Reklama

Dnavý záchvat

Kyselina močová je v krvi a v tkáních těla rozpustná pouze omezeně. Stoupne-li koncentrace kyseliny močové v séru nad 6,4 mg na 100 ml, srazí se soli kyseliny močové na krystalky, což se označuje jako urát. Při hyperurikémii se mohou srážet krystalky kyseliny močové v kloubech, měkkých tkáních a ledvinách.

Vysrážení kyseliny močové závisí na okolních podmínkách, například na venkovní teplotě. Vliv teploty má význam jak pro celé končetiny, tak pro prsty na nohou a na rukou. V chladnu se zpomaluje proudění krve, takže chlad podporuje krystalizaci.

U více než 50 procent případů krystalizuje kyselina močová poprvé na kloubu palce na noze. Dochází k bolestivému akutnímu dnavému záchvatu. Lékaři označují tento záchvat v oblasti kloubu palce na noze jako podagra (řec. "pous agra"). Dříve se bolestivý dnavý záchvat v oblasti kloubu palce a noze lidově označoval jako "suché lámání".

U žen se projevuje dnavý záchvat spíše jako bolení kloubů na prstech.

U hodnot kyseliny močové od 9 - 10 mg na 100 ml séra je ve většině případů nutno počítat s akutním dnavým záchvatem.

Reklama

První dnavé záchvaty se vyskytují zpravidla v intervalech půl roku až rok. Je také možné, že většina roku mezi záchvaty uběhne v klidu. Postižený zapomene během této dlouhé doby na své onemocnění a možná ukončí nutnou terapii. Dříve nebo později dojde opět k bolestivému dnavému záchvatu, ačkoliv by tomu příjem naordinovaných léků a dodržování stravovacích doporučení mohly zabránit.

Co se děje při dnavém záchvatu?

Při akutním dnavém záchvatu vykrystalizuje kyselina močová (uráty) v postižených tkáních (například v kloubu u palce na noze) a usazuje se. Bílé krvinky se pokoušejí navázat krystalky a odstranit je. Uráty jsou ostré jako břitva, škodí všem okolním buňkám a vedou k zánětu. Tento postup se při hyperurikémii neustále opakuje, zánět pokračuje, objevuje se bolest a dochází ke dnavému záchvatu.

Akutní dnavý záchvat vzniká typicky během noci přibýváním objemu a zarudnutím postižených kloubů. Přichází s výraznou bolestí. Kloub může bolet tak, že se dokonce tíha přikrývky stane nesnesitelná. Kloub se při výrazném dnavém záchvatu zbarví do tmavě červena až do modra, kůže je napnutá a lesklá. Neléčený dnavý záchvat může odeznít za několik dní, maximálně za dva týdny. Při správné medika-mentózní terapii a zklidnění zasažených kloubů lze počítat s úlevou za několik dní. Při neléčení nemoc pokračuje a bolestivé záchvaty se objevují čím dál častěji. Takže terapie se opravdu vyplatí!

K akutním záchvatům dny dochází často po vydatném jídle se spoustou masa nebo po nadměrné konzumaci alkoholu. Stejně tak může být záchvat vyvolán půstem, drastickou dietou nebo také vynecháním doporučených léků.

Pomoc v průběhu a po dnavém záchvatu

Dbejte na dostatečný příjem tekutin - nejméně 2,5 litru ve formě minerální vody, zředěné ovocné nebo zeleninové šťávy, bylinkových nebo ovocných čajů, sladové kávy nebo dietních nápojů. Opatrnosti je třeba dbát u masových vývarů, které obsahují extrémní množství purinů. Vhodné jsou zeleninové vývary, které by však neměly obsahovat sojové či kvasnicové extrakty.

Správné jídlo a pití během akutního dnavého záchvatu

V průběhu akutního dnavého záchvatu jsou kromě podávání léčiv nutná také dietní opatření - strava chudá na puriny, která obsahuje maximálně 300 mg kyseliny močové, a příjem tekutin nejméně 2,5 litru za den.

Jak předejít opakovanému dnavému záchvatu

Podstata tkví v trvalé terapii. Úspěch závisí na užívání předepsaných léků na dnu a na dodržování způsobu stravování. Při porušení léčby může hladina kyseliny močové opět prudce stoupnout na extrémní hodnoty. Následkem může být obnovená krystalizace kyseliny močové stejně tak jako dnavý záchvat nebo ledvinová kolika.

Četnost dnavých záchvatů a následky dny se odvíjejí od toho, jak uvědoměle se chováte po prvním záchvatu.

Proč může půst vyvolat dnavý záchvat

Při příjmu kalorií menším než 1200 kilokalorií denně tělo výrazně odbourává buňky (tuk a svalstvo). Během tohoto procesu odbourávání se vytvářejí puriny tělu vlastní, které jsou dále přetvářeny na kyselinu močovou. K tomu navíc odbourávání tuku způsobí situaci, která souvisí s tvorbou ketolátek v těle. Ketolátky jsou produkty vzniklé při odbourávání tuků v těle a zadržují vylučování kyseliny močové. Neměli byste tedy držet půst, hladovku ani žádnou redukční dietu s extrémně nízkým příjmem kalorií. Ani diety, které zahrnují konzumaci alkoholu nebo propagují zvýšenou spotřebu masa, nejsou vhodné!

Zdroj: Zdravá a chutná strava při onemocnění dnou - nakladatelství Computer Press

Reklama

Komentáře

Leos.is.kostla… (Čt, 27. 12. 2007 - 11:12)
Musim zareagovat,nebot ja osobne jsem diky podceneni priznaku "dnaveho zachvatu"stravil cele svatky na luzku...22.12.rano mi temer bez varovani otekla leva noha v zaprsti,dotknout se ci doslapnout neexistovalo..Az dnes 27.12.jsem se donutil doplazit k lekari a zacinam brat colcinum+diclofenac...Urcite se podelim o vysledek!Leos 47r,Jihlava.Vsem preji bezbolestny Novy rok 2008!!
Leos.is.kostla… (Čt, 27. 12. 2007 - 12:12)
Musim zareagovat,nebot ja osobne jsem diky podceneni priznaku "dnaveho zachvatu"stravil cele svatky na luzku...22.12.rano mi temer bez varovani otekla leva noha v zaprsti,dotknout se ci doslapnout neexistovalo..Az dnes 27.12.jsem se donutil doplazit k lekari a zacinam brat colcinum+diclofenac...Urcite se podelim o vysledek!Leos 47r,Jihlava.Vsem preji bezbolestny Novy rok 2008!!
Reklama