost).

  Kvě 07, 2002
 • Obrázek uživatele majda
  majda (anonym)

  Máte nečistou plet' a nevíte si rady? Já také. Odskoušela jsem snad vše možné. Od přírodních čistících vod,krémů,mastiček a pod. Vřele doporučuji jarní očistnou kůru s kopřivou,která pomůže vyčistit krev,což je základ!Potom stačí v podstatě málo pravidelné péče a je vše v pohodě. Doporučuji nejen čaj, štávu, ale lze i dobře nadstavovat karbenátky,zapékané pokrmy aj.

  Dub 27, 2002
 • Obrázek uživatele majda
  majda (anonym)

  Máte nečistou plet' a nevíte si rady? Já také. Odzkoušela jsem snad vše možné. Od přírodních čistících vod,krémů,mastiček a pod. Vřele doporučuji jarní očistnou kůru s kopřivou,která pomůže vyčistit krev,což je základ!Potom stačí v podstatě málo pravidelné péče a je vše v pohodě. Doporučuji nejen čaj, štávu, ale lze i dobře nadstavovat karbenátky,zapékané pokrmy aj.

  Dub 27, 2002
 • Obrázek uživatele Naďa
  Naďa (anonym)

  Kopřivy také velice dobře působí na pejsky, rozmixované s troškou vody, nebo jako čaj dělají hotové zázraky. Jsou výborné na nechutenství, proti vnitřním zánětům a pokud se uvaří 12 min s přesličkou 1:1 dělají zázraky s klouby.

  Srp 23, 2006
 • Obrázek uživatele jajaj
  jajaj (anonym)

  kopřivový čaj je fantastický na akné. Vyzkoušeno.

  Feb 14, 2007
 • Obrázek uživatele marie
  marie (anonym)

  Prosím o radu - jak přesně provádět jarní očistnou kůru s kopřivou.Můžete mi někdo poradit. Díky.

  Bře 11, 2007
 • Obrázek uživatele to Marie
  to Marie (anonym)

  2-3 šálky denně po dobu 3 týdnů. Nedoporučuje se nadměrné požívání, pak to může způsobit víc škody než užitku.

  Bře 11, 2007
 • Obrázek uživatele mira
  mira (anonym)

  pomůže kopřiva na cysty?

  Dub 22, 2008
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Detoxikační kůra z kopřivy, pempelišky, přesličky, jetele a kontryhele (tuším) byla ukázána v nedělním Loskutákovi. Zkuste mrknout na stránky Novy, jestli to tam bude.

  Dub 22, 2008
 • Obrázek uživatele vl.ocka"seznam.cz
  vl.ocka"seznam.cz (anonym)

  Prosím neporadil by mi nškdo léčbu šedého zákalu jak ji doporučuje p.Trebenová ve své knížce Zdraví z Boží zahrádky.Ztratila se mi ta kniha a teď bych ji potřebovala.Děkuji moc.

  Bře 09, 2009
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Tady je pár řádek k šedému zákalu z knihy,co jste ztratila.Sebere se vlaštovičník,umyje se a křehký stonek se rozdrtí mezi navlhčeným palcem a ukazováčkem.Takto získanou šťávou se ukazovákem potřou koutky zavřených očí.Oči se sice nepotřou,ale z koutků se šťáva do nich dostane.Toto platí pro šedý zákal,oslabení zraku,a preventivně též tehdy,když se velmi namáhají oči.

  Kvě 17, 2009
 • Obrázek uživatele vlocka
  vlocka (anonym)

  děkuji moc Leničce za pomoc

  Bře 03, 2010
 • Obrázek uživatele Patricie
  Patricie (anonym)

  ahoj všem, i vločce... mám zkušenost s panem Karlem Melicharem z Příbrami, léčitel a psyhotronik, dával dohromady moji maminku, je po operaci očí, měla problémy, jen díky němu se její stav výrazně zlepšil.. určitě pomůže i vám.. jeho telefon je 728 759 213, přeji všem hodně zdravíčka - P.

  Bře 11, 2010
 • Obrázek uživatele ..
  .. (anonym)

  zkusíme..díky Patricii

  Kvě 15, 2010
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  Prosím tě co jsou to karbenátky ja myslím že jsou to karbanátky z kopřiv bez masa.

