Reklama

7 zdravotních důvodů, proč jíst česnek každý den

1. Česnek snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice o 50%

Česnek snižuje velké množství rizikových faktorů, které mohou vést k infarktu nebo mrtvici. Bylo prokázáno, že má vliv na arteriosklerózu, triglyceridy, krevní tlak, shlukování krevních destiček a viskozitu plazmy.

2. Česnek zpomaluje aterosklerózu

Studie ukazují, že česnek inhibuje tvorbu arteriosklerotického plaku.
4-letá klinická studie v Německu ukázala, že česnekový prášek užívaný denně snížil objem arteriosklerotického plaku až o 18%.

Reklama

3. Česnek chrání srdce před kalcifikací

Studie zveřejněná v časopise International Journal Cardiology ukazuje, že vyzrálý česnekový extrakt pomáhá změnit poměr hnědého a bílého tuku kolem srdečního svalu. Hnědý tuk je více aktivní forma tukové tkáně a produkuje teplo a energii. Bílý tuk je pro skladování a je neaktivní. Bílý tuk obklopující srdeční sval silně koreluje s kalcifikací koronární tepny.

Studie se zúčastnilo 60 náhodně vybraných lidí, kteří dostávali denně buď  placebo nebo doplněk, který obsahoval 250 mg vyzrálého česnekového extraktu, 100 mikrogramů vitaminu B12, 300 mikrogramů listové kyseliny, 12,5 mg vitaminu B6 a 100 mg L- argininu.

Po jednom roce bylo riziko progrese vápenatění koronární artérie ve skupině užívající doplněk významně nižší ve srovnání se skupinou s placebem. Vědci také zjistili zvýšení hnědého tuku kolem srdečního svalu. A čím víc hnědého tuku měl člověk kolem svého srdce, tím menší měl riziko kalcifikace.

4. Česnek snižuje krevní tlak lépe než léky

Přelomová studie uvěřejněná v  Pakistan Journal of Pharmaceutical Sciences  srovnávala česnekové tablety na snížení krevního tlaku s lékem atenololem a placebem. Bylo zjištěno, že česnek v denních dávkách v rozmezí od 300 do 1500 mg významně snižuje systolický a diastolický krevní tlak u pacientů s hypertenzí ve srovnání s atenololem a placebem.
Jak česnek snižuje krevní tlak? Sloučeniny síry z česneku vstupují do červených krvinek a jsou převedeny na sirovodík, který dilatuje krevní cévy. To pomáhá zvýšit průtok krve a snížit krevní tlak.

5. Česnek bojuje proti infekci.

Česnek má silné antibakteriální účinky a může být život zachraňující odpovědí na narůstající problém multirezistentních bakterií. Studie dokazují, že česnek může zabít nejméně 13 typů infekcí - bakteriální i virové.

Jedna studie srovnávala česnek vůči antibiotiku metronidazolu při léčbě vaginálních infekcí. Každý den ženy v této studii dostávaly buď dvě 500 mg česnekové tablety nebo dvě 250 mg dávky metronidazolu. Po sedmi dnech česnek snižil aktivní infekci o 70% ve srovnání s 48% u léčiva. A navíc česnek nemá žádné vedlejší účinky. Metronidazol je pravděpodobný karcinogen s celou řadou vedlejších účinků, včetně nevolnosti, průjmu, zvracení, bolesti hlavy, závratí a bolestí břicha.

6. Česnek zabraňuje nachlazení

Cochrane Collaboration v Austrálii zdokumentovala studii, v níž česnek snižuje výskyt nachlazení více než o 50 procent. Výzkumníci použili u 146 lidí buď placebo nebo doplněk česneku -standardizovaný na 180 miligramů allicinu. Allicin je sloučenina, která dává česneku jeho štiplavý zápach.

Po 12 týdnech placebo skupina měla 65 celkem nachlazení, zatímco česneková skupina měla jen 24. Kromě toho placebo skupina měla celkem 366 nemocných dní ve srovnání s česnekovou skupinou, která měla jen 111. Jinými slovy, placebo skupina měla více než trojnásobek počtu dnů v nemoci než skupina užívající česnek.

Česnek může také snížit závažnost nachlazení.

7. Česnek je stejně účinný jako chelační léky při detoxikaci olova

Česnek přirozeně snižuje koncentraci olova v krvi a tkáních. A je stejně účinný jako chelatační léčiva jako např. D-penicilamin. Ve studii zveřejněné v časopise Basic & Clinical Pharmacology & Toxicology výzkumníci došli k závěru, že: “Zdá se, že česnek je bezpečnější a stejně účinný jako d-penicilamin. Z tohoto důvodu česnek lze doporučit pro léčení mírné až střední otravy olovem.“

Jezení česneku a vaření z čerstvého celého česneku je skvělý způsob, jak získat pravidelné výhody. Usilujte o jeden stroužek denně.

Přidejte čerstvě drcený nebo nasekaný česnek do polévek, dušeného masa, omáčky, dresinku a zeleniny. Ale nechte česnek uležet po dobu několika minut po rozemletí nebo nasekání. To umožní allicinu se plně rozvinout. Zahřívání česneku nebo přidání kyseliny  (citronová šťáva nebo ocet) ihned zabije mnoho prospěšných látek.

Zdroj: Greenmedinfo.com