Reklama

Péče o vlastní střeva se vyplatí

Žijeme v rychlém světě, kde je mimo jiné třeba rychle sníst rychle ohřátý polotovar, abychom se zase rychle mohli věnovat podstatnějším věcem. Jenomže náš zažívací trakt toto tempo nezvládá. Rychle zhltnuté jídlo plné konzervantů, barviv a ochucovadel končí napůl strávené v tlustém střevě, kde pak hezky pomalu hnije. Tento nezdravý proces nejprve oslabí samotné střevo, postupem času se však může odrazit na celkovém zdravotním stavu.

Pokud jsou střeva v pořádku, probíhá v nich množství procesů, které odbourávají jedovaté plyny, vznikající v průběhu trávení. A zároveň funguje náš imunitní systém, který má z 80% původ ve specifických lymfatických uzlinách nacházejících se právě ve střevech.

Pokud máme střeva oslabená, oslabuje se imunitní systém a tělo se postupně zanáší toxickými zplodinami látkové výměny. Myslíte, že vás se to netýká? Podle dosavadních lékařských zjištění trpí u nás více než třicet procent obyvatel poruchou látkové výměny, způsobenou převahou těch druhů střevních bakterií, které podporují vznik nemocí. Následkem této poruchy nedokáže střevní sliznice dostatečně vstřebávat vitaminy, minerály, ani kyslík. Zároveň se zpomalují procesy, během nichž jsou odbourávány jedovaté a odpadní látky. Organismus postupně intoxikuje sám sebe.

A následky? - ztráta obranyschopnosti, únava, různá kožní onemocnění včetně akné a lupenky, alergie, migrény, revma, vysoký krevní tlak, chudokrevnost?

Podle čeho se pozná, jestli jsou ve střevě toxické látky? K charakteristickým příznakům patří trvale zvýšená únava, chronická rýma, bolesti hlavy, bolesti v kříži, zácpa, páchnoucí dech, tělesný zápach, zvětšené břicho, bolesti sedacího nervu.

Reklama

Co se s tím dá dělat? Je třeba ozdravit jídelníček, zařadit do programu pravidelný pohyb a hlavně vyčistit zdroj znečištění - tlusté střevo. Dokud na jeho stěnách budou ulpívat zatvrdlé usazeniny, ozdravný proces nebude možné nastartovat. Projímadlo by tu bylo spíš ke škodě, lepší volba je klystýr, ten však dosáhne jen do poslední části tlustého střeva. Opravdu významnou pomoc v tomto směru nabízí:

Colonhydroterapie, která střeva opravdu důkladně propláchne. Proto se přístroji, který je při této metodě používán, říká ?pračka na střeva?.

Přístroj, nazývaný hydrocolon, je velmi významný pokrokem v oblasti ?střevní očisty?. Byl vyvinut pro kosmické lety a časem se z vesmírného programu NASA dostal i do nemocnic a do rukou odborných terapeutů.

Jak procedura na hydrocolonu probíhá? Speciálně zkonstruovaný jednorázový systém s hadičkou z umělé hmoty se v poloze na boku zavede konečníkem cca 10 cm hluboko. Samotný výplach pak pohodlně probíhá vleže na zádech. Do střeva je trubicí vháněna střídavě studená a teplá voda (nestejná teplota ?probouzí? přirozenou peristaltiku) a terapeut přitom pohmatem hledá problematické oblasti, do nichž pak jemnou masáží břicha vodu vede. Voda s nečistotami je pak odváděna, aniž by bylo cítit jakýkoliv zápach, celý systém je totiž uzavřený. Postupně tak střevy projde 25 až 50 litrů vody, je tedy jasné, že takové proprání bude o dost účinnější, než po klystýru, při němž se používá přibližně 2 litrů tekutiny.

Doporučuje se absolvovat terapii skládající se z počátečních třech až šesti výplachů během jednoho až dvou týdnů, během níž je vhodné dodržovat lehkou dietu. Pro prevenci je pak vhodné zákrok opakovat znovu po půl roce.

Výsledky terapie

Hydroterapie jemně rozpustí a vymyje obsah střeva včetně toxických odpadů, kalové masy i možných patogenních mikroorganismů a parazitů. Zároveň aktivuje imunitní systém. Čištění tlustého střeva významně pomáhá při alergiích, a to nejen kožních, je dobrý pomocníkem i při boji s astma. Pulsace teplé vody ve střevě pozitivně ovlivňuje mikrocirkulaci krve v prostatě, děloze, ledvinách a ostatních vnitřních orgánech.

