Reklama

Přípravky čínské medicíny budou prověřovány z pohledu dopingu

Přípravky používané v čínské medicíně se budou testovat na přítomnost zakázaných látek. To by mělo umožnit sportovcům užívání prověřených preparátů bez obav z pozitivního dopingového testu. Řekl to člen organizačního výboru olympijských her v Pekingu Taj Ťien-pching.

Minulý týden podle čínských médií tvrdil, že se tradiční medicína nebude mezi olympioniky užívat, ale nyní názor změnil. Čínské přípravky podle něj podléhají stejným normám jako běžné léky. "Jakmile Světová antidopingová agentura (WADA) zveřejní seznam zakázaných látek, vybereme ty, které se budou moci užívat, a ty, které nebudou," řekl.

Tradiční čínská medicína podle něj nemá k dopingu žádný přímý vztah. "Existuje několik tisíc let a je velmi zdravá pro tělo. Stejně jako západní léky dokáže chránit tělo. To je, jako byste tvrdili, že vitamin C je doping," uvedl Taj Ťien-pching, zodpovědný v organizačním výboru za zdravotnické služby.

O účincích čínské medicíny se hodně mluvilo na začátku devadesátých let v souvislosti s vytrvaleckou skupinou trenéra Ma Ťün-žena, jehož svěřenkyně údajně pouze s pomocí želví krve vytvořily řadu světových rekordů. Zřejmě však používaly mnohem modernější farmaceutické přípravky, protože krátce před olympijskými hrami v Sydney byly po interních dopingových testech vyřazeny z reprezentace.

Čínští funkcionáři zastávají ve svých prohlášeních vůči dopingu nekompromisní postoj. Zazněla i slova, že by raději nezískali v Pekingu žádnou zlatou medaili, než aby byl byť jediný Číňan pozitivně testován na zakázané látky. "Když se sportovec rozhodne užívat drogy, je to svým způsobem tragédie. Ale jestli se objeví nějaké případy během her, bude to tragédie pro celý svět," dodal Taj Ťien-pching.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama