Reklama

Vědci chtějí střevní nemoci léčit pomocí vybraných červů a prvoků

Crohnova choroba a jiná zánětlivá onemocnění střev by se v budoucnu mohla léčit pomocí vybraných prvoků nebo červů. Tomuto unikátnímu výzkumu se věnují vědci z českobudějovického Parazitologického ústavu Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské Univerzity.

Výzkumy ukazují, že prvoci nebo červi vložení do střev pacientů mají schopnost tlumit či přímo odstranit zmiňované zdravotní problémy. V rámci projektu, který loni na jihu Čech začal, chtějí vědci vyvinout metodu, která by se mohla stát běžně používanou léčbou. ČTK to sdělil ředitel Parazitologického ústavu Julius Lukeš.

    Podle něho jde o organismy, které žijí vesměs v souladu s lidským tělem, a při tomto způsobu léčby tudíž nehrozí žádné škodlivé efekty. “Ještě před 30 až 50 lety měl prakticky každý Čech či Češka tyto organismy alespoň část svého života v těle. V rámci boje proti parazitům byli úspěšně odstraněni a jsou teď u nás nalézáni pouze vzácně,“ uvedl Lukeš.

    Někteří vědci a zejména lékaři podle něj stále považují všechny lidské prvoky a červy za škodlivé parazity, proti nimž je třeba bojovat. Lukeš se domnívá, že tento pohled je ve světle posledních výzkumů překonaný. “Na boj proti parazitům se snadněji získávají peníze než na studium organismů, které lidskému tělu neškodí. Kdyby to nenazývali parazitem, tak by to nebyl škůdce, a proč investovat do něčeho, co tělu neškodí?“ řekl Lukeš.

    Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění střev s velkým nárůstem případů v posledních letech. Někteří vědci se domnívají, že je to právě důsledek absence střevních organismů, které v minulosti lidé běžně v těle měli. Současná léčba této choroby představuje pro pacienty omezení v životosprávě. Podle studií z USA a Británie, v nichž byli pacienti s Crohnovou chorobou nakaženi střevními červy, se ve většině případů výrazně zlepšil zdravotní stav. “Zřejmě i proto se do klinických studií připravovaných pro rok 2015 hlásí desítky dobrovolníků,“ dodal Lukeš.

Reklama

    Ředitel Parazitologického ústavu věří, že se v budoucnosti tato varianta stane součástí medicíny. “Především mladé lékaře naše metoda zajímá,“ řekl Lukeš. Podle něj současný výzkum nezvratně dokazuje, že pro vývoj imunitního systému potřebuje člověk kontakt se spektrem bakterií a dalších organismů, jako tomu bylo po desetitisíce let v minulosti.

    Marek Bílek - ČTK

Reklama

Komentáře

! (Čt, 24. 4. 2014 - 11:04)
Čím větší blbina, tím víc peněz se do ní investuje.
Jirka (Čt, 24. 4. 2014 - 13:04)
Pokud by to fungovalo šel bych do toho . Člověk co ma tuhle nemoc ocení a važísi každy novy lečby a možnosti uplneho uzdravení.
! (Čt, 24. 4. 2014 - 19:04)
To je blbost, smyslem léčení není vyléčit, ale léčit. Vyléčený pacient je pro doktory i farmaceuty bezcenný.
Zar Ptica (Ne, 27. 4. 2014 - 15:04)
Ach jo. Prej nemáme parazity. Máme, a Crohnovu nemoc ji právě způsobují. V tom se lékaři, vědci mýlí. Ovšem metoda vyhánění čerta ďáblem, jak je naznačená v článku může zabrat a Crohna vyléčit. Otázkou je, co ten nový červ způsobí za jinou nemoc. Já bych raději volil pít si CDS, antiparazitika a zapperovat... a červíky vyhnat a ne si nasazovat další červíky.
Mansie (Út, 20. 6. 2017 - 12:06)
Prectete si konecne neco o parazitech a ne tyhle EZO SARLATANSKE bullshity!!! Zadne napadeni parazity nehrozi! Zadne lecby a terapie nejsou nezbytne... Uz dost!!
1 cast http://www.detoxikujeme.cz/paraziti-v-lidskem-tele/
2 cast http://www.detoxikujeme.cz/paraziti-v-tele/
Reklama