Zázvor je na migrénu stejně účinný jako léky, ale bez vedlejších účinků

Léčivé účinky zázvoru jsou dobře zdokumentované a nyní nová data ukazují účinnost zázvoru na migrénové bolesti hlavy.

Existuje celá řada dietních a doplňkových strategií, u kterých se ukázalo, že jsou účinnými alternativními léčbami při migréně, jejichž míra úspěšnosti je často nadřazena standardní terapii. Zvláště nová studie porovnávala zázvorový prášek s přípravkem Sumatriptan. Zázvor ukázal stejnou účinnost, ale lepší bezpečnostní profil.

Historicky většina zdravotních potíží, pro které byl zázvor použit, se týkala gastrointestinálního systému. Zázvor je obecně považován za vynikající karminativum (látku, která podporuje eliminaci střevního plynu) a střevní spasmolytikum (látku, která uvolňuje a upokojuje střevní trakt). Několik dvojitě zaslepených studií ukázalo, že zázvor může přinést pozitivní výsledky v řadě gastrointestinálních problémů, zejména těch, které souvisejí s nevolností a zvracením.

Zázvor je také používán při bolestech a zánětech. Některé, avšak ne všechny, klinické studie podpořily toto použití s pozitivními výsledky při různých formách artritidy, chronické bolesti dolní části zad, bolestivé menstruace a bolesti svalů. Aktivními složkami zázvoru jsou těkavé aromatické sloučeniny, jako je gingerol.

Zdálo se také, že zázvor má v experimentálních studiích řadu velmi zajímavých protizánětlivých účinků. Časné studie léčby migrénových bolestí hlavy byly slibné, ale většina byla provedena s kombinovaným produktem obsahujícím zázvorový extrakt a kopretinu řimbabu.

Nové údaje:

Ve studii provedené v Íránu skupina neurologů porovnávala zázvor a sumatriptan u 100 mužů a žen, kteří trpěli migrénamu v průměru sedm let. Pacienti byli náhodně zařazeni buď do skupiny zázvoru, nebo do sumatriptanové skupiny. Byla jim podána krabička o 5 kapslích obsahujících testovací lék (250 mg kapsle sušeného zázvorového prášku nebo identicky vypadající kapsle obsahující 50 mg sumatriptanu dvojitě zaslepeným způsobem.) Ani účastníci, ani pozorovatelé nevěděli, které kapsle pacient užívá, dokud nebyla dokončena studie. Pacienti byli poučeni, aby si vzali kapsli, jakmile začne migréna.

U každé bolesti hlavy, ke které došlo během tohoto měsíce, účastníci zaznameávali čas, kdy začala bolest hlavy, závažnost bolesti hlavy před podáním léků a úlevu od bolesti po 30, 60, 90 a 120 minutách a 24 hodinách po jejich užívání.

Výsledky ukázaly, že zázvor byl stejně účinný jako sumatriptan dosahujíc 90% úlevu během dvou hodin po požití. Zatímco zázvor měl velmi malé procento (4%) malých trávicívh vedlejších příznaků, 20% pacientů užívajících sumatriptan hlásilo závratě, ospalost nebo pálení žáhy.

Komentář:

Dávka zázvoru použitá v této studii byla velmi nízká (250 mg sušeného kořenu zázvoru). Vyšší dávky více než pravděpodobně by znamenaly ještě lepší výsledky. Většina klinických studií užívala 1 g práškového zázvoru denně. Můj pocit je, že čerstvý zázvor s ekvivalentním dávkováním by dosáhl ještě lepších výsledků, protože obsahuje aktivní enzymy a vyšší hladiny dalších aktivnějších složek. Tato ekvivalentní dávka by byla asi 10 g čerstvého zázvoru. Nejlepším způsobem, jak využít čerstvého zázvoru, je džus. Zázvor je skvělý doplněk prakticky všech čerstvých ovocných a zeleninových šťáv. Můžete také odšťavit nebo nastrouhat čerstvý zázvor a přidat do šumivé minerální vody nebo do skutečného zázvoroého piva.

Čerstvý zázvor je nyní možné zakoupit ve většině supermarketů. Je to fenomenální, snadno dostupný super přírodní léčivý přípravek. Při nákupu čerstvého zázvoru by kořen měl být bez známek seschnutí a poškození či plísně. Skladujte čerstvý zázvor v chladničce.

Dr. Michael Murray - GreenMedInfo

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Související články: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama