Reklama

Smrt z přepracování a syndrom vyhoření

Zatímco v Japonsku umírá ročně na přepracování - tzv. jev karoši několik stovek lidí, v Česku tento problém podle odborníků zatím nehrozí. Spíše než smrt z přepracování začíná pracovníky v Česku trápit takzvané vyhoření neboli burn out.

Jev karoši byl v Japonsku definován v roce 1982 a pojem se dostal postupně do mezinárodních slovníků. Představuje náhlou smrt na srdeční či mozkovou příhodu, vyvolanou v práci rostoucí fyzickou únavou a přetížením. Přepracování může být příčinou úmrtí podle japonského ministerstva zdraví a práce po dlouhých pracovních směnách a obrovském množství přesčasů. Pokud člověk odpracoval přes 100 přesčasových hodin v posledním měsíci nebo přes 80 hodin v posledním půl roce.

Podle odborníků se v posledních letech nároky zaměstnavatelů jednoznačně zvýšily. S nimi roste i pracovní zátěž. Podle Jaroslava Baumruka z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce hraje v případě obtíží roli mnoho faktorů podle toho, co člověk dělá. Mezi ně patří nejen prostředí, ale hlavně stres. "O negativním stresu se ví, že může způsobit srdeční selhání," říká Baumruk. Podle něj ale v Česku stále funguje jistá regulace. Zlé jazyky tvrdí, že "u nás se lidé nikdy nepředřeli". Pracovní podmínky hlídají také hygienici.

Spíše než smrt z přepracování začíná pracovníky v Česku trápit takzvané vyhoření neboli burn out. Z přílišné pracovní zátěže a nasazení ztrácejí po čase energii, zájem i motivaci k dalším výkonům. Trpí únavou a psychicky selhávají.

S úzkostmi a depresemi, které vyvolala zátěž v zaměstnání, se mnozí obracejí i na Centrum krizové intervence psychiatrické léčebny v Bohnicích. "Lidé si dovolí méně stonat a často přecházejí nemoci. To, co vidím, je spíše to, že nedokáží odpočívat," řekl ČTK vedoucí lékař centra Martin Hollý. Podle něj hlavně mezi dvacátníky a třicátníky přibývá takzvaných workholiků neboli lidí, závislých na práci. Když už relaxují, tak ve spěchu a fyzicky náročně. Odletí například jen na dva dny na Maledivy potápět se.

Reklama

Hollý podotkl, že příčinou obtíží pacientů nikdy není jen stres a množství úkolů v práci. Přidružují se k nim například i potíže v rodině. Pro Čechy a Češky je totiž stále důležitý i život osobní, nejen pracovní. "Přepracování je častá věc, nejčastější jsou ale partnerské problémy," shrnula potíže klientů sestra z pražského krizového centra RIAPS Marcela Uhlíková.

Podle statistiky v roce 2000 zemřelo v Japonsku na přepracování 85 lidí. O rok později jich bylo již 143 a v roce 2002 dokonce 317.