Jaké jsou kontraindikace hydrocolonterapie? Tato terapie se nedoporučuje při vředové kolitidě, Crohnově chorobě nebo divertikulitidě, těžkém srdečním onemocnění, v těhotenství nebo krátce po chirurgickém zákroku v dutině břišní.

MUDr. Romana Zámečníková

Reklama

Komentáře

Pája (Pá, 11. 6. 2004 - 11:06)
si dělá téměř výplachy sám.Chodím až nechutně dobře na stolici,a to několikrát denně.Mnohdy závidím kolegyním,že mívají zácpy.Jsem mnoho let po operaci žlučníku,a slinivka zřejmě nazvládá.Jen v jednu dobu jsem byla v pohodě.Musela jsem jíst bezlepkovou stravu a hodně jsem konzumovala zeleninu.Jenomže jsem trpěla 2 měsíce takovým hladem,že jsem byla ráda,že můžu skončit.
Jen bych ráda věděla,jak se mám vyhnout potravinám s konzervanty.Jsou kam se člověk podívá.Polotovary moc nekupujeme,pouze jedeme-li do zahraničí.A abych si doma chovala dobytek,vyráběla jogurty,pěstovala brambory,zeleninu a ovoce,pekla chleba a pečivo atd., to budu mít rdši problémy se střevy!!!!
dr. Holá (Po, 14. 6. 2004 - 14:06)
S názvem článku je možné na 100% souhlasit. Pečovat o střeva můžeme způsobem mnohým a colonhydroterapie je jedním z nich a dobrých. Nicméně, pokud se nám zdá metoda drahá anebo k ní máme negativní vztah, můžeme si střeva čistit i jinak - pátráním se dopátráme. Jenom stručně - hodně dokážeme přidáním adekvátního množství vlákniny, životním stylem a novou skladbou jídelníčku. A skutečně je tato nová skladba možná a nemusí to být změna dramatická. Vláknina má ale pro náš život zásadní význam a málokdo ví, že bychom ji denně měli přijmout cca 30 g.
A tento proces změn nastartovat proplachem střev - komu vyhovuje, proč ne.
spokojeny (Út, 8. 6. 2004 - 22:06)
Nebylo by levnejsi a lepsi,vysvetlit lidem,jak maji zdraveji zit a jist.Nejake vyplacovani je uz ta posledni moznost,podle meho nazoru.
Clarice (St, 9. 6. 2004 - 17:06)
...ale 1830.-Kč za 3 výplachy? :-(
Pája (St, 16. 6. 2004 - 14:06)
No,znám i lidi,kterým více vlákniny spíš způsobilo větší zácpu.
Zenee (Ne, 20. 6. 2004 - 09:06)
Autorka clanku zrejmne ma vlastni business s vyplachem strev. Proto se nedivim, ze doporucuje po dobu kratsi jak 14 dni celkem 6x "strevni sprchu". Dva litry vody je asi velka zatez na streva a muze byt take nebezpecna. V podstate se hovori asi o polovine. Skoda ze pani doktorka se vice nezminila o strevni flore, ktera castymi vyplachy dostava velmi zabrat. Dr. Norman W. Walker byl kapacitou v teto oblasti. Mimo vyplachy /doporucoval 3-6 rocne/ pro zacatek, je-li treba, dale 2x rocne se zapsal do dejin zdravotnictvi take pitim cerstvych zeleninovych stav. Sam byl prikladem v teto cinosti. Zemrel v zacatcich devadesatych let ve veku 116 let. /nejde o preklep/ Zajemci o jeho preklady knizek si je mohou vypujcit v knihovne, nebo stahnout primo z pocitace.

