Reklama

Zelenina a koření pomáhá léčit

Jako léčivé mohou sloužit i některé rostliny, které používáme běžně v kuchyni při přípravě pokrmů.

Močopudný účinek mají např. petržel, pastyňák a celer (jak kořeny, tak nať). Odvar natě pastyňáku se užíval v lidovém léčitelství na zmírnění bolestí při ledvinových kamenech. Hrst suché natě se po 10 minut povaří v 1 litru vody a pije se 3x denně sklenka. Platí zásad, že všeho s mírou. Nadměrné používání petržele, pastyňáku a libečku může díky dráždivému účinku silic vyvolat poškození ledvin.

Syrová nastrouhaná mrkev je bohatým zdrojem vitamínů. Používala se i proti cizopasným červům. Odvar z mrkve pomáhá při žaludečních a střevních potížích, zvláště u kojenců, ale i dospělých po úporných střevních katarech. Později lze vystřídat šťávou ze syrové mrkve. Odvar z mrkve s rýží bývá vhodný jako první dieta při zesláblém zažívacím ústrojí po různých katarech, infekčních chorobách nebo po půstu.

Nať kopru je zdrojem vitamínů, účinkuje proti bakteriím a v lidovém léčitelství se používala i při děložních bolestech.

Zelená paprika obsahuje vitamín C a povzbuzuje chuť k jídlu.

Reklama

Paprika jako koření podporuje v mírných dávkách trávení a obsahuje látky s fytoncidním účinkem.

Šťáva z plodů okurek je výborným kosmetickým prostředkem k omývání pleti, stejně jako slupky z čerstvých okurek se přikládají řeznou plochou jako obklady na hrubou pleť.

Semena tykví mají účinek proti cizopasným červům.

Vynikající fytoncidní (protiplísňové) účinky mají křen, cibule, česnek.

Česnek má dobré účinky i při infekčních střevních katarech, působí proti nadýmání a zácpě. Snižuje krevní tlak a má příznivé účinky proti kornatění tepen, a tím odstraňuje i vedlejší potíže vyvolané zvýšeným krevním tlakem a nespavost. Je preventivním prostředkem proti chřipce. Česnek setý a medvědí působí proti roupům. V lidovém léčitelství se používá také čerstvé nať česneku setého i medvědího, jež se jemně nastříhá za syrova do uvařené polévky.

Kmín působí proti nadýmání, křečím, bolestem zubů, hlavy i zažívacím poruchám, často v lidovém extraktu jako "kmínka".

Anýz se přidává do čajů pro odkašlávání a zlepšení chuti.

Fenykl má protinadýmavý a mírně projímavý účinek. Pomáhá při katarech průdušek a příznivě ovlivňuje tvorbu mléka.

Zdor: Antonín Příhoda - Léčivé rostliny

Reklama

Komentáře

Míša (Čt, 11. 3. 2021 - 20:03)
Já používám výhradně kvalitní zeleninu a ovoce, zdravá jídla a snažím se udržovat fit i v těchto těžkých dnech. Když už je to více komplikované, tak používám přírodní antibiotika, takový phytoxan mi v poslední době dost pomohl a taky hořčík!
Reklama