Reklama

Čaj posiluje imunitu a chrání proti rakovině

Vědce nepřestávají zajímat blahodárné účinky čaje. V minulosti se potvrdilo, že čaj může člověka chránit před několika formami rakoviny, kardiovaskulárním onemocněním, Alzheimerovou a Parkinsovou chorobou i artritidou. Z Bostonu nyní přichází další dobrá zpráva: pravidelnou konzumací čaje můžeme posílit svůj imunitní systém. V nejnovějším čísle to uvádí časopis Time.

Zatímco se vám v konvici louhuje čaj, přečtěte si o výzkumu provedeného v nemocnici Brigham and Women v Bostonu, píše americký časopis. Vyplynulo z něj, že obyčejný čaj může povzbudit imunitní systém natolik, že se snáz ubrání baktériím a dalším patogenním činitelům.

"Je to první zpráva dokazující, že má čaj vliv i na imunitní systém," říká spoluautor studie Jack Budowski.

Bylo vybráno 11 zdravých osob, které předtím čaj nepily. Jejich zdravotní stav byl srovnáván se stavem deseti zdravých lidí, kteří začali pít kávu. Výsledek byl překvapující. U lidí, kteří čtrnáct dní pili zhruba dva šálky čaje, bylo pozorováno až ztrojnásobené vylučování interferonu, tedy látky produkované buňkami na ochranu proti virové infekci. U pijáků kávy žádné změny vylučování interferonu pozorovány nebyly.

Autoři výzkumu došli k závěru, že tělo při trávení čaj přeměňuje na molekuly, které imitují povrchové proteiny baktérií a startují tak imunitní systém. Je pak připraven začít pracovat okamžitě, jakmile do těla vniknou opravdové bakterie.

Reklama

Time poznamenává, že než se čtenář vydá do obchodů a k regálům s čajem, měl by vědět, že studie v Bostonu byla provedena na příliš malém vzorku, aby mohla být považována za cokoli víc než slibnou teorii. Stačí si uvědomit, že onemocnění SARS prorazilo právě v Číně, kde čaji holdují miliony lidí.

Je třeba upozornit, že se zde bavíme o čaji z jediné čajové rostliny, a to Camellia sinensis a nikoli o bylinných čajích. Názvy černý, zelený a polofermentovaný označují odlišné druhy zpracování. Je-li teorie o vlivu na imunitní systém pravdivá, pak jsou blahodárné všechny tři formy, protože jejich metabolismus je shodný.

Rozdíly mezi nimi ale existují v množství antioxidantů, které chrání tělo před chorobami. Zelený čaj obsahuje víc chemicky jednodušších antioxidantů zvaných katechiny než černá forma čaje. Polofermentovaný čaj stojí někde mezi. Právě katechinu je připisována schopnost snížit riziko rakoviny a zabránit zvyšování hladiny cukru v krvi.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

E.Peckova (Po, 20. 7. 2009 - 21:07)
Já věřím v účinky zeleného čaje.Úžasný a léčivý je čaj od spol.TIANS,kde k zelenému čaji jsou přidány další složky rostlinného původu.Tento čaj mi snížil hladinu cholesterolu! Je voňavý a zelený!!
Milada (Po, 18. 4. 2011 - 17:04)
A já zase věřím na účinky produktů značky Clipper Teas - namixujte si je podle chuti na http://www.fair-bio-caje.cz/mixujte-/
Monika (Po, 18. 4. 2011 - 20:04)
Na rakovinu nejlépe působí japonské zelené čaje.
David (Po, 18. 4. 2011 - 21:04)
Já si den nedovedu představit bez dobrého čaje. Denně vypiju nejméně litr kvalitního čaje, piju převážně černý, dále maté nebo zelený.
Reklama