milos
Hanka (St, 9. 6. 2004 - 20:06)
Čtu tento servr již několik let a článků o výživě je zde dost - např. Strava pro zdravé střevo, avšak problém je v tom v této upěchané době všech těch doporučení dostát. Ono když se člověk musí stravovat při služebníbních cestách v restauracíh na malých městech, kde jediné bezmasé jídlo je smažák či smažené žampiony, tak to moc dobře nejde. Potom věřím, že je takovýto průplach občas nutností nebo alespo? domácí klystýr.
štěpánka (Po, 22. 11. 2004 - 15:11)
trvá to už 4roky.Střeva mám prý vpořádku(dle vyšetření)nepomáhají žvýkačky ani ustní spreje.Budu vděčná za jakoukoliv radu.dík
Sára Krátká (So, 15. 10. 2005 - 17:10)
Mám pro vás radu, která mi pomohla se stejným problémem. Střeva si čistím pravidelně jitrocelovou vlákninou, takže je mám v pořádku a zápach z úst se u mně z ničeho nic vyskytl. Bylo to nepříjemné (těch mentolových bonbonů, co jsem vycucala) a dohnalo mě to až k lékaři. Ten zjistil, že problémem není střevo, ale žaludek. 2 měsíce jsem užívala preparát pangamin bifi plus, který mi doktor doporučil. Obsahuje celou skupinu vitamínů B a kupu dalších přírodních minerálů, a proto léčí různé záněty. Vyléčila i ten můj zánět žaludku a s tím související zápach z úst. Navíc si obnovíte i mikroflóru, protože to obsahuje i jogurtové bakterie. Cena je srandovní (asi 45 korun za měsíční balení - užívala jsem to normálně dle návodu). Určitě to stojí za zkoušku. Věřím, že to pomůže i vám.
Martin (Po, 10. 9. 2007 - 12:09)
Colonyhroterpie je pro zdraví velmi prospěšná věc, neboť již lékaři ve starověku aplikovali nemocným opakované, léčebné klystýry. Colonhydroterapii jsem se podrobil v Brně, kdy mě po prohlídce paní doktorka tuto léčbu doporučila. Měl jsem z toho trochu obavy, ale byly zbytečné. Sesřička mi zasunula hluboko do konečníku trubičku a během léčby mi paní doktorka opatrně prohmatávala celé břicho. Paní doktorka mě se sestřičkou pořád uklidňovaly, tak postupně zmizely mé obavy(vúbec jim nevadila moješ erekce), sledovaly jen funkci přístroje a můj zdravotní stav.Přestože je tato léčba finančně nákladnější, doporučuji ji.
Pavla (Čt, 18. 6. 2009 - 09:06)
Jen pozor na hydrokolonterapii u lidí štíhlých až hubených a u lidí s psychickou nestabilitou a psychickými problémy. Též u těch, kteří prodělávají psych. krizi. Střevo drží naši stabilitu. Raději počkat na období, kdy jsme dobře uzemněni a cítíme se silní.
Jó Gín (Po, 22. 6. 2009 - 22:06)
Kdo zvládá jógovou šankprakšalánu, ten si nemusí nechat cpát trubičky do (_!_). Stojí to jen nějakou tu hodinu času a vyčistí to nejen tlusté střevo, ale celý trávící trakt. Když se to provede poctivě, tak z jednoho teče skoro čistá voda. Někdy z člověka vyjedou ven několik měsíců staré zbytky potravy. To všechno se v těch střevech drží a produkuje toxiny. Není zrovna povzbuzující, když více jak půl roku po posledním požití masa z člověka vyjede kus nestráveného hovězího.
ivik2 (Pá, 14. 1. 2011 - 16:01)
Jen pozor na...a co mam dělat když jsem jednak štíhlá a hubená a jednak beru léky na psychiku a chtěla bych ten zákrok podstoupit?co by se mohlo stát?proc muime na tyto faktory dávat pozor?
x_x (Pá, 14. 1. 2011 - 23:01)
Kdo zvládá jógovou...Po půlroku nestrávené hovězí? Dovolte mi, abych se zasmál. A kde by se tak ta potrava mohla asi schovat? V hlavě?
Půl roku staré… (So, 15. 1. 2011 - 00:01)
Po půlroku nestrávené...To by byla otrava botulotoxinem jak hrom...
maruška (Út, 4. 11. 2014 - 02:11)
určitě se o střevy vyplatí pečovat. já tak 2x do roka dělám očistu střev..je to tedy náročný celodenní proces, ale mám z toho pak vždy dobrý pocit...během roku se mi ale kolikrát stane, že se někde přejím apod. to pak v případně akutních obtíží dávám pangrol, který mi s okamžitou úlevou a urychlením trávení pomůže
maruška (Út, 4. 11. 2014 - 02:11)
určitě se o střevy vyplatí pečovat. já tak 2x do roka dělám očistu střev..je to tedy náročný celodenní proces, ale mám z toho pak vždy dobrý pocit...během roku se mi ale kolikrát stane, že se někde přejím apod. to pak v případně akutních obtíží dávám pangrol, který mi s okamžitou úlevou a urychlením trávení pomůže
Reklama