Reklama

Kurkuma jako prostředek proti bolesti

Závažné a potenciálně život ohrožující nežádoucí účinky, lékové interakce, omezení délky použití, tolerance, závislost a potenciální riziko návyku charakterizují FDA-schválené léky proti bolesti. Není žádným překvapením, že spotřebitelé hledají alternativy - bezpečné, netoxické a osvědčené přírodní prostředky. Kurkuma je volbou pro úlevu od bolesti bez vážných vedlejších účinků. Kurkuma není schválena FDA, protože nemůže být patentována, a proto je nepravděpodobné, že každá společnost bude investovat do drahých klinických hodnocení požadovaných pro látku, aby se stala schváleným lékem.

Složky kurkumy, zejména pozoruhodný kurkumin dosáhly patentovou ochranu prostřednictvím strategií, které zahrnují specifické metody extrakce, vstřebávací systémy a jedinečné poměry složení. Databáze GreenMedInfo má přes 2000 studií odkazujících na léčivou sílu kurkumy a jejích složek. Pro účely tohoto článku je zúženo pole zkoumání na použití kurkumy proti bolesti při osteoartróze (OA).

Artritida je zastřešující pojem, který zahrnuje více než 100 druhů onemocnění kloubů spojených s příznaky jako bolesti kloubů, ztuhlost, otok a / nebo snížený rozsah pohybu. Postihuje více než 50 milionů Američanů všech věkových kategorií, ženy více než muže, a je hlavní příčinou invalidity ve Spojených státech. Neexistuje žádný lék na artritidu a bolest způsobuje omezení pohybu v rozmezí od mírného až po těžké. OA je degenerativní onemocnění kloubů souvisící se zraněním, nadměrnou zátěží kloubů, nadváhou, opotřebením věkem a genetickou predispozicí. Jak populace stárne, vyskytuje se OA stále častěji a trvá déle.

Kurkuma byla zkoumána pro pro její možnost poskytovat účinnou léčbu se silným bezpečnostním profilem. Kurkuma, kurkumin a ar-turmeronové složky jsou GRAS (obecně považované za bezpečné), což je klasifikace FDA , pokud je “přiměřená jistota bez újmy za určených podmínek použití.“ Pro sušený práškový kořen kurkumy v potravě nebo v doplňcích stravy je doporučená dávka pro dospělé je 1 - 3 g denně. Kurkuma se terapeuticky používá při dávkách až 8 gramů denně. Vedlejší účinky jsou většinou gastrointestinální poruchy zahrnující žaludeční nevolnost a průjem, a velmi zřídka vředy. Kurkuma může snížit krevní tlak a hladinu cukru v krvi a měla by být užívána s opatrností těmi, kteří mají v anamnéze ledvinové kameny, onemocnění žlučníku, chudokrevnost, užívání antacid a některých dalších léků. Závažné nežádoucí účinky jsou obecně pozorovány pouze při velmi vysokých dávkách.

Kurkuma byla oporou léčby artritidy od starověku. Důkazy založené na účinnosti a bezpečnosti potvrdily moderní recenzované laboratoře a studie na zvířatech i lidech. Kromě toho kurkuma byla zkoumána pro použití ve spojení s FDA schválenými léky proti bolesti a snížila potřebnout dávku těchto léků. Kurkuma je též předmětem zkoumání jako prostředek při zmírňování  příznaků při vysazování omamných léku, na kterých vznikla závislost. Zde je souhrn některých velmi slibných výzkumů kurkumy jako protizánětlivého a antioxidačního prostředku k primární léčbě OA z databáze Databáze GreenMedInfo.