  Črv 03, 2011
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Nevi někdo co je to porculán,čekuláda nebo kakavo.Děkuji i chřupanům.

  Črv 03, 2011
 • Obrázek uživatele Bearnsdorf
  Bearnsdorf (anonym)

  Babicka vzdycky rikala, ze pokud by koprivy nepalily, tak by je zver vsechny spasla. To jen na doplneni o cisteni organizmu atd.

  Črv 07, 2011
 • Obrázek uživatele Mili55
  Mili55 (anonym)

  Dobrý den, mám v moči hemoglobin, prý je na to dobrá kopřiva, má někdo s tím zkušenosti ? Děkuji za zprávu a přeji hezký den.

  Črv 07, 2011
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Slyšela jsem že kopřiva je dobrá na vývín prsou.

  Lis 21, 2011
 • Obrázek uživatele Florián
  Florián (anonym)

  Tady je pár řádek k...Vážená dávej velkýho bacha,aby s eti Vlašťovičník nedostaldo očí.Kromě toho,že to strašně pálí,tak to taky poškozuje zrak.Nevím jak to Paní trében myslela,ale přesný popis zapomněla udat.

  Led 18, 2012
 • Obrázek uživatele odborník
  odborník (anonym)

  Nevi někdo co je to...Když si sedneš do outa a vyrazíš na vélet, můžeš si cestou klidně natrhat borófky. Borofkovej lekvár ale do gulažofky nepatří. Nejlíp ba že chutnajó z porculánu, taky čekuláda je nejdobřejší z teho porculánu, natoš pak ty borófky. Kakavo taky dobře chutí z teho porculánu. Kam se hrabajijó te bakelitové oné bazmek vjetnamoš vehycly.

  Led 18, 2012
 • Obrázek uživatele Jiřinka
  Jiřinka (anonym)

  Mě se kopřivy nejvíc osvětčili jako lék na odmlouvání mého šestiletého sina prostřednictvim aplikace na holí zadeček.

  Led 18, 2012
 • Obrázek uživatele To snad
  To snad (anonym)

  Mě se kopřivy nejvíc...Ty pičo ani nemůžeš myslet vážně.

  Led 18, 2012
 • Obrázek uživatele Jiřinka
  Jiřinka (anonym)

  Ty pičo ani nemůžeš...Náhodou to skvěle zabírá. Hned ho přejdou choutky na zlobení.

  Led 18, 2012
 • Obrázek uživatele Jak říkám
  Jak říkám (anonym)

  Náhodou to skvěle zabírá....piča nebo provokatérka. :-)

  Led 18, 2012
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Mě se kopřivy nejvíc...Mi nevadi, ze pouzivas koprivy k vychove syna, mi vadi, to slovo HOLYYYYY ne holi. Ale jinak k tematu. Kopriva je tak zdrava, ze kdyby nepalila, tak by ji zver vsechnu spasla.

  Led 19, 2012
 • Obrázek uživatele !!!
  !!! (anonym)

  Píča, která ani neumí psát!!! Tebe bych v těch kopřivách vyválel!!!

  Led 19, 2012
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Píča, která ani neumí...Přesně tak!!!

  Led 19, 2012
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Prosím neporadil by mi...http://www.zbozi.cz/vyrobek/zdravi-z-bozi-lekarny-maria-treben/?q=zdravi%20z%20bozi%20lekarny&seradit=nejlevnejsi

  Čer 28, 2012
 • Obrázek uživatele JOSEF
  JOSEF (anonym)

  HLUPAKU CHOVAŠ SE JAKO HULVAT KAŽDEHO BYS POUČOVAL PAKARNO

  Lis 25, 2012
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Mi nevadi, ze pouzivas...ale sina Vám nevadí :D :D :D

  Kvě 06, 2013
 • Obrázek uživatele Hitokage
  Hitokage (anonym)

  Mohu doporučit kopřivový čaj. Pomohl mi pokaždé, v jakékoliv nemoci, dokonce i zmírnil alergickou reakci na jarní pyly. Chuť není taky až tak hrozná, po pár dávkách dokonce i zachutná.

  Kvě 06, 2013
 • Obrázek uživatele Ozaj
  Ozaj (anonym)

  Tak nic jako na každé diskusi nadávání a urážení.

  Čer 11, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama