Reklama

Nespavost může být příčinou duševní choroby

Léčba insomnie, neboli poruchy spánku, při níž jedinec nemůže usnout nebo se v noci často probouzí, podle článku publikovaném v časopisu The Lancet Psychiatry může pomoci zmírnit příznaky psychózy, jakými jsou například halucinace či paranoia.

“Poruchy spánku jsou u lidí s psychickými poruchami časté. Insomnie byla však příliš dlouho považována jen za symptom, nikoliv za zdroj psychických problémů,“ uvedl profesor klinické psychologie Daniel Freeman, který studii vedl. “Tato studie staré chápání problematiky vyvrací a poukazuje na to, že insomnie může být jednou z příčin duševních poruch,“ dodal.

Léčba chronické nespavosti s pomocí online kurzů, které učí lidi rozpoznávat a měnit nezdravé návyky v myšlení, což se pak pozitivně odrazí v jejich chování, by mohla pomoci proti depresi a úzkostlivé poruše u mladých lidí. S odkazem na studii vědců z Oxfordské univerzity to dnes uvedla agentura Reuters. Metoda, kterou vědci použili, se nazývá kognitivně-behaviorální terapie (KBT) a je nyní jedním z nejrozšířenějších psychoterapeutických směrů. Kurzy, které používají tuto formu léčby, jsou v posledních letech stále oblíbenější.

Studie se zúčastnilo 3755 britských studentů, kteří byli náhodně rozděleni na dvě skupiny. První skupina měla šestkrát týdně dvacetiminutové sezení KBT, které jim bylo zprostředkováno skrze online program Sleepio. Ostatní studenti měli přístup k běžné léčbě, ale nikoliv KBT.

Freemanův tým sledoval duševní zdraví studentů prostřednictvím online dotazníků v 1., 3., 10. a 22. týdnu léčby. Vědci následně dospěli k závěru, že se výrazně zmírnily příznaky nespavosti u studentů, kteří podstoupili online léčbu a o něco méně se u některých z téže skupiny zmírnily halucinace a paranoia. KBT rovněž přispěla ke zmírnění depresí, úzkostlivé poruchy a zlepšila celkové duševní zdraví a pracovní nasazení studentů.

Reklama

“Kvalitní spánek opravdu může ovlivnit duševní zdraví. Prvním důležitým krokem v léčbě psychologických a emočních problémů tak může být léčba nespavosti,“ uzavřel Freeman.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Daniela (Pá, 4. 10. 2019 - 10:10)
stress, psych. napětí a tohle všechno má vliv na náš spánek. Jenže samo se to nespraví. Na tohle už je potřeba nějaký potravinový doplněk.
Návštěvník (Po, 29. 6. 2020 - 21:06)
Taky jsem nějaký čas trpěla strašnou nespavostí, pak jsem však zkusila nějaké tipy z https://ideaclub.cz/media/jak-rychle-usnout a od té doby se mi spí docela dobře, takže nemyslím, že by za to mohla nějaká duševní choroba. Spíše to bylo dlouhodobým stresem, ale toho se dá zbavit :)
Reklama