Reklama

- 2016 meta-analýza prospektivních, randomizovaných klinických studií s použitím extraktů kurkumy po dobu 8 - 12 týdnů k léčbě OA. Výsledky byly vyhodnoceny pomocí standardizovaného WOMAC indexu na bolest, ztuhlost a měření funkce a standardizovaných PVA nástrojů k hodnocení bolesti. Výzkumníci došli k závěru, že extrakt zmírnil bolest, ztuhlost a zlepšil funkci kloubů ve srovnání s placebem, a byla zjištěna podobná úleva od bolesti v porovnání s NA-NSA ibuprofenem a diklofenakem.

-2016 přezkoumání klinických a preklinických studií s použitím extraktu kurkumy, kurkuminoidů a vylepšeného kurkuminu. Bylo potvrzeno zlepšení kvality života u uživatelů kurkuminu a potvrdily se výsledky meta-analýzy z hlediska účinnosti při snižování bolesti a zlepšení tělesné funkce. Přezkoumání laboratorních studií potvrdilo vliv  kurkumy na OA převážně ze schopnosti kurkuminu zastavovat buněčné smrti chondrocytů, stavebních kamenů chrupavky a zdravých kloubů.

-2016 laboratorní studie 8 přírodních produktů, včetně kurkuminu, jako možné alternativy k prednisolonu (steroidům) při léčbě  zánětu, klíčového symptomu OA. Několik buněčných cest je k dispozici v boji proti zánětu, ale většina léků proti zánětu se zaměřuje pouze na jednu nebo jen některé z dostupných cest. Tato studie se zaměřila na aktivitu 5 různých zánětlivých drah. Kurkumin byla jediná testovaná sloučenina, která ukázala aktivitu proti všem 5 drahám, což překonalo i referenční terapii prednisolonem. Výzkumníci došli k závěru, “Tento široký profil je v souladu se schopností kurkuminu bojovat proti mnoha zánětlivým onemocněním pomocí více způsobů. To dělá kurkumin slibnou alternativou ke glukokortikoidům (steroidům) jako je prednisolon. “

-Studie non-kurkuminových složek kurkumy. Kurkuma se skládá z kurkuminoidů, turmeronů (oleje) a ve vodě rozpustných polysacharidů. Kurkuminoidy byly nejvíce vědecky ověřené, ale je známo, že i ostatní složky jsou bio-aktivní. 2015 studie polysacharidové frakce kurkumy prokázala svou účinnost jako protizánětlivý prostředek, podporující 2013 srovnávací analýzu protizánětlivých aktivit všech 3 složek kurkumy. V další studii z roku 2013 se vědci zaměřili na schopnosti polysacharidové frakce kurkumy zachycovat volné radikály, což je antioxidační řešení oxidačního poškození chrupavky, což způsobuje zhoršení typické OA. Turmerony zvyšují absorpci kurkuminu, pracují synergicky, aby byl kurkumin více biologicky dostupný.

Kurkuma může být dlouho hledaným “všelékem“, působícím jako protizánětlivé a antioxidační činidlo, selektivně cílící na bolest artritidy přes více cest, bez poškození jiných částí těla.

Pro výzkum o výhodách kurkumy založený na důkazech, navštívte GreenMedInfo.com Research Dashboard.

Reklama

Komentáře

Karol Holá (St, 22. 2. 2017 - 09:02)
já si třeba na doporučení kamarádky koupila curcurin od maxivitalisu. Obsahuje pepř a díky tomu má silnější účinek. Je super na bolest kloubů i na zažívání.
Market (Pá, 31. 3. 2017 - 09:03)
mě doporučil Maxivitalis Curcurin lékař. Skvěle účinkuje proti zánětům a podporuje trávení. :)
lenka (Po, 1. 5. 2017 - 21:05)
mě vždy bolely klouby a pomohl mi doplněk stravy Curcurin, je to fakt super přírodní přípravek!
no (Po, 1. 5. 2017 - 21:05)
mě vždy bolely klouby a...buď ráda dealerko, jen to neser všude .
tak (Út, 2. 5. 2017 - 18:05)
Kurkuma není žádný zázrak, bacha na alergii.
Reklama