Kateřina Krausová - ČTK

Reklama

Komentáře

donny (Út, 11. 4. 2006 - 19:04)
Jsem ráda, že jsem jednou jedinkrát někde první. Ani na Mt Evrestu, ani na Polárním kruhu už se mi to asi nepodaří. Vlastně, byla jsem první v jednom konkurzu na referentskou pozici, ale vzápětí ten konkurz zrušili. A takhle je to už dva roky. A měla jsem z toho psychosomatický kolaps. Při výběrových řízeních do firem prý chtějí strukturoaný životopisy, žádné romány. Jenže já se liším právě tím, že moje cesta za vzděláním, až k vysokoškolskému, a k praxi, byl docela dobrý román k počtení. Z gymplu jsem málem vyletěla, protože jsem byla na vánoční mši, bylo to za totáče. Na gympl jsem se málem nedostala, protože jsem neměla kádrové body a totéž bylo na VŠ. Udělala jsem výborně zkoušky na práva, ale na příjem chyběly "další kádrové body". Co k tomu dodat? Studovala jsem přesto, ale dálkově a bylo to perné. Když jsem přišla po sedmé večer domů a přes nos si neodpočinula, naopak, musela jsem "zhltnout" 100stránkovou učebnici a ještě si zapamatovat rovnou při nočním čtení s opuchlýma očima všechny poučky, fráze, fakta historická a bylo jich stovky, to byla zátěž veliká. Ale dostala jsem kolaps (software se zavařil). Proč to píši? Dnes obíhám firmy a vysokou, která mě stála mnohio úsilí i kolaps, musím zapřít. Protože bych se nedostala na středoškolská "platově nenáročná" místa. Jinak to prý dnes nejde. Včera i dnes jsem byla u lékařek. Neví, co na to říci. Jak si dnes toho všeho úsilí vážíme. A podle čeho si myslíte, že při konkurzech vybírají? Prý, kdo má curiculum "nejstručnější", aby ty romány nemuseli firmy číst. Čas jsou přece peníze,ne? To je logika, byť tvrdá. Ale podle čeho vybírají, to nikdo neví. Každý se přece někde narodil, nějak se jmenuje, při požadavku SŠ má každý nějakou střední školu. A na škole prý dnes ani tak nezáleží. Tak podle čeho budou vybírat? Na koho to slovo padne? Jestli tohhle někdo čte a může poradit, budu ráda.Syndrom vyhoření tě může potrápit, když máš práce příliš nebo žádnou a mrzí tě to. Tak proč házejí všechny, kdo ji hledají, do stejného žita? Proč filozofovi vnucují dělat gigola a herci skladníka? Tak tedy, díky, že jsem aspoň tady mohla být první a čekám na ohlasy.
M (Út, 11. 4. 2006 - 19:04)
Milá donny,
já sedím na druhé staně stolu, u konkurzu vybírám. Mohu tě s naprostou jistotou uklidnit, že ne na základě krátkého či dlouhého životopisu, nicméně musím konstatovat, že životopis-román o něčem svědčí. Ale alespoň se občas s kolegy pobavíme.
Návštěvník (Út, 11. 4. 2006 - 19:04)
nelituj se, lidi jsou na tom hůř
Líza (Út, 11. 4. 2006 - 20:04)
Největší mistři světa jsou vždy ti, co vystudovali s odřenejma ušima. Asi na lepší místo nemáš, tady ti žádný školy nepomůžou...
xy (Út, 11. 4. 2006 - 20:04)
No tak proč nečnapíšeš stručnej životopis a hned budeš ředitelkou či já nevím čím.
v.v. (St, 12. 4. 2006 - 08:04)
Je mi jasné, že dnes je binec ve všem, ale zrovna včera bylo ve správách, že je u nás nedostatek vys. vzdělaných odborníků, zvou je k nám z "východu", nabízí různé výhody a moc prý se jich sem nehrne. Takže Kocourkov - asi ideální uspořádání. Donny, vydrž a pátrej u známých a jejich známých, jinak to asi moc v té naší společnosti nefunguje.
Liv (St, 12. 4. 2006 - 11:04)
Donny, jen jestli nebude zakopanej pes někde jinde. Firmy potřebují vzdělané odborníky. Tečka. Nikde není nic o tom, že by firmy potřebovaly lidi, kteří umí samostatně myslet. Jestli po přečtení tvého životopisu nabudou tento dojem, pak se nediv. S myšlením se nepočítá. Potřebují kanonenfutter. A nejlépe mladý s dlouholetou praxí:-) Takže máš na výběr, buď chceš být člověkem anebo zaměstnancem:-)
Liv (St, 12. 4. 2006 - 12:04)
Donny, jen jsem tohle téma opustila, našla jsem na netu něco, co by tě mohlo zajímat. Na atlas.cz je ve zprávách článek: "LN: Čechům se letos zvednou výdělky méně, než se odhadovalo dřív." Článek sám o sobě není tak zajímavý jako jeden ze čtenářských komentářů pod ním, napsal ho nějaký Venca. Sice tam nebudeš první, ale to snad ustojíš:-)
Lin (Čt, 4. 5. 2006 - 11:05)
Odpoved Liv z 12.4. 11:31

