Reklama

Psychické problémy způsobují často bolesti zad

Psychika a tělo jsou často propojeny více, než si mnozí uvědomují. To platí i pro běžný problém mnoha lidí - bolesti pohybového aparátu. Tyto potíže často souvisí s dlouhodobým stresem, náročnými situacemi nebo úzkostí. Postižené oblasti pak obvykle zahrnují krční, hrudní a bederní páteř.

Nervový systém hraje klíčovou roli v podvědomých procesech těla, což má vliv na vznik bolesti zad v některých případech, kdy může stres způsobit napětí v těle. Špatný psychický stav nebo stres mohou také  narušit funkci nervového systému a zhoršit bolest. Dlouhodobé psychické zatížení a nevyřešené problémy mohou vést k opakujícím se fyzickým bolestem. Řešení tkví v úpravě životního stylu a aktivním přístupu ke svému tělu a sobě samému.

Přirozený pohyb pro odbourání svalového napětí

„Pokud se domníváte, že vaše bolesti pohybového aparátu souvisí s psychikou, doporučuji zvolit přiměřenou pohybovou aktivitu, například procházky v přírodě, kolo, začít navštěvovat kurzy tance či jiné podobné aktivity. Pravidelný pohyb pomůže uvolnit a aktivovat svaly, které pak nebudou tolik náchylné k bolestem. Budete tak odbourávat svalové napětí, které se v těle nahromadilo kvůli stresu nebo jiné psychické zátěži. Zároveň také pohybem povzbudíte organismus k tvorbě endorfinů, které jsou hormonem dobré nálady,“ říká prim. MUDr. Jarmila Zipserová z Neurorehabilitační kliniky Axon.

Správné dýchání pomůže tělu i mysli

Reklama

Jedním z klíčů pro celkové uvolnění je i správné dýchání. To má vliv na tělo i mysl a může pomoci uklidnit nervový systém a snížit napětí. „Máte-li pocit, že jste ve stresu nebo pod velkým tlakem, je dobré se zklidnit a několikrát se zhluboka nadechnout. Důležité je přitom dýchat do celého hrudníku a hluboko do břicha. Zkuste si představit nafukující balón a takto dýchejte. Učte se postupně uvědomovat dolní, střední a horní část hrudníku zepředu, zezadu i ze strany. Při výdechu můžete nechat celý hrudník klesnout dolů, jako když se celý balón jakoby vyfukuje a klesá dolů. Řešením je také svěřit se odborníkovi, a to buď tomu rehabilitačnímu, nebo tomu přes duši,“ dodává MUDr. Jarmila Zipserová.

 

Reklama

Komentáře

Reklama