Reklama

Včelí produkty v boji proti rakovině

Přírodní produkty medonosných včel mohou zachránit lidské životy. Zvláště propolis, mateří kašička, kyselina kávová, med a včelí jed mohou být využívány různým způsobem jako součásti léků i prevence proti rakovinnému bujení. Za tímto tvrzením si stojí chorvatští odborníci, především tým Nadi Orsolićové ze Záhřebské univerzity.

Chorvatští experti prokázali, že včelí produkty významně snižují růst nádoru a nebo šíření metastází v pokusných myších, jimž byly preparáty podávány ústy nebo injekcí. Testovány byly přitom jak preventivní, tak léčebné účinky těchto produktů.

Pokusy se lišily tím, že při preventivních testech byly nejprve podávány včelami vytvářené látky a pak teprve vstříknuty rakovinné buňky, u léčebných testů nasadili vědci včelí produkty až po vstříknutí nádorových buněk.

"Efekt testovaných látek je dvojí. Jednak zpomalují růst nádoru a šíření metastází, a pak také zvyšují šanci na přežití zvířat," prohlásila doktorka Orsolićová.

Propolis a kyselina kávová výrazně snižovaly růst podkožních nádorů a zvyšovaly přežití myší. Med také zpomaloval šíření nádoru, pokud byl podáván preventivně před vstříknutím nádorových buněk do jater zvířat. Mateří kašička podávaná zároveň s nádorovými buňkami dokázala omezit šíření nádorů v těle. Včelí jed vpíchnutý přímo do nádoru dokázal zmenšit jeho velikost a zpomalil jeho růst, navíc myši se včelím jedem přežívaly podstatně déle než jejich vrstevnice.

Reklama

Způsob, jakým včelí produkty dokáží potírat rakovinné bujení, není znám. Patrně obsahují látky způsobující apoptózu nebo nekrózu (dva typy fyziologického zániku) rakovinných buněk, nebo mají přímý toxický účinek, případně působí příznivě na imunitní systém. Snižují také účinky a množství volných radikálů v těle myší. Volné radikály způsobují a podporují růst nádorů. Nejčastěji jsou to jedy a chemikálie z ovzduší, vody, potravin, kouření apod.

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

Ing. Pavel Sto… (Ne, 2. 1. 2005 - 17:01)
Informace o vlivu včelího medu na volné radikály je, domnívám se, spíše jen spekulace a možná také jen hypotéza. Kdyby to byl zjištěný fakt, bylo by to velmi zajímavé. Lze získat kontakt na autory článku?
Ctenar (Pá, 9. 2. 2007 - 12:02)
Zajimal by mne odkaz ne clanek popisujici uvedena fakta. Pokud to autori tvrdi, tak to jiste publikovali.
Martin (St, 18. 12. 2019 - 16:12)
Tady jsou nejake zdroje vedeckych praci - https://www.newswise.com/articles/honey-bee-products-to-prevent-and-treat-cancer , a pak jeste zde dalsi clanek, kde je Dr. Orsolic zminovana: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3872021/
Reklama