To je nejlepsi odpoved a prave pravdivej nazor, mam ted jednu vyjimecnou zkusenost, nikdy jsem takovyto zamestnanec nebyla a upletla jsem si takhle na sebe bic. Je to pravda, i kdyz jste schopni jakkoli podle sebe resit i nadmiru rychle problemy a pracovni ukoly, nikdo si toho nevsima a nebere to jako hodnotu do pr... ale chteji Vas jen sedrit z kuze at jim sedite do jejich systemu! naucite se neco, ale jestli muzete, tak to nechte byt! zdravi L.
helča (Ne, 2. 3. 2008 - 07:03)
Ani se nedivím, že nemůžeš najít místo. Nejdřív se nauč pravopis /" firmy četli"/a interpunkci. S takovým psaným projevem své fakultě dobré jméno neděláš.
Jean Pierre (Ne, 2. 3. 2008 - 08:03)
Je to víc než smutné,píší sem leckdy opravdu vzdělaní lidé a pravopis možná vyučují.Číst po nich příspěvky a najít v nich chyby je opravdu k zamyšlení.Jak asi vystudovali,co a kde chtějí dělat,když nedokáží napsat pár vět bez chyby.To vše je bohužel jen odrazem společnosti - či spíše žumpy,ve které žijeme.
mám pouze zákl… (Ne, 2. 3. 2008 - 22:03)
Za čárkou ve větě se dělá mezera. Mezi větami též.
Pisatelka příspěvku si stěžuje na nesmysl. Stručný životopis, má být stručný už z toho důvodu, že usnadní zaměstnavateli výběr. Nedovedu si představit, že by chudák četl romány bez hlavy a paty. Nechápu, proč studovaná hlava, nedokáže napsat stručně a v bodech, co a jak, na netu a ve wordu je nápověd dost.
Mám jen základní vzdělání a docela jsem měla vždy slušnou práci, takže když uvedu, co jsem vše za svůj život vykonávala. Moje poslední zaměstnání vyžadovalo maturitu, ale když jsem uvedla, že s PC umím pracovat a atd..., zkusili to se mnou, tak to bylo vždy, je možné, že mám v životě fakt kliku, školu nemám kvůli nedostatku IQ, ale kvůli jiným věcem . . .
Bobina (Ne, 2. 3. 2008 - 22:03)
Donny - kolik ti je let? To bude asi ten nejvetsi problem.
bb (Po, 3. 3. 2008 - 05:03)
Tuhle hrubku bych jí klidně odpustila,neboť se vžila do představy,že četli lidé/samozřejmě/,"firmy" číst nemohou : =)).
Jinak souhlasím s Liv.
A používání čárek mezi větami se nenazývá interpunkce /myslím/.
Také s tím mám problém /nejsem ,ale, vysokoškolsky vzdělaná/ a myslím,že s čárkami mají problém i někteří spisovatelé.Často zjišťuji,že v knížce chybí čárka tam,kde by ,asi, měla být :=))).
michal (Čt, 28. 8. 2008 - 22:08)
Ahoj, jsem na tom podobně jako ty. Mám jen základní vzdělání. Pracuji ale na pozici, kde je vyžadováno především vysokoškolské vzdělání. Na tuto pozici jsem se dostal jen díky vypracování se ve firmě. Většina mých kolegů ani netuší, že mají kolegu se základkou. Díky samostudiím a také díky tomu že mě to bavilo jsem se naučil velice dobře pracovat s počítačem. Dnes jsem vyhledávaným odborníkem především na programovací jazyky VBA, PHP and HTML. I přesto nejsem hrdý na to, že mám jen základní školu. Vždy jsem se za to styděl. Ano, byla to moje chyba. Byl jsem mladý a hloupý. Zajímalo mě jen, jak a kde vydělat... Dnes bych stejnou chybu neudělal. Vím, že není problém jít dálkově studovat nějakou školu, ale jsem tak pracovně vytížený, že bych to určitě časově nezvládl. Moc se ale bojím chvíle, kdy si budu muset hledat nové zaměstnání (žádný podnik není věčně) a budu mít s tím velké problémy. Bojím si vzít hypotéku, založit si rodinu ( která holka by dnes chtěla takového hloupého kluka, že?), atd...

Proto, mladí čtenáři této diskuze: Studujte. Pár let na škole přežijete. Pak se budete mít dobře a nebudete se bát budoucnosti.

Michal
Jana (Pá, 29. 8. 2008 - 07:08)
Vy, co máte jen ZŠ a vypracovali jste, máte můj obdiv :-) Já si myslím, že jde o to, co člověk umí, než jestli na to má papír. Kéž by to tady u nás v ČR bylo vždy. Držím vám palce, ať se vám pořád daří.
Dasa (Pá, 19. 9. 2008 - 13:09)
Ahoj,

absolvovala jsem v zahranici 15 mesicni praci v pravni firme (pravnicka nejsem),ale nevzali by mne, kdybych se neucila jazyky a tudiz nemluvila anglicky + muj plat byl ciste anglicky,protoze jsem predlozila nas VS diplom. Vsude se na to pohlizi,i v CR. Ti,co maji jen zakladku a jsou sikovni,klobouk dolu,ale pro zabavu,zkuste hledat praci a komunikovat s personalkama,chybejici sekundarni a tercialni vzdelani vas osidi na plate a dalsich prilezitostech. Gaudeamus Igitur.....Hezky den.
Dasa (Pá, 19. 9. 2008 - 13:09)
jasne,ze se to nazyva interpunkce
Dasa (Pá, 19. 9. 2008 - 13:09)
to jste do toho CV psala pozadi toho,jak jste koncila skolu a jak vam cestu ztizily kadrove bodiky? To zni jako byste nemela strukturovany zivotopis a nebo naopak z vas vazne z ni deprese. Jdete do boje a zvladnete to.
Elisek123 (Čt, 14. 3. 2013 - 18:03)
Dobrý den, pomozte mi prosím vyplnit krátký dotazník na SYNDROM VYHOŘENÍ, který je součástí mé diplomové práce - je to opravdu na pár minut. Moc mi tím pomůžete. Otestování možná pomůže i vám utříbit si myšlenky. Moc vám všem Děkuji

http://www.survio.com/survey/p/H0J9U4S3Y8M3M2S4X?b g=ffffff&fg=000000
Reklama