Reklama

Jak vybrat kvalitní lyžařské brýle

K vybavení na sjezdovku patří lyžařské brýle. Pokud svítí slunce, lidé je často nahrazují slunečními. Pro děti je lepší zvolit sluneční brýle určené přímo na lyžování či snowboarding. Při pádu totiž díky jejich konstrukci a použitým materiálům nehrozí poranění oka.

„Nejdůležitějším parametrem při výběru slunečních brýlí, a to i těch lyžařských, je kvalitní UV filtr, který je na přímém slunci nezbytný. Obzvláště ve vysokohorských podmínkách, kde je intenzita slunečního záření velmi vysoká. Dále je možno uvažovat o polarizaci, která eliminuje odlesky paprsků na sněhu a zaručuje komfortní pohled. Výběr barvy lyžařských skel závisí na podmínkách, ve kterých nejčastěji lyžujete, a na citlivosti vašich očí,“ poradil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Kromě UV filtru u lyžařských brýlí záleží i na použitých materiálech. I proto se zejména dětem, u nichž je riziko pádu vyšší, vyplatí brýle vybírat ve specializovaných prodejnách. „Dnes už jsou všechny lyžařské brýle konstruovány tak, aby ani při větším nárazu nedošlo k jejich poškození a tím i potenciálnímu ohrožení dítěte. Rozdíly jsou pouze v kvalitě použitých materiálů. Vybírat můžete z akrylátových a polykarbonátových typů. Polykarbonát je výrazně odolnější proti poškrábání a rozbití a zajišťuje nezkreslený pohled na rozdíl od akrylátu, který tyto vlastnosti má značněji limitovány. Zásadní rozdíl je samozřejmě v ceně,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Lyžařských brýlí se vyrábí mnoho druhů. S trochou snahy pro dítě snadno najdete ideální kombinaci tvaru a zabarvení skel. Co ale dělat, když dítě nosí dioptrické brýle a čočky nejsou řešením? „Přímo do lyžařských brýlí můžete pořídit takzvanou dioptrickou vložku. Jedná se o plastovou ,vsuvku' o dané dioptrické síle, která plně koriguje dioptrickou vadu dítěte. Tato vložka by měla být kompatibilní s většinou typů lyžařských brýlí,“ vysvětlil Pavel Stodůlka. Alternativní variantou rovněž mohou být dioptrické sluneční brýle nebo obecně dioptrické brýle se zabarvenými sklíčky, dodal ještě Karel Liška z oční kliniky Gemini. Ty však nejsou primárně určeny k využití při sportu, a nejsou tedy pro dítě tak komfortní ani bezpečné.

Obzvlášť děti by ve vysokých horách brýle vůbec neměly odkládat. I když zaleze slunce, nechráněné oči dostávají pořádně zabrat. „Například nadměrný vítr nebo nízké teploty můžou přispět k vysychání očí. Pokud jsou oči takovým podmínkám vystaveny po delší dobu, slzný film přestane plnit svou funkci a může dojít až k syndromu suchého oka. Určitě bych doporučil s sebou na hory přibalit nějaké oční kapky nebo gel sloužící ke zvlhčení oka. Při větším podráždění, či snad dokonce bolesti očí je rozhodně namístě vyhledání očního lékaře,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Reklama

Pokud přece jen dojde k poranění oka, ať už při pádu nebo třeba při průjezdu lesem či křovím, prvním krokem by mělo být neprodlené vyhledání očního lékaře. „Laik nedokáže posoudit, k jak velkému poranění skutečně došlo. I menší zranění mohou mít velký dopad na zrak, pokud nejsou zachycena a léčena včas. Jako první pomoc můžete použít umělé slzy, které oko vypláchnou, a následně je třeba udržet oko v čistotě, než se dostanete k lékaři,“ dodal na závěr Pavel Stodůlka.

Reklama

Komentáře

Reklama